Yeni BT Laboratuvarı

Kodla Büyü

fbaltacioglu

Site Gezgini
Meslek lisesi bünyesinde kullanmak üzere yeni snıf oluşturacağız.
Bilgisayar seçimi için AllinOne bilgisayarmı yoksa laptop mu konusunda deneyimlerinize ihtiyacım var.
Yoksa eski düzen kasa ayrı monitör ayrı mı alalım. Arıza durumlarında müdahale edebilmek daha kolay olacaktır.
Tavsiyeleriniz nelerdir?

hocam laptopları sabitleyecekseniz olabilir, ama sabit kalmayacaksa çok uğraşırsınız yer değiştirmelerden ötürü.
AllinOne bilgisayarları rahatlıkla 5-6 sene sonra güncelleyebilecekseniz o da olabilir, ama şu an en önemlisi bence hangisi en ekonomik ve en performanslıysa onu alın, gerisini zaten halledersiniz.

Laptop sıkıntı olur hocam. Masaüstü ürünler her zaman iyidir. Çünkü klavye ve fare ortak kullanım alanlarında sıklıkla bozulan parçalardır. Laptop gibi tümleşik bilgisayarlarda bir klavye için komple bilgisayarı servise/tamire göndermek gerekebilir..
Ben olsam masaüstü bilgisayar tercih ederim. Mini kasalı atom işlemcili de olabilir. Onları da duvara sabitlerim yerde kablo karmaşası da olmaz..

Laptop ve aio laboratuvar için uygun olmaz. Toplama her zaman daha iyidir. İçerisinde 128 veya 256 ssd mutlaka olsun. Ram ileriyi düşünürsek min 8gb olmalı. (Android studio vs için). Anakart matx olsun kasayı da matx alırsınız ve fazla yer kaplamaz. Klavye fare en kötü a4tech olsun. Everest vb markalar pek sağlam olmuyor. Kasa ve power supplye fazla para vermeyin onun yerine işlemci ve rame daha fazla bütçe ayırın. Kasa TX, Boost vb markalar olabilir. Bilgisayar başına bütçenizi yazarsanız toplama sistem yazabilirim.

Son düzenleme:
Masaüstü iyidir hocam
Bozulunca tamir edilmesi veya upgrade ileriye dönük geliştirme işlemleri laptop veya aio da zor olur.
SSD ve en az 8 GB Ram ve i5 8-9-10. Nesil işlemci

müdürü ikna edebilirsek biz de yenileyeceğin bilgisayarları, 6-7 senelik bilgisayarlar var

Hocam imkanımız varsa mini kasalı masaüstü alın.
Örn

Dell OptiPlex 5080MT i7-10700 16GB 256GB SSD Windows 10 Pro gibi gayet güzel.
Laptop u çok hor kullanırlar.
All in one pclerde arıza sıkıntılı.

laptop ve aio meslek lisesi gibi yoğun kullanılacak ortamlarda uygun bir tercih değil. Güvenlik boyutunu da düşünmek önemli. Kafaya koyan her türlü yapar ama herhangi bir hırsızlık girişiminde masaüstü pc ye göre daha açık hedef olurlar.

Bütçe durumuna göre alternatif olarak AMD Ryzen 3 3. nesil veya Ryzen 5 1. nesil de düşünebilirsiniz. Anakartı M.2 slotlu ve harddisk de M.2 SSD olabilir. Şu Özellikle Mobil uygulamalar dersi için mümkünse RAM i 16GB, 3000 MHZ ve üzeri frekansta aldırmaya çalışın.

laptoplar uygun değil bence klavye bozulursa laptop komple tamire gider mesela ve çalışırken hareket ettrmek isteyip çabbuk bozulmasına neden olacak çok kişi var

Server-istemci şeklinde kurun, güzel bir iş istasyonu sizin işinizi görür, istemci cihaz olarak raspberry pi 4 kullanın. Remote Desktop Protocol unu kullanarak servere istediğiniz işletim sistemini kurun. Hem maliyetten, hem de elektrik enerjisinden tasarruf edersiniz.

Teşekkürler arkadaşlar. Laptop olayından vazgeçtik.
Server cliemt sistemde mobil çalışmalar veya unity solidworks animate gibi programları çalıştırıp memnun olan varmı?

Teşekkürler arkadaşlar. Laptop olayından vazgeçtik.
Server cliemt sistemde mobil çalışmalar veya unity solidworks animate gibi programları çalıştırıp memnun olan varmı?
Mobil uygulama dersi android studio olursa server client sistemde verimli çalışır mı emin değilim. Denemedim ama zor gibi düşünüyorum.

