Yeni başlayanlar için BTR

Kodla Büyü

mscbt

Üye
Herkese merhaba.

Branşım farklı fakat okulda bilişim teknolojileri ve yazılım dersine ben giriyorum. Eğer yeni bir öğretmen gelmezse seneye ben devam edeceğim yine bu derse.

Okulumun bilişim teknolojileri sınıfı var. (Akıllı tahtalar vs yok)

BTR hakkında soracağım sorular bu konuyu araştıran başka kullanıcılar için de bir rehber olsun.

1- BTR öğretmenliği için farklı bir branş öğretmeni olmamız sorun oluyor mu? (Okulda gerçek bir bt öğretmeni olduğu durumlarda noluyor?)
2- Şayet olabiliyorsak bunun için nasıl bir yol izlememiz lazım? Seminer/kurs/hizmet içi eğitim gibi şeyleri nasıl ve nereden takip edebiliriz?
3- Okulda bilişim teknolojileri sınıfı varken, olası görevlendirmem okulumda olabilir mi? Bu benim isteğime mi bağlı?

1- gercek bransı bt olan öğretmen varsa btr de ilk hak onundur
2-egerki bt ci yoksa okulunuzda farklı bransdan btr olabılmenız ıcın btr lik kurs sertifikanız olmali ki bu sertifikayı çoğu il vermiyor bazıları ise veriyor.
3-eğer kurstan basarılı olursanız ve il koordinatörü de fatih okullarını doldurursa büyük ihtimal kendi okulunuzda kalırsınız.

sertifikanız yoksa sadece derse girer çıkarsınız ek bir ücret almazsınız

aynenbadi' Alıntı:
git kendi işini yap

ya hocam adam gibi soru sormuş hocamız daha nazik ve kibar olsak ya birşey dememişki sen cevaplamasan ben cevaplamasam gider başka yerden öğrenir sanki yeryüzünün çekirdeği nerde diye sormamışki bizle alakalı birşey sormuş olabiliyorsa yapabiliyorsa bırakalım yapsın ... btr varken yada yokken orda norm olup olmamasını çok engellemıyor dıye bılıyorum.norm btr ye göre degıl derse göredir o halde bt cilerin önününe kapatmıyor böylelikle.

kendi branşını yapsan senın için daha iyi olur buralara gelip yalandan yere vakit geçirme. birde arkadaşlar önüne gelen bu foruma üye oluyor buna bir çözüm bulalım

Okulumda BT öğretmeni için norm belirtildi yani belki içinizden biri belki de yeni atama bir öğretmen gelecek.

Ben kendi işimi yapıyorum ayrıca merak etmeyin. Ki bu forumda görmüş olduğum, benim dersime giren bir BT öğretmeninin başlığına git kendi işini yap demiyorum. Okulunda belli ki o branşın öğretmeni yok o yüzden bir BT öğretmeni görevlendirilmiş.

Saçma sapan saldırılara gerek yok. Kaldı ki bilgisayar konusunda kendimi orta seviyeli bir kullanıcıdan biraz daha ileride görüyorum. Okuldaki bilgisayarlara lubuntu, pardus gibi işletim sistemleri kurup çocuklarla tanıştırdım. Kendi topladığım bilgisayarda da Mac os x kullanıyorum. Bu işletim sistemini burada kaçınız kurabiliyorsunuz normal pc'lere iAtkos falan kullanmadan?

Ben sadece soruma cevap istiyorum teşekkürler.

Hocam sorularınıza @g.cetin.66 hocam cevap vermiş. Ancak

Kimin ne iş yapacağını belirlemek hiçbirimize düşmez. O yüzden @aynenbadi hocamın söylediği biraz kaba olmuş.

Siz kibarca sorunuzu sormuş haklı olarak aynı şekilde cevap bekliyorsunuz ama yinede "burada kaç kişi kuabilir?" gibi söylemler hoş olmamış. Buradaki insanların çoğu pc ile ilgili konularda ilgilendikleri yada ihtiyaç duydukları sorunları bir şekilde çözme yeterliliğine sahip insanlardır. MacOS a ihtiyaç duyulmadığı için yapılmamıştır.

Kolay gelsin.

Öyle bir şey söylememin sebebi insanların yeteneklerini branşdaş olup olmamalarına göre değerlendirenlereydi.

Elbette sizlerle BT konusunda bilgi yarıştıramam. Bunun ben de farkındayım.

Ama branşım farklı diye bu konuda bir şey bilmiyormuşum muamelesi de görmemeliyim. Çözüm önerisi sunmak, yapıcı olmak yerine "buralarda yalan yere vakit geçirme" "sen kendi işini yap" kafasındaki arkadaşlaraydı o cümlem. Yani bu dersin hakkını elimden geldiğince nasıl vermeye çalıştığımı bir kaç cümleyle kanıtlamak istedim sadece. Kimseyi aşağılamak derdinde değilim böyle bir şey mümkün değil zaten.

