Yeni Müdür Dersine Girmemi İstiyor.

Kodla Büyü

abbaskara

Site Gezgini
Okulumuza yeni bir müdür geldi, kendisi eski bir bilişim teknolojileri öğretmeni.
2 saat ders almak zorunda olduğunu ama alsa bile derse giremeyeceğini onun yerine benim girmemi rica etti. Sizce ilk dakkadan papaz olmamak için nasıl bir cevap vermeliyim arkadaşlar, yardımcı olurmusunuz?

2 saat girmeyeceksin hocam. ayda 8, nerden baksan 72 saat gireceksin adamın dersine, 72 saaaaaat. her seferinde ben enayimiyim diyeceksin. kendine olan güvenin azalacak. o 2 dersten para kazanacak. fakat sen hiç bir şey kazanamayacaksın. sakın öğrenciler hiç bir şey öğrenemeyecek deme. papaz olmak isteyen o zaten.
hocam benim müdürüm de çok yoğun. fakat derslerini ilçe toplantıları hariç asla aksatmaz. dersine girer. hatta telafi etmeye çalışır.
hocam uygun dil nasıl bulunur bilmem ama yaptığı etik değil.

bu nasıl bir mantıktır ya. üslubuyla söyleyeceksin hocam etik olarak giremem diyeceksin.

2 saat girmeyeceksin hocam. ayda 8, nerden baksan 72 saat gireceksin adamın dersine, 72 saaaaaat. her seferinde ben enayimiyim diyeceksin. kendine olan güvenin azalacak. o 2 dersten para kazanacak. fakat sen hiç bir şey kazanamayacaksın. sakın öğrenciler hiç bir şey öğrenemeyecek deme. papaz olmak isteyen o zaten.
hocam benim müdürüm de çok yoğun. fakat derslerini ilçe toplantıları hariç asla aksatmaz. dersine girer. hatta telafi etmeye çalışır.
hocam uygun dil nasıl bulunur bilmem ama yaptığı etik değil.

aynen katılıyorum hocam. Etik olmadığını o bilmiyor mu sizce ki böyle bir teklifle geliyor.
Sanırım en kibarı birkaç kez sizi idare ederim ama derslerinize tamamen giremem demek olacaktır.

gerçekten sizi zorlayacak mı hocam 2 saat fazladan derse girmek? o saatlerde zaten okulda mı olmanız gerekecek yoksa evinize gitme şansınız olacak mı? bence 2 saat ekstradan derse girmekten kaçmak için müdürle olumsuz bir başlangıç yapmanız pek mantıklı değil. fahri olarak gireceğiniz için kimse sizden dört dörtlük ders anlamanızı da istemez zaten

beni pek zorlamaz hocam 2 saat ama sertokus hocamın dediği gibi bu bana batar ilerde. Ayrıca olay hiç etik değil. Başka zaman kul hakkından bahsederler ama bu gibi durumlarda gönülleri rahat olur bu tarz insanların. Susup dersine girmek hiç içimden gelmiyor, uygun bir dille izah etmem gerektiğini düşünüyorum.
O nedenle sizden en uygun nasıl ifade ederim diye yardım istiyorum.

Bunu nasıl talep eder bir müdür ya. Ayrıca tüm gün okulda kendince en müsait olan 2 saati seçer girer. 8-5 full dolu değil ya..

Genelde idareciler lisesde sosyal etkinlik gibi dersler alır, girmesede bir sıkıntı olmaz.

gerçekten sizi zorlayacak mı hocam 2 saat fazladan derse girmek? o saatlerde zaten okulda mı olmanız gerekecek yoksa evinize gitme şansınız olacak mı? bence 2 saat ekstradan derse girmekten kaçmak için müdürle olumsuz bir başlangıç yapmanız pek mantıklı değil. fahri olarak gireceğiniz için kimse sizden dört dörtlük ders anlamanızı da istemez zaten
2 ssat fazladan ders kimseyi zorlamaz.sıkıntı müdürle olumsuz bir başlangıç ifadesi. varsın dersine girmiyorum diye olumsuz başlayım.hocam ben gerçekten anlayamıyorum... ne saçma bir düşünce ya.. müdürle olumsuzluk yaşayacağım. herkes işini yapsın. peki benim sırtımdan 2 saat ekders alan müdüre bu hak mı. adam sırttan geçinmeye alışmışsa ne ala.

bırak dede ya... küçük memura derse girene kim arka çıkar. yeri gelir sorgulanmadan diploman bile iptal olur... adli vakalarda kimse görmemiş kimse duymamıştır çünkü; aynımantık kimse amirle ters düşmek istemez. tek şahidin öğrencidir.. o da yönlendirmeyle konuşur: bir dediği birini tutmaz.. kanun yönetmelik etik ayrı. herkes işini yapsın..

