Yeni E-Yaygın Otomasyon Sistemi

Kodla Büyü
Hali hazırda bulunan hem otomasyon sistemini güncelleyip e-yaygın olarak kullanacaklar. İlgili okul ve kurum müdürlüklerine şifreleri verdim. Sistem pazartesi günü açılacak.

Vallahi hocam kaç gündür test ediyoruz, bu sistem bizim daha çok başımızı ağrıtır. Örneğin; 1 kursu tanımlama işi kullanılan scriptlerin yavaşlığından dolayı yaklaşık 5 dakika sürüyor. İkincisi siz yeni bir kursu 1 ay önceden tanımlayacaksınız ve kursiyer e-posta adresi ile önce kayıt olacak. Ondan sonra e-posta adresine gelen şifre ile sisteme giriş yapacak ve katılmak istediği kursu seçecek. Ya sizin tanımladığınız kursa 12 öğrenci başvuru yapmazsa ne olacak? Tekrar mı kurs tanımlayıp 1 ay daha bekleyeceksiniz? Merak ediyorum; Okuma yazma kurslarına gelecek olanlar ne yapacak. Yada biçki-dikiş kurslarına gelen teyzeler hangi e-posta adresi ile kayıt olacak. Yada Biçki-Dikiş kurslarının öğretmenleri onları nasıl yönlendirecek. Yada bizim açtığımız bilgisayar kurslarında şimdiye kadar gördüğüm üzere (Sanırım 4 senede 50'nin üzerinde Bilgisayar İşletmenliği kursu açmışımdır, buda yaklaşık 1000 kursiyer yapar) kursiyerlerin sadece %10 e-posta kullanmayı bilerek kursa geliyorlar. Bununla birlikte devam takibinde dağ başında yapılan kursta, internet ve bilgisayar olmadan ne yapılacak? Her gün nasıl sisteme devam-devamsızlık işlenecek? Vesselam, bu sistemi kurgulayanlar sanırım fiziksel ortamı görmeden, masa başında Ankara'da kod yazmışlar. Ne diyeyim :(

habibocak' Alıntı:
Hali hazırda bulunan hem otomasyon sistemini güncelleyip e-yaygın olarak kullanacaklar. İlgili okul ve kurum müdürlüklerine şifreleri verdim. Sistem pazartesi günü açılacak.
Acaba Habib hocam??

Bu konuda çok haklısınız hocam, insanlar yaptığımız çok basit bir arayüze bile ulaşmaya ve başvuru yapmaya bile zorlanıyorlar ki nasıl üye olacaklar, nasıl başvuru yapacaklar, işlerin yavaşlayacağının bir resmi.

İnşallah veritabanı aynıdır ve eski sistemle kursiyer girişi yapabiliriz, bu hafta kursum bitiyor ve yeni kurs onaylarını yeni sistem üzerinden alın diyorlar, ben şimdi 60 tane başvuru var bunları nasıl yeni sisteme yönlendircem, veritabanı ortaksa eğer bilgilerini girip hallederiz inşallah.

Sayın Hocalarım,

Sistemin işleyişini fazla bilmiyorum ama bize gelen yazıya göre şifre verme işlemlerini tamamladık. Eski sistem zaten kullanılıyordu. Yeni sistem hesapta yarın açılacak. Eski ile yeni arasındaki karşılaştırmayı ona göre yaparız.

İyi çalışmalar.

Arkadaşlar bu sistemin kullanma kılavuzunu bulamadım. Hiç anlamadım nasıl işdir bu? öğrenci nereye başvuracak?

msaglam88' Alıntı:
Arkadaşlar bu sistemin kullanma kılavuzunu bulamadım. Hiç anlamadım nasıl işdir bu? öğrenci nereye başvuracak?
Hocam eğer değişiklik yapmazlarsa; http://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx adresine girecek öğrenci. Buradan "Kayıt Ol" butonuna basacak, bilgileri doldurup kayıt olacak. Daha sonra e-posta adresine gelen şifre ile "Bireysel Giriş" butonuna basarak giriş yapacak ve istediği kursa kayıt olacak.

