Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Kodla Büyü

Yeni Milli Eğitim Bakanı hakkında

• İyimserim

Oy: 131 59.5%
  • Değişen Bir Şey Olmaz

Oy: 70 31.8%
  • Daha da kötüye gidecek

Oy: 19 8.6%

• Kullanılan toplam oy
    220

hakanotuken

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) koltuğuna bir eğitimci getirildi. Yeni Bakan, yaklaşık 20 yıl Gazi Üniversitesi İlköğretim Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Ziya Selçuk oldu. Böylece eğitimci Milli Eğitim Bakanı beklentisi de karşılandı. Prof. Dr. Selçuk, 2003-2006 yılları arasında MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmişti.

PROF. DR. ZİYA SELÇUK KİMDİR?

1961 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde lisansını, aynı üniversitede gelişim psikolojisi alanında yüksek lisansını yaptı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamladı. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı.

TED Üniversitesi’nin yanısıra, çok sayıda özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunu gerçekleştirdi. Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyesidir.

2003-2006 yılları arasında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yapmış, müfredat reformunu yürütmüştür. AB müzakerelerinde de eğitim ve bilim başlığı görüşülürken ülkemizi temsil etmiştir.

İnsan ilişkileri, gelişim, öğrenme, çocuklarda dikkat eksikliği, rehberlik uygulamaları gibi alanlarda çok sayıda kitabı, hakemli dergilerde basılmış makaleleri vardır.

İngilizce biliyor. Evli, üç çocuk sahibidir.

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/mebe-surpriz-isim-yeni-bakan-prof-dr-ziya-selcuk-40891622

Eğitimci olması Eğitim Fakültesinde hocalık yapmış olmak demek değildir. Okulda öğretmenlik yapmış mı, idarecilik yapmış mı, Veli onu şikayet etmiş mi vb. Bunları yaşayan birisinden olsaydı işte o zaman derdimizden anlardı. Yine buna da şükür diyelim. Allah hakkımızda hayırlısını nasip etsin.

ya torunlarım var diye damata teslim etse daha mı iyiydi.. iyimser olun arkadaşlar. en azından tekin yok artık.. adam ekibiyle gelecek. ders almadım ama çok konferensına gittim. ben ümitvarım...

Eğitimci olması Eğitim Fakültesinde hocalık yapmış olmak demek değildir. Okulda öğretmenlik yapmış mı, idarecilik yapmış mı, Veli onu şikayet etmiş mi vb. Bunları yaşayan birisinden olsaydı işte o zaman derdimizden anlardı. Yine buna da şükür diyelim. Allah hakkımızda hayırlısını nasip etsin.

Bu tip düşünce kesinlikle yanlış. Bakın bir örnek vereyim, bugüne kadar 7 farklı okulda çalıştım ama çalıştığım en lanet en pis müdür yardımcısının branşı bilisimdi. Kendi kullandığı bilgisayarın yazıcı driverini bile kurdurmak için beni dersten cagiriyordu. Üstelik formatorluk felan rezillik olduğu için müdür yardımcısı olduğunu söyleyen biri bu sahis. Belki 20 tane müdür yardımcısı gördüm ama onun kadar bir bilişim öğretmenine kötü davrananini gormedim.

İyimser miyim? Kesinlikle. Kariyeri bu kadar eğitimle iç içe olan bir şahsiyetin gelmesi bile çok büyük bir gelişme bana göre. Umarım düşüncelerini uygulayabileceği bir ağırlığı ve siyasi zemini vardır.

Bence çok iyi oldu. Kendisiyle 2005 yılında Edirnede tanışmıştım, Talim Terbiye kurulu başkanıydı, eğitime bakışına,fikirlerine, vizyonuna hayran olmuştum. İnşallah hayırlı olur...

Bakanımızın eğitim kökenli olması iyi bir gelişme.
Sahibi olduğu Maya okullarını internetten inceledim biraz belki gözümden kaçmıştır ama benim gördüğüm kadarıyla bu okullarda bilişim robotik ve programlamaya yönelik birşey göremedim. inşallah brnşımız için iyi olur.

Özel okul sahibi birisinin bu göreve getirilmesi bende eğitimin özelleştirilmesi için ilk adım atıldı düşüncesi uyandırdı . Çıkan kararnamelere bakınca yöneticilerin 657 kapsamı dışında tutulduğunu gördüm. Performansa dayalı sisteme geçiliyor. Ama ne yazık ki değerlendirilen performans değil yancılık olacak. 2 yıl içinde 657 diye bir kanunun kalmayacağını düşünüyorum. Allah hayırlısını versin.

Gerçek hesap mıdır bilmiyorum ama...

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Ben kendisini TTKB’de iken 2005 yılında el yazısı getirmesi ile hatırlıyorum.
El yazısı yine geri mi gelecek acaba, diye düşünmedim değil.

Tebeşir tozu yutmasi lazim, kitabi bilgilere sahip akademisyenler bence sahayi iyi bilemezler... Umarim yaniliyorumdur.

Özel okul sahibi birisinin bu göreve getirilmesi bende eğitimin özelleştirilmesi için ilk adım atıldı düşüncesi uyandırdı . Çıkan kararnamelere bakınca yöneticilerin 657 kapsamı dışında tutulduğunu gördüm. Performansa dayalı sisteme geçiliyor. Ama ne yazık ki değerlendirilen performans değil yancılık olacak. 2 yıl içinde 657 diye bir kanunun kalmayacağını düşünüyorum. Allah hayırlısını versin.
Cok dogru hocam kimsenin deginmedigi bir konuya deginmissiniz.zaten baskanlik sistemiyle beraber memur isci ayriminin kalkacagini defalarca soylediler.butun ogretmenlerin 5 yil sozlesme yapilip bunun sonunda degerlendirilmeye alinip basarili olanlarin devam edecegi degerlendirmeyi gecemeyenlerin gule gile denecegi bi sistemin ayak sesleri duyuluyor

Bakanımızın eğitim kökenli olması iyi bir gelişme.
Sahibi olduğu Maya okullarını internetten inceledim biraz belki gözümden kaçmıştır ama benim gördüğüm kadarıyla bu okullarda bilişim robotik ve programlamaya yönelik birşey göremedim. inşallah brnşımız için iyi olur.
twitter hesabında cem seymenin kodlamanın öneminden bahsettiği bir tweetini retweetlemiş bence kodlama konusuna önem veren bir isim.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    62.8 KB · Görüntüleme: 85
Eğitim politikasını bakan mı belirleyecek değişen birşey olmaz olumlu anlamda. Olumsuz ise çok şey olacak bence

Eğitimi siyasetten uzak tutmazsak değişen bir şey olmaz. Siyasi oy ya da rant uğruna veli ve öğrencilere mavi boncuk dağıtmaktan uzak durulmalı. Gerçek eğitim üzerine odaklanılmalı. Öğrenciler öğretmene şiddet uyguluyor bir şey olmuyor ama öğretmen öğrenciye şiddet uyguluyor anında ulusal basımdasınız. Sürekli Tek taraflı politika izleniyor. Artık öğretmenleri de biraz dinleyen olsun istiyorum açıkçası. Kısacası öğretmen kimsenin karşısında eğilip bükülmeden işini yapabilmeli.

Öğretmenler de işine gerekli ciddiyeti göstermeli tabi ki. Öğretmenliği ek iş olarak yapan insanlar da tanıyorum. Bu da madalyonun diğer yüzü elbette.

Geri