Yarın birgün başka bir öğretmenin onun dersine girmesini şikayet ederse sizi sıkıntıya düşüreceğini söyleyin.

micro soft essential kardeş ben senin yorumuna karışıyor muyum, bundan 2-3 sene önce bende senin gibi düşünüyordum ama artık farklı düşünüyorum. branş olarak farklı evrelerden geçip evriliyoruz ve malesef türkiyede yaşıyoruz. (kanun ve yönetmeliklerin işlemediğini anlatmak için kurdum bu cümleyi ynlış anlaşılmasın.)

beni pek zorlamaz hocam 2 saat ama sertokus hocamın dediği gibi bu bana batar ilerde. Ayrıca olay hiç etik değil. Başka zaman kul hakkından bahsederler ama bu gibi durumlarda gönülleri rahat olur bu tarz insanların. Susup dersine girmek hiç içimden gelmiyor, uygun bir dille izah etmem gerektiğini düşünüyorum.
O nedenle sizden en uygun nasıl ifade ederim diye yardım istiyorum.
Sayın Hocam evet istediği etik değil ama diğer taraftan da girmem diyince sürekli iş kitleme olasılığı var bence kurs açın o 2 saatin ekdersini oradan telafi etsin yada her hafta biri girsin derse yada bir şekilde gönlünüzü alsın ki sizin size ders batmasın bizim bi hocaya da müdür çok iş yaptırır mesela ama ne istese o hocayıda hiç kırmaz bazen saatlerce onun dertlerini dinler yemeğe götürür falan bi nevi arkadaşlar birbirlerini kırmıyorlar o yüzden batmıyor sakın direk kabul etme bence birşekilde istese o ekdersi öder

Resmi olarak alınması gereken bir sorumlulukta var aslında. Bu bahane gösterilerek kibarca sıkıntı çıkabilir denilebilir.
Olumsuzluk yaşamakta probelem değil aslında direk kestirip atmak istemiyorum. Durum bu

Hocam müdürünüz de bt öğretmeni ise ve kendi branşı ile ilgili ise bu sitede yazılanları görür ve umarım isteğinin etik olmadığını anlar.

Sayın hocam yanlış düşünüyorsunuz. Tamam, 2 saat ders hiçbir öğretmeni zorlamaz; ama, haftada 2 saat ders, bir idareciyi de çok meşgul etmez. Sonuçta maaş karşılığı derse girmek zorunda idareciler de. Bunu bir idareci olarak söylüyorum; herkes, üzerine düşen görevi yapmak zorunda. Eğer bir insanın, sırf müdür olduğu için ya da olumsuz bir başlangıç yapmamak için, yanlışına göz yumarsanız; o yanlış, bir süre sonra alışkanlık olur. Bizler öğretmeniz, hatalı bir durum olduğunda gereğini yapabilmeliyiz.

Hocamın yapması gereken en doğru şey, bu şekilde olamayacağını güzel bir üslup ile müdüre bildirmek. Müdür; o derse giremeyecekse eğer, ders yükünü tamamen hocama devretsin ve gerekli ek ücret ödemesini yapsın. Bu durumda da idari yönden zarar göreceğini düşünüyorsa, kendi dersine sahip çıkıp güzelce vazifesini yapsın.

Bunla ilgili sendikalar tarafından şikayetler yapılmıştır.Bazı illerde soruşturmalar yapıldığını söyleyin müdüre, kendisinin sıkıntı çekeceğini, bu yüzden girmek istemediğinizi bildirin.

Bakış açın bağlı bence. Ben bu tavra karşıyım dersen kesip at. Arada idare ederim bile deme. Çünkü idare etmediğin zaman müdürün gözüne batarsın.