Sistemden bir şey anlamadım. Bugün kurumda bütün işlemler durdu. Yeni kurs açamadık kursiyer ekleyemedik. Sistem nasıl işleyecek? Eski sisteme göre kursiyer kaydı yapılmıyor. Kurs açma ve kursiyer kaydetme ile ilgili ayrıntılı bilgi verecek olan yok mu?

phantosos' Alıntı:
Hocam eğer değişiklik yapmazlarsa; http://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx adresine girecek öğrenci. Buradan "Kayıt Ol" butonuna basacak, bilgileri doldurup kayıt olacak. Daha sonra e-posta adresine gelen şifre ile "Bireysel Giriş" butonuna basarak giriş yapacak ve istediği kursa kayıt olacak.
Bilgisayar kullanımı kursunun uzaktan eğitim verilmesi gibi birşey olmuş bu. kursiyerlerin çoğu zaten bilgisayar bilmiyor. masa başında neler düşündüler bizim iyiliğimiz için kim bilir :mrgreen:

Sistemin şifresini bile bugün öğleden sonra alabildik ki ilçe yetkilisi yanlış şifre vermiş. Ben bu sene müdür yardımcısı oldum ve kurslarla ilgili işlemler bende. Kurumnetten 27 sinde yeni sisteme geçilecek yazısını gördüğüm anda bu hafta açılacak tüm kursları cumadan açtım. Bugün bir baktım ki eski sistemden girdiğim kurslara kayıt yapılamıyor. Neyse ki şu anda kursiyer kaydını açmışlar. Benim gibi sıkıntıda olanlar varsa giriş yapabilirler.

Sistem ölü doğdu. Sene başı geçmiş ben sisteme 372 tane kurs tanımlamışım hop bir yazı geliyor neymiş yeni sisteme geçiyormuşuz. Açılan kurslar eski sistemden yeni açılan kurslar yeni sistemden yapılacakmış. Madem aklınızda böyle bir iş var sene başında yapın hepsini aynı yerden halledelim. Yetişmediyse, iyi kötü işleyen bir sistem zaten mevcut bekleyin sene sonuna kadar önümüzdeki sene adam akıllı başlayalım bir sistemden aynı sistemden devam edelim. Bunun yanında yeni sistemin ne kadar test edildiği de şüpheli.

Şu anda sistemimde Kurs Kursiyer İşlemleri kısmında "Sürü Yönetimi Elemanı" kursunu görüyorum. Bu kursun devamsızlık gibi bilgilerini düzenlemem mümkün. Bunun yanında sabah bir kurs tanımlamıştım. Şu anda düzeltme işlemi için girdiğimde eğiticiler için girdiğimde 435 tane eğitici görüyorum. Bizim kurum personlelleri + hiç tanımadığım yüzlerce isim.

Şifrem yanlış olduğundan çok emin değilim ancak bizi oldukça zorlayacak bir sistem yapmışlar. Mehmet hoca sağolsun 4 tane video çekip koymuş ancak ne yapılmak istenmiş nasıl yapılmak istenmiş yeterli bilgi yok. Deneme yanılma yöntemiyle bulmamız bekleniyor. Gemi yolda düzelir mantığıyla iş yapılmış. En azından pilot bölge seçselerdi ve önce buralarda sistemi deneyip sene sonunda daha hazırlıklı olarak önümüze koysalardı çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Kendi adıma ilk işim yarın Mehmet hocaya bu yazdıklarıma benzer bir e-posta atmak olacak. Ben gibi zorluk çekenlerden aynı şeyi bekliyorum. Bugün millete laf anlatmak için o kadar çok çalıştımki bu denli uzun bir mesaj yazdım affola...

Çok haklısınız hocam. Bende de sürü elemanı kursu var.Bilgisayar kullanımı kursu kurs saatlerini belirleyemiyorum. Kursiyerler başvuru yaparken hangi saatte gelecekleri ile ilgili bir seçenek göremiyor. Ayrıca günde 4+4 şeklinde iki farklı kurs açmaya çalıştım(aynı kişiye) sistem kabul etmedi. İşin kötü yanı hiç kurs açılamıyor, kursiyerler ve öğretmenler bekliyor. Eski sistemi kapatmadan bu sistem tamamlanmalıydı.İşler durdu.

mitto' Alıntı:
Sistemin şifresini bile bugün öğleden sonra alabildik ki ilçe yetkilisi yanlış şifre vermiş. Ben bu sene müdür yardımcısı oldum ve kurslarla ilgili işlemler bende. Kurumnetten 27 sinde yeni sisteme geçilecek yazısını gördüğüm anda bu hafta açılacak tüm kursları cumadan açtım. Bugün bir baktım ki eski sistemden girdiğim kurslara kayıt yapılamıyor. Neyse ki şu anda kursiyer kaydını açmışlar. Benim gibi sıkıntıda olanlar varsa giriş yapabilirler.

