Yeni bir programlama dili: fuzuli

Kodla Büyü

@lperen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
C, C++, Java, C#, Php ve Perl gibi başarılı dillerin kullanıldığı bir dönemde yeni bir programlama dili geliştirildi.
C diliyle Linux altında yazılan Fuzuli, Lisp ve Scheme dillerinin yazım şeklini (syntax) miras almış. Böylece birçok dilde yer alan işlevsel özellikleri ve yazım şekli harmanlanmış; ortaya yeni, çalışabilen, öğrenilmesi kolay bir dil çıkmış.
Fuzuli, şu anda math, io ve string paketleri, MySql bağlantısı, TCP soketleri, nesne tabanlı programlama, atık toplama (garbage collection), C ve C dillerinde yazılmış ve derlenmiş kodu çağırabilme gibi modern bir yorumlayıcıda aranan birçok özelliği içinde barındırmakta.
Temel yorumlayıcı başarılı bir şekilde çalışabilmekle birlikte kodda optimizasyon, yeni paketlerin integrasyonu, derleyici ve kod editörü gibi konularda zaman ve insan kaynağına ihtiyaç olduğu görülen Fuzuli’nin popüler ortamlarda da dağıtımı yapılıyor. İsteyenler ayrıca Fuzuli’ye, web sitesinden ve Android cihazlardan da ulaşılabilir.
Bu yeni programlama diliyle ilgilenen herkes http://www.fuzuliproject.org adlı siteyi ziyaret ederek ayrıntılı bilgi alabilir.

Kaynak: http://www.eba.gov.tr/haber/1350479581? ... mlama-dili

Ne farkı olacakmış diğerlerinden :) Yerli işletim sistemi diye linux dağıtımı yapan Tübitak gibi yerli programlama dili deyip c/c++ klonu mu çıkaracaklar ortaya acaba?

----

az önce örnek kodları inceledim, o ne başı parantez sonu parantez, pek işlevsel bir yazım diline sahip değil bence :)

omd' Alıntı:
Ne farkı olacakmış diğerlerinden :) Yerli işletim sistemi diye linux dağıtımı yapan Tübitak gibi yerli programlama dili deyip c/c++ klonu mu çıkaracaklar ortaya acaba?

----

az önce örnek kodları inceledim, o ne başı parantez sonu parantez, pek işlevsel bir yazım diline sahip değil bence :)

Bir yerden başlamak iyidir hocam. Destek gördükçe geliştirilecektir eminim.

Bizde işe yaramıyor hocam o sistem :) O ekiptekilerden başka elini taşın altına koyan çıkmaz.

Tutmaz gibi geliyor bana.
Kullanıcı için de o kadar parantez can sıkıcı olur gibi geliyor..

Geri