Karşılıklı çıkarım olur diyorsan gir. Dersine giriyorsunuz diye sizde kolaylıklar isteyebilirsiniz.

Bende karar ver. Hangini yapacağına.

Haksız kazanç sağlıyorsunuz başkasına hocam. Bence meslekten mene kadar gitmeli böyle bir durum. Kusura bakmayın ama bunu kabul eden, isteyenden daha suçludur gözümde.

hocam; derste öğrenciyle bir sorun yaşasan ve öğrenci seni velisine şikayet etse, veli okula gelse ve çocuğunun dersine senin gitmemen gerektiğini öğrense bundan da alacağı cesaretle meb'e seni şikayet etse ne yaparsın?
Ya da
senin resmi olarak sorumlu olmadığın derste çocuklar şakalaşırken birbirini itse çocuk kafasını bir yere vursa daha kötüsü Allah korusun çocuğun başına bir kaza gelse mesela elektrik çarpsa hastanelik olsa müfettişe nasıl hesap verirsin. Müdürün yerine girdim o istedi desen acaba seni kurtarır mı? Mesele burada para meselesi değil bence, görevli olmadığın bu zaman aralığında öğrencilerin sorumluluğunu almak doğru mu?

Eski okulumda müdür dersine bazen giremiyordu bana devrediyordu. Öğretmenlerden biri milli eğitime şikayet etmiş. 1 hafta soruşturma geçirdik. Müfettişlere yalan söylemedim. Ara sıra girdim dedim. Adamlar da iyi niyetli olarak müdürün beni kullandığını söylediler. O yüzden dikkatli olmak lazım.

Hiç etik olmaması bir yana müdürünüz kullanacak adam arıyor gibi geldi bana. Boş geçen bir derse hepimizin girmişliği vardır. Ben matematik öğretmeni olarak 1.sınıfın boş dersine bile girdim, ama bu karşılıklı iyi niyet çerçevesinde ve anlık gelişen bir olaydır. Ben derse girmeyeceğim sen gir demek ne oluyor. Vicdanlı bir idareci nasıl ki öğretmenin aldığı paranın karşılığını çalışma olarak bekliyorsa ki bunu sağlamalıdır, aynı şekilde öğretmenin görevi olmayan ve ücretini veremediği işler için ricada mümkün olduğu kadar bulunmamalı, bulunduğu zaman da en azından gönül alarak yapmalı bu işi. İlkokul ortaokul birleşik tek müdür olmasına rağmen çatır çatır Fen dersine giriyor adam bizim okulda. Yapılacak şeyi yukarıda bir arkadaş yazmış, bir kaç kez idare ederim ama sürekli giremem cevabını vermek en mantıklısı.

Bence de çekinecek, papaz olacak bir durum yok. 2 saat derse giremeyeceğinizi belirtin.
Ha illa giremeyecekse 2 saat dersin ücretini aylık 8 saat olarak verirse girersiniz olur biter.
Bana sorarsanız girmeyin derim.

Bunu söylemesi ayıp sizin reddetmeniz değil, bütün gün ne yapacakmış okulda, sabah ilk iki saat iş de olmaz toplantı da, girsin işi ne, akşama kadar odasında oturacak, pes doğrusu. 14 senelik öğretmenim böyle bir şeyi ilk defa duydum, zor geliyorsa bıraksın dışarıda müdür olmak isteyen çok insan var!, hani fedakarlık, hani öğretmenlik meslek değil kutsal görev bilinci. Ne iş yapıyorlar bütün gün sırtında çimento mu taşıyor da iki saat zor geliyor beyzadeye.
Öğretmen değerlendirmesi nasıl yapacak dersine bile girmiyor, öğretmeni değerlendirecek hey Allahım ya çok gerildim. Herkes gibi zamanında fedakarlık yapanlardanım, eskidikçe müdürlere şunu söylerim hep, sen yerden bir taş alırsan ben iki tane alırım, sen bir adım atarsan ben iki adım giderim ama bu başka bir şey, müdür oldum kafama göre takılayım durumu. Çok sinirlendim çokk, o şimdi sık sık olmayan toplantılara da gider nasılsa takip edeni yok.

Geri