Yeni çerçeve öğretim Programı

Kodla Büyü

shift_delete

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar malumunuz temmuz 2017 de çerçeve öğretim programı değişti ve ders saatlerimizde değişiklik oldu. Eskiden 11.Sınıflar alan/dal dersi 18 saat iken yeni sistemde 22 saat görünüyor, 10.sınıflarda ders saatleri değişmiş, paket programlar dersinin adı değişmiş v.s Arkadaşlar size 2 sorun olacak

1.si sizler 2018-2019 için 10.sınıflar için yeni ç.ö.p uygulayıp, 11.sınıflar(18 saat) ve 12.sınıflar(26 saat) için eski sistemi mi uyguluyorsunuz?

2.si web programcılığı dalı için 3 ve 4 saatlik hangi seçmeli dersleri seçiyorsunuz

Hocam bugün megep Anasayfa da yayınlandı. Sinif seviyesine göre çizelgeler ayrı ayrı yayınlandı. Oradaki bilgi resmi ve uygulanması gereken bilgidir.
Seçmeli olarak gelişmiş internet uygulamaları seçti ögrenciler 12 lerde
11 lerde kultur dersi seçtiler.

Hocam megepten indirilen dosyalar 15.02.2018 tarihli 19.02.2018 tarihinde HDÇ değişti, 10 ve 11 lerde rehberlik dersi kalktı, seçmeli ders saatleri değişti seneye ki 9 ve 10 lardan itibaren geçerli diye biliyorum fakat sizlere de danışmak istedim. Seneye 10 lar yeni sistem ise temel elektronik ölçme kalkıyor, ofis programları 2 btt 5 programlama 5 saat.

Hocam 2018-2019 da 10 sınıflar yeni program
btt 5
Prog tem 5
Ofis prg 2
Teknik Resim 2 saat.
11 ler eski Sistem. 18 saat
12 ler eski Sistem 26 saat (24 işletme +2 saat ders)

2018-2019 eğitim öğretim yılı için 10.sınıflar da yeni ç.ö.p uygulayıp, 11.sınıflar(18 saat) ve 12.sınıflar(26 saat) için ise eski sistemi uygulayacağız. Seçmeli dersler için ise meslek dersi seçilmedi hocam.

Teşekkür ederim arkadaşlar bende sizler gibi biliyordum emin olmak istemiştim. Peki Web dalı için seçmeli 3 saat ders ne önerirsiniz?

Kademeli geçiş kalktı 2018-2019 da tüm kademelere uygulanacak

Hocam biraz evvel megep ten indirdiğim Talim ve Terbiye Kurulu kararı açıklamasında: "Haftalık ders çizelgelerinde yer alan ortak derslerin öğretim programları tüm sınıflar düzeyinde, alan/dal dersleri ise 9 uncu ve 10 uncu sınıflardan başlayarak kademeli olarak uygulanacaktır." denilmektedir

Hocam resmi evrak megep sitesi .
Orada da yeni program ortak dersler tüm kademelerde uygulanacak.
Alan/dal dersleri 9 ve 10 larda yeni program uygulanacak. 11 ve 12 ler eski olacak diyor.

Zaten çizelgeler sınıf bazında olduğu için 10. Sinif çizelgesi ile 11. Sinif çizelgesinin farklı olduğu goruluyor.

Tam incelemedim ama Talim Terbiye Kurulunun kadariyla MEGEP te yayınlanan açıklama çelişiyor.

Net bir şekilde t.t.k her sınıf ve şube seviyesinde diyor. Sona da h.saatleri eklemiş.

İlave demiş ki mesleki teknik eğitim bölüm alanlara göre ders saatlerini yayınlayacak.

Tamam MEGEP te yayınlandı. Ama t.t ile temelden celisiyor. Hani her sınıf seviyesineydi.

Şuan tamam biz belli ki MEGEP i baz alacağız. Ama ortada bir tezatlık var sanki. Eğer biseyleri yanlış anlamadiysak.

Ve eğer boleyse su da dikkat çekici. Meslek liseleri hariç imam hatipler dahil bütün liselerde kademeli geçiş kalkarken meslek liselerinde durum farklı.

Seçmeli ders saati toplamında da tezatlık oluşacak. Talim terbiyeye göre 11 de toplam seçmeli ders saati 6 , 12. Sınıfta 3 iken sınıflar bazında hdç megepte 11 de 6 12.sınıfta 4 . Peki burada hangisi baz alınacak?

mesleki eğitim kurumları için de tüm kademeler 2018-2019 da tek seferde geçecek diye ibare vardı megepte.
sonra yeni listede yayınlandı. okul idaresi çıktıları aldı ve toplantı yaptı bizlerle. sonra biz toplantıda iken megep tekrar açıklama yükledi ve tekrar ders saatleri çizelgesi yükledi orada da eskiye dönmüş olarak görünüyor. kademeli 9-10 lar geçecek diyor.
kültür dersleri hepsi geçecek ama meslek dersleri kademeli arkadaşlar şuan. ama yayınlanan çizelge yine hatalı çünkü 10 sınıflar için yine eski dersler ve saatler var. onun da güncelleneceğini düşünüyorum.