Ama şunu da biliyorum, her branşta olduğu gibi BT branşında da kendi alanına hakim olamayan bir sürü insan var ve bunlar bir şekilde kendilerini belli ediyorlar:)

belkide benden çok şey biliyorsundur,bende matematiği bi çok matematikçiden iyi biliyorum,ben de matematiğime mi gireyim?
norm falan umrumda değil,sizin kısayoldan btr olmak istemniz hoşuma gitmedi,4 yıllık bitirip bekleyen o kadar kişi varkenn...o yüzden herkes kendi branşı ile ilgili işler yapsın,branşını beğenmiyorsan gider 4 yıllık bilgisayar okursun bu kadar basitt

Kısa yoldan BTR olmaya çalıştığım falan yok. Ben zaten bir BTR'nin yaptığı tüm işleri yapıyorum okulda. Bu emeğin karşılığını bana tanınan haklarla almanın neresi kısa yol oluyor? Zaten yaptığım işler dediğim gibi.

Kendi branşıma aşığım. Ayrıca technopat bir insan olarak BT'yi de gayet seviyorum. Okuldaki bir açığı kapatıyorum, derdim birilerinin normunu çalmak değil. Birileri gelince ben de doğal olarak girmeyeceğim o derse zaten. Neden bu kadar zoruna gitti? Matematiğe vermediler mi yoksa seni o yüzden mi böylesin?

Değerli hocam eğer ki meb bt rehber öğretmen kursu açarsa kursu alırsınız derse de girersiniz görevde isterseniz alırsınız.Bu işlerde bir tertip düzen yok neden?
Atanamayan bilgisayar öğretmeni var.Halbuki işin uzmanı bu arkadaş.Bir yan alan açtılar web sitesi dahi yapamayan en ufak bir ekran kartı değiştiremeyen gitti bilgisayar öğretmeni oldu.Bendeniz sınıfçıyım yıllarca bana da görev verildi hem sınıfıma girdim hem de okulun işlerini yaptım yan alanım bilgisayar idi.Ama ilim açmadığı için geçemedim.Şunun için yazdım bu işin okulunu kitabını önemsemeyenlerin politikasında elbetteki herkes sınıf öğretmeni de olur bilgisayar öğretmeni de olur.
Tavsiyem bu işi çok seviyorsanız bırakmayın benim gibi.40 yaşından sonra okuyacağım için çocuklar gibi seviniyorum.Ama öğretmenlik için değil belki günün birinde Pixar stüdyolarında bize de iş verirler.

mscbt' Alıntı:
Öyle bir şey söylememin sebebi insanların yeteneklerini branşdaş olup olmamalarına göre değerlendirenlereydi.

Elbette sizlerle BT konusunda bilgi yarıştıramam. Bunun ben de farkındayım.

Ama branşım farklı diye bu konuda bir şey bilmiyormuşum muamelesi de görmemeliyim. Çözüm önerisi sunmak, yapıcı olmak yerine "buralarda yalan yere vakit geçirme" "sen kendi işini yap" kafasındaki arkadaşlaraydı o cümlem. Yani bu dersin hakkını elimden geldiğince nasıl vermeye çalıştığımı bir kaç cümleyle kanıtlamak istedim sadece. Kimseyi aşağılamak derdinde değilim böyle bir şey mümkün değil zaten.

Ama şunu da biliyorum, her branşta olduğu gibi BT branşında da kendi alanına hakim olamayan bir sürü insan var ve bunlar bir şekilde kendilerini belli ediyorlar:)

kardeş ilk önce herkes kendi branşının hakkını versin. sen git coğrafya derslerine girmeye devam et ,) önce kendi branşının hakkını ver. okulda vs de yaptıkların bizi zerre kadar ilgilendirmez. önüne gelen bilgisayardan anlıyor zaten forum sitelrinden öğrendiği iki şeyden çaka satmaya benzemez kardeş hadi..

Yine aynı konu yine aynı muhabbet. Bence formatörlük neden çıktı. Tarihçesine bakmak lazım. Geçmişi iyi okuyabilirsek geleceği net görebiliriz.

bu forumda çakma btciler sevilmez. geçtim çakma btcileri bötecilerle tefliler bile birbirinden çoğu zaman hazzetmez. sizin şahsınıza yapılan bir durum değil. sizden öncede aynı şekilde başlık açanların karşılaştıkları tavırlarda sizin karşılaştığınızdan farklı değil. ancak sizde sizden önce bu şekilde konu açan çakma btciler gibi şunu bunu biliyorum kaçınız biliyor durumu yapmışsınız. bu durumda hoş değil. bizim arkadaşların bir çoğuda birçok matematikciden fazla matematik biliyor ama bunu gidip söylemiyor. ya da kendini matematik öğretmeni olarak görmüyor. branş olarak çoğaltmak mevcut ingilizce tarih tek tas vb.

ubuntu mac kullanıyorum demişsin hocam bunları bilmedende "bilişim teknlojileri rehber öğretmen görev esasları" diye google amcaya sorsamayı denesen bu şekilde bir durum oluşmazdı. forumda bile bununla ilgili onlarca konu bulabilirsin.

