Yeni kılavuza göre konuları yetiştirmeye çalışmak stresli mi?

Kodla Büyü

muzyonur

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ben 6'ların dersine giriyorum. etkinlikleri yetiştirmeye çalışmak stresli geliyor. sizce nasıl ?

hiç stresli değil :) hala ekim ayı konularını işliyorum. bizimkiler hazmetsin diye yavaş gidiyorum diyorum kendime :)

• Beğen
Tepkiler: bt^
Çok sıkıcı olduğuna katılıyorum. Önümüzde bilgisayar var biz hala kağıttan etkinliklerle uğraşıyoruz. Uygulama anlamında pek bir şey yok. Haliyle öğrenci de sıkılıyor.

öğrencide sıkılıyor bizde sıkılıyoruz ... müfredata göre ders işlemeyen direk kodlama yaptıran arkadaşlar var mı acaba?

Önceki yıllarda erkenden kodlamaya girdiğim oluyordu. Ancak bu sene de öğrenci hızıyla gitme kararı aldım. Konularda @greenice hocam gibi geriden geliyorum. Bazen sıkılıyorlar. Özellikle de eskisine göre daha fazla yazdırdığım için de sıkılanlar oluyor. Ancak kalıcılık anlamında geçen yıllara göre biraz daha iyi olduğunu seziyorum. Acelemiz yok kendi hızımızda gittiği yere kadar gideriz :D

öğrencide sıkılıyor bizde sıkılıyoruz ... müfredata göre ders işlemeyen direk kodlama yaptıran arkadaşlar var mı acaba?

Ben de bu sorunun cevabını merak ediyorum. Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi konular sıkıcı kitap yok sunum ile dijital okur yazarlık gibi konuları anlatmaktan ben de sıkıldım. İşletim sistemi ünitesini çok uzatarak anlattım, dosya uzantıları yine aynı şekilde. Keşke direkmen kodlamaya geçseydik

Direkmen kodlamaya geçtim. çocuk bilgisayarla uğraşsın kurcalasın öğrensin mantığı bende hakim. sözel bilgiyle çok ugraşmıyorum. uygulama uygulama uygulama.

bilişim sınıfı olmayan okullara göre hazırlanmış. bende bu haftaya kadar programa göre gittim ama yazdırması sonrası az uygulama yapmaya neden oldu. bilişim sınıfı olunca işlenecek konu başlıklarını öğrencilere internetten aratarak yazdırıyorum, tanımlarını sözlü soruyorum, sonrasında dolaşıp kontrol ediyorum. böyle yapmayı daha çok sevdiler.

Ben müfredata göre işlemiyorum. Geçen yıllarda denedim, fakat çok iyi geçtiğini düşündüğüm bir etkinliğin ardından, çocukları bilgisayar başında oturttuğum da hiç bir şey öğrenmediklerini görünce, bıraktım. Etkinlikler o an belki faydalı gözükebilir, ama iş pratiğe döküldüğünde işler öyle olmuyor.! Çocuğun bilgisayara dokunması lazım. (çocuklar bilgisayar biliyor demeyin, hala fareyi iki elle tutan öğrenciler çıkıyor karşımıza) Bence, bizim dersimiz, öncelikle bilgisayar kullanım becerisini geliştirmeye yönelik uygulamalarla işlenmesi gerekiyor. (teorik bilgi elbetteki ilk başlarda biraz vermek gerekir, ama abartmamak lazım, mesela okul başlayalı kaç ay oldu hala bilgisayara dokunmadıysa çocuklar, bir sıkıntı vardır:) ) Bilgisayarı temel anlamda kullanamayan kişi kodlamayı nasıl yapacak? (araba kullanmak gibi düşünün, arabayı herkes kullanıyor ama kaç kişi motorun çalışma prensibini tam olarak söyleyebilir.) Ardından kodlama becerileri geliştirilmeli. ama burada şunu da unutmamak lazım ki, herkes programcı olmayacak. burda da temel bir seviye belirlenmeli, yeteneği olanlarla başka alanlarda çalışmalar yapılmalı. Yani sözün kısası öğrencilerin durumuna göre kendi müfredatınızı oluşturun, ben öyle yapıyorum...

Bakanlık her öğretmene kendi bölgesel müfredatını belirleme hakkı verirse yaparız hocam. O zamana kadar yasal olmuyor o şekilde bir uygulama :/

Bakanlık her öğretmene kendi bölgesel müfredatını belirleme hakkı verirse yaparız hocam. O zamana kadar yasal olmuyor o şekilde bir uygulama :/
bir bakanlık müfettişine yukarıda yazdıklarımı aynen söyledim, cevabına binaen yıllardır aynı şekilde devam ediyorum, burada amaç öğrenci faydasıdır. gerisi teferruat. :)

Eğer müfredata uyumlu gitmezsek dönem ortasında gelen öğrencilere yazık olur. Benim 3-5 öğrencim gibi, hiçbir konuyu bilmeden geliyorlar. Şuna katılıyorum birçok konu geçen yılın tekrarı dolayısıyla öğrenciler sıkılıyor.

Geri