Sistem ölü doğdu. Sene başı geçmiş ben sisteme 372 tane kurs tanımlamışım hop bir yazı geliyor neymiş yeni sisteme geçiyormuşuz. Açılan kurslar eski sistemden yeni açılan kurslar yeni sistemden yapılacakmış. Madem aklınızda böyle bir iş var sene başında yapın hepsini aynı yerden halledelim. Yetişmediyse, iyi kötü işleyen bir sistem zaten mevcut bekleyin sene sonuna kadar önümüzdeki sene adam akıllı başlayalım bir sistemden aynı sistemden devam edelim. Bunun yanında yeni sistemin ne kadar test edildiği de şüpheli.

Şu anda sistemimde Kurs Kursiyer İşlemleri kısmında "Sürü Yönetimi Elemanı" kursunu görüyorum. Bu kursun devamsızlık gibi bilgilerini düzenlemem mümkün. Bunun yanında sabah bir kurs tanımlamıştım. Şu anda düzeltme işlemi için girdiğimde eğiticiler için girdiğimde 435 tane eğitici görüyorum. Bizim kurum personlelleri + hiç tanımadığım yüzlerce isim.

Şifrem yanlış olduğundan çok emin değilim ancak bizi oldukça zorlayacak bir sistem yapmışlar. Mehmet hoca sağolsun 4 tane video çekip koymuş ancak ne yapılmak istenmiş nasıl yapılmak istenmiş yeterli bilgi yok. Deneme yanılma yöntemiyle bulmamız bekleniyor. Gemi yolda düzelir mantığıyla iş yapılmış. En azından pilot bölge seçselerdi ve önce buralarda sistemi deneyip sene sonunda daha hazırlıklı olarak önümüze koysalardı çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Kendi adıma ilk işim yarın Mehmet hocaya bu yazdıklarıma benzer bir e-posta atmak olacak. Ben gibi zorluk çekenlerden aynı şeyi bekliyorum. Bugün millete laf anlatmak için o kadar çok çalıştımki bu denli uzun bir mesaj yazdım affola...

Hocam müdür yardımcılığınız hayırlı olsun öncelikle, dönem ortasında pat diye eski sistemden yeni sisteme geçiş konusuna kesinlikle katılıyorum. Bence de sistem sene sonunda açılmalı, hatta açılmadan önce kurslarla ilgilenen müdür yardımcıları bir seminerle sisteme adapte edilmeli ve yazın açılan kurslarda ufak tefek müdür yardımcı arkadaşlarımız alıştırma yapmalıydılar.

Bu gün biz de bir kurs açmayı denedik ve sistem gerçekten çok yavaş işliyor, gereksiz bir ağırlık var sistemde, kesinlikle ve kesinlikle güvenlik kodu kısmı sorunlu, doğru olduğu halde defalarca denemek zorunda kalıyoruz.

Bir de gereksiz belki ama tasarım çok karartıcı olmuş, keşke biraz aydınlık iç açıcı bir tasarım olsaydı.

Birde dikkatimi çeken bir yer daha var, artık kursiyer devamsızlıklarını da sisteme işleyeceğiz.

Gördüğümüz yenilikleri elimizden geldiği kadar yazarsak bilgilenmiş oluruz.

Birde unutmadan kurcalamayan arkadaşlar için söyleyeyim, bize şifreyi verirken kurum yöneticisi olarak tanımlamışlar, bu kısımda sadece kullanıcı ve şifre işlemlerini halledebiliyorduk, müdür yardımcısı için yeni bir kullanıcı oluşturduk ve yetkilendirme kısmından müdür yardımcısı seçtiğimizde kurs ve kurum işlemleri gibi kısımları görebildik, böyle bişey yaşarsanız aklınızda bulunsun.

mclaren' Alıntı:
Birde unutmadan kurcalamayan arkadaşlar için söyleyeyim, bize şifreyi verirken kurum yöneticisi olarak tanımlamışlar, bu kısımda sadece kullanıcı ve şifre işlemlerini halledebiliyorduk, müdür yardımcısı için yeni bir kullanıcı oluşturduk ve yetkilendirme kısmından müdür yardımcısı seçtiğimizde kurs ve kurum işlemleri gibi kısımları görebildik, böyle bişey yaşarsanız aklınızda bulunsun.