Server client sistemi, dizüstü bilgisayarlar meslek liselerine uygun çözümler değil. Performans, bakım onarım vb. nedenlerle en uygun çözüm masaüstü bilgisayarlardır. Maceraya atılmaya gerek yok.
En az 8 GB ramli, ssd diskli, doğru düzgün bir işlemcili, kötü de olsa harici ekran kartlı masaüstü pc ler en uygun çözüm olacaktır.

Server client sisteminin getirdiği kolaylıklar ve dezanvatanjlar var. Servera bir programı kurunca tüm kullanıcılara kurulmuş oluyor, tüm labi 20 dk içerisinde yedekleme yapıldıysa kurulabilir, ama server çökerse ders islenmez. Mobil uygulamalar için USB redirection yapıp emülatör yerine kendi cihazlarini kullanirlarsa daha verimli olur. Amacınız maliyet azaltmak ise server-client tavsiye ederim.

IMG_20210422_101220.jpg

Raspberry pi 4 hem bilgisayar laboratuvarı, hem de robotik laboratuvarı 16+1 şeklinde 2 lab maliyet 103 bin TL ye kurduk.

Ekli dosyayı görüntüle 69937
Raspberry pi 4 hem bilgisayar laboratuvarı, hem de robotik laboratuvarı 16+1 şeklinde 2 lab maliyet 103 bin TL ye kurduk.
Hocam bunlarda meslek Lisesi ders müfredatında yer alan programlar autodesk fusion360 android studio visual studio adobe after affect vb leri ile henüz belirlenmemiş olan diğer yazılımların çalışacağını zannetmiyorum. Genel bilgisayar kullanımı ve robotik için yeterli olabilir tabii.

Biz bu yıl Fusion uygulamalarını çok rahat çalıştırdık, burada önemli olan serverin özellikleri önemli, istemcileri özellikleri farketmiyor raspberry 2 ve raspberry 3 cihazlarında bile Fusion uygulamalari çalıştı. İstemciler serverin kaynaklarını kullanıyor, o yüzden serverin özellikleri çok iyi olması gerekiyor.

Biz bu yıl Fusion uygulamalarını çok rahat çalıştırdık, burada önemli olan serverin özellikleri önemli, istemcileri özellikleri farketmiyor raspberry 2 ve raspberry 3 cihazlarında bile Fusion uygulamalari çalıştı. İstemciler serverin kaynaklarını kullanıyor, o yüzden serverin özellikleri çok iyi olması gerekiyor.
Hocam android studio deneme şansınız oldu mu. Merak ettim sistem uygun mu diye

Daha onu deneme şansımiz olmadı, ama cihazlara yerel yazıcı ekleyip, çalıştırdık çıktı aldık. Şu an flash bellek ve android studio için cep telefonu çalıştırabilirmiyiz onu arastiriyoruz

Hocam Server'inizin özellikleri nelerdir yazabilir misiniz?
Birde raspberry 'de ne kurulu? Yani kısaca sizin bu sistem nasıl çalışıyor, bahsedebilir misiniz?

Hocam Server'inizin özellikleri nelerdir yazabilir misiniz?
Birde raspberry 'de ne kurulu? Yani kısaca sizin bu sistem nasıl çalışıyor, bahsedebilir misiniz?
Serveri DMO dan iş istasyonu olarak satın aldık şu an özelliklerine bakamıyorum 9700k serisi işlemci, 64 GB Ram ve 8 GB ekran kartı var. Raspberry tarafında raspberry uyumlu herhangi bir işletim sistemi olabilir, freerdp ile servera uzak masaüstü kullanıcısı olarak bağlanıyoruz.

Slim kasaları kesinlikle tavsiye etmiyorum. En basitinden güç kaynağı bozuldu ise aynı modelden bulmak zor olabiliyor. Bulsanız da fiyatı yüksek oluyor. Çünkü güç kaynağı sadece o model için üretilmiş olabiliyor.

Yine en iyisi ATX kasa. Eğer yer problem ise güzel modelleri var. Araştırıp alınabilir.

Server olarak hangi işletim sistemini kullandınız hocam. Windows 10 u kullandıysanız oturum açma sayı sınırını kıran hangi programı kullandınız? Okulumuzda mevcut raspbery pi 4 ler var. Olmazsa bu şekilde aktif olarak bir laboratuvar kuralım diyorum.

Server olarak hangi işletim sistemini kullandınız hocam. Windows 10 u kullandıysanız oturum açma sayı sınırını kıran hangi programı kullandınız? Okulumuzda mevcut raspbery pi 4 ler var. Olmazsa bu şekilde aktif olarak bir laboratuvar kuralım diyorum.
Raspberry ye meb sertifika kurabildiniz mi peki hocam?

Geri