Megepte gayet açık ve net şekilde anlatılmış. Talim terbiyenin kademeli geçiş olacağı ile ilgili kurul kararida mevcut. Bu değişiklikler ilk yapıldığında sene başlarındaydı sanırım megepe yüklenmişti( hatta o zaman konusuda oldu forumda) o zamanda aynı şeyler denmişti. 2018 2019da 9 ve 10 lardan başlayarak kademeli olarak uygulanacaktı.

1
mesleki eğitim kurumları için de tüm kademeler 2018-2019 da tek seferde geçecek diye ibare vardı megepte.
sonra yeni listede yayınlandı. okul idaresi çıktıları aldı ve toplantı yaptı bizlerle. sonra biz toplantıda iken megep tekrar açıklama yükledi ve tekrar ders saatleri çizelgesi yükledi orada da eskiye dönmüş olarak görünüyor. kademeli 9-10 lar geçecek diyor.
kültür dersleri hepsi geçecek ama meslek dersleri kademeli arkadaşlar şuan. ama yayınlanan çizelge yine hatalı çünkü 10 sınıflar için yine eski dersler ve saatler var. onun da güncelleneceğini düşünüyorum.
10. Sınıflar klasörüne girerseniz yeni olduğunu görürsünüz hocam. 2018-2019 için sınıf bazında ayrı çizelge lere bakılacak. 10 lar için 10. Sinif klasöründe 10. Sinif sütununda
11 ler için 11. Sinif klasöründe 11. Sınıflar sütununda yer alan ders saatleri geçerli

Bir karışıklık yok meslek dersleri için. 10 lar yeni sistem 11 ler ve 12 ler eski Sistem.

Ortak dersler (edebiyat, beden matematik vs.) komple 9-10-11-12 yeni program uygulanacak.
Alan/dal dersleri 9 ve10. sınıflar yeni program, 11-12ler eski program kademeli olacak.

megep ana sayfa ilk haber
2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA UYGULANACAK HAFTALIK DERS ÇİZELGELERİ
http://megep.meb.gov.tr/dokumanlar/...ETİM YILI KURUL KARARI HDÇ VE AÇIKLAMALAR.rar

linkinde her alan için ayrı ayrı sınıf bazlı tasnif yapılmış.. Bu çizelgelerde gösterilen saatler ortak-alan-dal-seçmeli aynen uygulanacak.

Hocam zaten megep te hiç bir zaman meslek dersleri tüm sınıflarda yeni uygulanacak diye yazmadı. Hep kademeli diye yazdı. Ben de bakanlık meslek dersleri kademeli olacak diyor diye defalarca söyledim. Anormal bir durum yok yani.

1

10. Sınıflar klasörüne girerseniz yeni olduğunu görürsünüz hocam. 2018-2019 için sınıf bazında ayrı çizelge lere bakılacak. 10 lar için 10. Sinif klasöründe 10. Sinif sütununda
11 ler için 11. Sinif klasöründe 11. Sınıflar sütununda yer alan ders saatleri geçerli

Evet hocam orada yazıyor benim kastettiğim çerçeve program içindeki bilişim anadolu meslek çizelgesi oradakini güncellememişler. Ama kademeli değil tamamı değişecek diye yayınladıkları bir önceki çizelgede 10-11-12 lerin tamamı vardı. karar yazısı da içerisinde mevcuttu. Arkadaşlardan bazıları sanırım onu görmedikleri için bilmiyorlar ama tam 3 kez değişikliğe gidildi megepteki belgelerde. Takip eden arkadaşlar farketmişlerdir zaten.
Şuan son mesajlardaki durum geçerli. Kültür dersleri tamamen tek seferde geçiş şeklinde.
Meslek liselerinde 9-10 lar geçiyor seneye. 11 ve 12 ler kademeli olarak sonraki senelerde geçiyor.

Hocam sol ustteki ogretim programları linkinden girdiğiniz yerdeki 10. Sinif bu yılın 10. Sinifi o yüzden eski. onlar gelecek yil 11 olacağı icin.
Yenisi Anasayfada 5. Sıradaki yer alan öğretim programı yazan yer. Bunları Karıştırmamak lazım.

Çizelgeler yayından kaldırılmıştı yeniden yayınlanmış. Her sınıfseviyesi için ayrı ayrı bakılacak. Meslek dersleri kademeli geçiş olmuş. 11 ve 12 ler eski sistem.
Megep anasayfada

10. Sınıf dersleri için 10. Sınıf dosyasındaki 10. Sınıf sutunu geçerli.
11. Sınıf dersleri için 11.Sınıf dosyasındaki 11.Sınıf sutunu geçerli.
12. Sınıf dersleri için 12. Sınıf dosyasındaki 12. Sınıf sutunu geçerli.

Geri