Hocam bir de kurs açıldıktan sonra kurum müdürünün onaylaması için bir modül açmışlar. Bu modülü müdür kendi hesabından görüp onayladıktan sonra kursiyer girilebilecek. Ancak kurum müdürüne yetkilendirme bölümünde müdür olarak seçtiğimizde sistem bunu kabul etmedi. Çünkü zaten kurum yöneticisine ilçe mem ce bir şifre gönderildi. Bu şifre ile sadece yetkilendirmeler yapılabiliyor. Müdürün onayları görebilmesi için kendisine ait bir hesap açılması lazım ama açamıyoruz.

Ayrıca anladığım kadarıyla önce kursiyerler girilecek sonra kurs açılacak. Kursiyer girişlerini de müdür yardımcıları yapacak gibi geldi. Okuma yazma kursuna gelen ve emekli olan vatandaşlar kursa başvuru konusunda sıkıntı yaşayacaklar. Normal vatandaşların bile e-posta adresi olmayanları çok fazla.

Yalnız yiğidi öldür hakkını yeme demişler, işleyiş olarak süper olmuş, çok iyi düşünülmüş ama tek sıkıntı zamanlaması ters oldu ve kursiyerlerin kursa başvuru sıkıntısı. Bu sıkıntılar aşılırsa eski sisteme göre daha işler bir sistem olduğu kesin.

hugo4545' Alıntı:
mclaren' Alıntı:

Hocam bir de kurs açıldıktan sonra kurum müdürünün onaylaması için bir modül açmışlar. Bu modülü müdür kendi hesabından görüp onayladıktan sonra kursiyer girilebilecek. Ancak kurum müdürüne yetkilendirme bölümünde müdür olarak seçtiğimizde sistem bunu kabul etmedi. Çünkü zaten kurum yöneticisine ilçe mem ce bir şifre gönderildi. Bu şifre ile sadece yetkilendirmeler yapılabiliyor. Müdürün onayları görebilmesi için kendisine ait bir hesap açılması lazım ama açamıyoruz.

Ayrıca anladığım kadarıyla önce kursiyerler girilecek sonra kurs açılacak. Kursiyer girişlerini de müdür yardımcıları yapacak gibi geldi. Okuma yazma kursuna gelen ve emekli olan vatandaşlar kursa başvuru konusunda sıkıntı yaşayacaklar. Normal vatandaşların bile e-posta adresi olmayanları çok fazla.

Hocam biz bugün kurs açmak için uğraştık kayıt güncelleme hatası ile karşılaştık son pencerede, ama sonunda başardık. Henüz müdür bey hesap oluşturmadı sanırım, yarın kurs onayı için hesap oluşturur kesin, yarın bu konuda hakkında bilgi verebilirim konuya.

Şİmdi ilçeden geldim. Kullanmaya çalıştıkça sıkıntılar meydana çıkıyor. Dün verilen müdür şifresiyle bir kurs tanımlamıştım. Müdür şifresiyle girip onaylayayım diyorum ancak onay kısmını bulamadım. Kursa kafasına göre bir numara vermiş değiştirilmiyor. Bu arada kurs işlemleri kısmında katı yakıtlı kalorifer ateşçisi kursu eklenmiş. :)

Bugün yeni bir kurs tanımlamak istedim. Dün 450 olan usta öğretici sayısı 700 ü geçmiş. Sanırım tüm halk eğitimlerin tüm öğreticileri sisteme giriliyor. Sanırım 1 ay sonrabinlerce kişi olur orada. İşin yoksa kendi usta öğreticini bul bakalım.

Bu arada kurs süresi hesaplama işleminde kesin bir sıkıntı var ama anlamadım. Ben başka bir program kullanıyorum bu iş için. Benim yaptığım hesap ile mebin sistemi arasında 1 gün oluyor hep. Hangi günde sıkıntı var çözemedim.