Türkçe "katliYam"ı yapan biri tarafından kovuldum, harika. Birileri de beni buradan hunharca kovmak isteyenleri değil doğru dürüst soru sordum diye kin, nefret kustuğumu ilan etmiş. Hepinize eyvallah:)

Ben kimseye durduk yerde şunu bunu biliyorum demedim. Karacahil mumalesi yapan insanlara açıklama olsun diye dendi onlar. Kimseye bilgi taslamaya gelmedim geliş amacım zaten bilgi edinmek. (bkz. başlığı açarak bilgi sormaya gelmişim)

Sizin zaten kendi aranızda sorunlar varmış o zaman size güzel kapışmalar diliyorum.

Soruma düzgün cevap veren arkadaşlarım, değerli meslektaşlarım çok teşekkür ediyorum.

habibocak' Alıntı:
Yine aynı konu yine aynı muhabbet. Bence formatörlük neden çıktı. Tarihçesine bakmak lazım. Geçmişi iyi okuyabilirsek geleceği net görebiliriz.

bence böte ne zaman ve ne için kuruldu ona bakmak lazım sayın hocam

mscbt' Alıntı:
Türkçe "katliyam"ı yapan biri tarafından kovuldum, harika. Birileri de beni buradan hunharca kovmak isteyenleri değil doğru dürüst soru sordum diye kin, nefret kustuğumu ilan etmiş. Hepinize eyvallah:)

Soruma düzgün cevap veren arkadaşlarım, değerli meslektaşlarım çok teşekkür ediyorum.

2013 kpss de çıkan coğrafya sorularını çözmeye çalış hocam sen hadi

şimdi de türkçe öğretmenliği yapmaya başladı hocamız ;)

delikatliyam' Alıntı:
mscbt' Alıntı:
Türkçe "katliyam"ı yapan biri tarafından kovuldum, harika. Birileri de beni buradan hunharca kovmak isteyenleri değil doğru dürüst soru sordum diye kin, nefret kustuğumu ilan etmiş. Hepinize eyvallah:)

2013 kpss de çıkan coğrafya sorularını çözmeye çalış hocam sen hadi

şimdi de türkçe öğretmenliği yapmaya başladı hocamız ;)

Enteresan. Coğrafya ne alaka "delikatliyam" kardeş, taktın sen coğrafyaya? Lütfen sen de birazcık Türkçe çalış.

Forumun kalitesini artırmak için o dalga geçtiğiniz forum sitelerinin bazılarında harika bir dil kullanımı var. Burada öğretmenler var ama malesef tabloyu görüyorsunuz.

Bence en önce bu konuyu araştırmalı.
Herkese iyi forumlar.

delikatliyam' Alıntı:
habibocak' Alıntı:

bence böte ne zaman ve ne için kuruldu ona bakmak lazım sayın hocam

Formatörlüğün ilk çıktığı 1990'lı yıllardan bahsediyorum Hocam. O zaman Böte falan yoktu.

Neyse bu tür polemiklerle bir yere varılmaz.

Arkadaşlar bu kadar yüklenecek ne var ki? Masumane iki soru. Sizin soylediklerinizle ne hocam formatörlükten vazgeçecek, ne de söylemediklerinizle çaresiz kalcak. Sorularını cevaplamak kafi diye düşünüyorum

mscbt' Alıntı:
Okulumda BT öğretmeni için norm belirtildi yani belki içinizden biri belki de yeni atama bir öğretmen gelecek.

Ben kendi işimi yapıyorum ayrıca merak etmeyin. Ki bu forumda görmüş olduğum, benim dersime giren bir BT öğretmeninin başlığına git kendi işini yap demiyorum. Okulunda belli ki o branşın öğretmeni yok o yüzden bir BT öğretmeni görevlendirilmiş.

Saçma sapan saldırılara gerek yok. Kaldı ki bilgisayar konusunda kendimi orta seviyeli bir kullanıcıdan biraz daha ileride görüyorum. Okuldaki bilgisayarlara lubuntu, pardus gibi işletim sistemleri kurup çocuklarla tanıştırdım. Kendi topladığım bilgisayarda da Mac os x kullanıyorum. Bu işletim sistemini burada kaçınız kurabiliyorsunuz normal pc'lere iAtkos falan kullanmadan?

Ben sadece soruma cevap istiyorum teşekkürler.
Beyefendi, bize kendinizi kanıtlamaya çalışmanıza gerek yok, ne yapabildiğinizi umursamıyoruz, sadece herkes kendi işini yapsın istiyoruz. Nasıl ki biri coğrafya biliyorum diye coğrafya öğretmeni, sağlık bilgim var diye doktor olamazsa, olmamalı ise koskoca bir bilim dalını mac os x kurabiliyorum şeklinde basite indirgeyebilen, ordan burdan edindiği sınırlı bilgi ile kendini BT uzmanı zannedenler de kendi işini yapmalı. Bu ülkede yeterince BT öğretmeni ve BT mezunu var, bırakalım da herkes kendi işini yapsın.

Geri