Mesajı yazarken güncelleme geldi, şu anda kursa onay verme silme işlemi yapılabiliyor. :)

Bende şunu farkettim, bugün kurs planladık ve zamanları ayarlarken ptesi 8, salı 8, çarş 8, perş 7 ve cuma 7 olarak ayarladık. Daha sonra planlanan kurslar kısmına gelip kursu incelediğimde ptesi 8, salı 8, çarşmba 7, perş 7 ve cuma 7 görünüyor. Yani biz çarşambayı 8 saat seçtiğimiz halde kurs zaman çizelgesinde 7 olarak görünüyor.

İnşallah sıkıntılar kısa sürede giderilir, bugün kursumun pazartesiye yetişmesi için istekte bulundum idareden, daha sistemi kullanamıyoruz bilmiyoruz pazartesiye yetişir mi cevabı aldım :)

arkadaşlar herkes mail atabilir mi eski sistemi açmaları için öğrenci kaydı yapmayı unuttum yeni kayıta kapanmış ne olur sizde mail atın ve yeni sistem çok ağır nesi güzel anlamadım eskisi süper işliyordu hızlı idi yenide çok sıkıntı var :( kurs silme yok mesela baktınız mı ?? usta öğretici girişi yapılamıyor öğrenci kaydı olmuyor siz nasıl yaptınız ???

Hocam kursun 27 Ekimden önce açıldıysa kursiyerleri müdür yardımcılarının hesabıyla girebiliyorsun. Kendi hesabından kursiyer girişleri kapatıldı. 27 Ekimden sonra açılacak kurslarda sıkıntı var biz halk eğtiimce hiç kurs açamadık.

hugo4545' Alıntı:
Hocam kursun 27 Ekimden önce açıldıysa kursiyerleri müdür yardımcılarının hesabıyla girebiliyorsun. Kendi hesabından kursiyer girişleri kapatıldı. 27 Ekimden sonra açılacak kurslarda sıkıntı var biz halk eğtiimce hiç kurs açamadık.

hocam çok teşekkür ederim. oldu çok sağolun.

peki yeni kurs açıcam öğrencileri otomasyona girebiliyor muyuz sadece tc sini yazıp oluyormu eskisi gibi.

arkadaşlar, kurs açarken ders programı kısmında ders saati tutmuyor o kısmı nasıl ayarladınız?

müdür yardımcısının anlattığına göre; 160/6 tam bölünmüyor yeni sistem için. yani günlük 6 saatlik kurs açamıyorsun. 5 saatlik açabiliyorsun. giremediğimiz derslerin ücretlerini de programcılar ödeyecekmiş :mrgreen: ben daha incelemedim ama kursiyerlerin başvuru süreci için bilgisayar kullanımı kursunu uzaktan eğitim açmak gibi birşey diyebiliriz sanırım.

Yeni bir kurs tanımladık, müdür yardımcımız onay vermeye çalışıyor ama onay vermesi için en az 12 kursiyer başvuru yapması gerektiğini söylüyor, deneme amaçlı bir üyelik alıp kursiyer olarak başvuru yapıyorum ama kursiyer kaydında hata veriyor. Yani şu anda biz kursu planlasak bile kursiyerler kayıt olamıyorlar kursa ve haliyle onay alamıyoruz. Pazartesi için planlamıştım kursu sanırım diğer pazartesiye kalacak, acaba bu haftaki ek ders mağduriyetimizi kim karşılayacak.

Ben şöyle bi beş dk baktım kurum şifresiyle yeni seçilen müdür yardımcısına şifresini oluşturup verdim. Şifresiyle giriş yaptık. Sonra dedim hocam kolay gelsin gerisini halledersin :D Ondan sonra ben arazi :puhaha:

Yukarıdaki sıkıntıların dışında; sistem bize göre resmi olan tatil günlerini atlayarak saat hesabı yapmıyor. Yani atıyorum. Bu hafta başında bir kurs açmak isteseydik 29 ekim tatil olsa da sanki o günde ders yapacakmışız gibi algılıyor ve buna göre toplam saati hesaplıyor :? Haliyle 160 saatlik kursun bize göre bitiş tarihiyle sistemdeki uyuşmuyor...Sistemin düzelmesi baya zaman alacak gibi...

Geri