Yeni atanmış Bilgisayar öğretmeniyim. Bir sorum var

Kodla Büyü
Yapma arkadaşım senden başka okulda format atmayı bilen yok mu?Bunlar kendi çocuklarına söz geçirip bir sayfa word yazdıramazlar sana baskı yaparlar.Baştan tepkini koymazsan sonra daha büyük tepki göstermek durumuna düşersin.

emos249' Alıntı:
bt öğretmeni malesef şaşırtıcı durumlarla karşılaşan branş. müdür yardımcım da bana "(gülümseyerek) -size kızıyorum- dedi nedenini sorunca da arada da bir odasına gidip "iş var mı" diye soracakmışım :? sanki müzik öğretmeni arada bir kendisine konser veriyor, türkçe öğretmeni şiir dinletisi yapıyor da bt öğretmeni böyle olacakmışş

aynı cümleyi banada kuruyorlar. Okuldan çıkarken de müdürüme ayrı müdür yardımcısına ayrı çıkabilir miyim diye soruyorum. Zira iyi niyetli düşünüyorum(!). Başıma bir iş gelirse haberleri olsun diye yapıyorlardır heralde :-1:

Kesinlikle yapma, nezaketen yaptığın işler üzerine vazife kalır, görevinmiş gibi algılanır sonra. Evine pc getirenlrt mi dersin, gece vakti int. bağlanamıyom diye arayanlar mı, sonradan yaptığın işlerde beğenilmemeye başlar. 12 yıllık öğretmenim, kesinlikle yapma derim.

ben de tecrübelerime dayanarak(!) sana bişeyler yazayım hocam:) idareyle aranı sıkı tut. sen onların işini görürsen onlar da senin işini görür. sınıflardaki bilgisayarlara gelince; sınıf rehber öğretmeni sorumlu onlardan. yaparsan eğer yaptığın işleri hep yüzlerine söyle. estafirullah hocam ne demek yaparız falan deme. zamanla sadece eğitimci olmadığını bir teknik servis olduğunu benimsemeye çalış, bildiklerinle başkaları arkandan koşsun, havalı ol (bence :))

emos249' Alıntı:
bt öğretmeni malesef şaşırtıcı durumlarla karşılaşan branş. müdür yardımcım da bana "(gülümseyerek) -size kızıyorum- dedi nedenini sorunca da arada da bir odasına gidip "iş var mı" diye soracakmışım :? sanki müzik öğretmeni arada bir kendisine konser veriyor, türkçe öğretmeni şiir dinletisi yapıyor da bt öğretmeni böyle olacakmışş

:puhaha: :puhaha: :puhaha:

Benim de ilk yılım okulda her türlü işi yapıyorum. Bizim müdür flash belleği kaybolduğunda bile beni çağırıyor. Sebebi de elektronik bir alet olmasıymış. Ne diim içimden gülüp geçtim sadece. Bilgisayar öğretmeni demek okuldaki her türlü teknik arızaya bakan kişiymiş meğer. Ben öğretmen olduğumu unutuyorum bazen.

bitefo_ilbasi' Alıntı:
ben de tecrübelerime dayanarak(!) sana bişeyler yazayım hocam:) idareyle aranı sıkı tut. sen onların işini görürsen onlar da senin işini görür. sınıflardaki bilgisayarlara gelince; sınıf rehber öğretmeni sorumlu onlardan. yaparsan eğer yaptığın işleri hep yüzlerine söyle. estafirullah hocam ne demek yaparız falan deme. zamanla sadece eğitimci olmadığını bir teknik servis olduğunu benimsemeye çalış, bildiklerinle başkaları arkandan koşsun, havalı ol (bence :))

hocam ben de arkadaşa katılıyorum ilk geldiğim sene bana formatör ol demişlerdi ama 8-5 arası okulda kalmam geretiğini söylediler. -ki çalıştığım yer de merkeze 1 saat mesafede köy okulu servis neyim de akşam eve gitmem 7 yi bulduğundan istemedim formatörlüğü - okulun bilgisayarları bozulduğunda veyahut internet sitesi yapma dediklerinde elimi dahi sürmemiştim o zaman kuzenim demişti mem de formatör idi zorla yaptıramazlar olmadı yazılı bir şey al müfettiş geldiğin de gösterirsin demişti ben direkt yapamam dedim görevim değil demiştim. ama daha sonraları sürekli toplantılarda yüzüme vurdular bu söylemimi. şimdi ise btr yim aynı okulda. boş zamanlarda idareye gidip hocam iş var mı diyorum ilk zamanlar iş vermek için çabalıyorlardı şimdi ise gene söylediğimde pek iş çıkarmıyorlar. haftada bir günü boşalttılar bilgisayarlarla ilgili bir iş olursa merkezden halletmem için. okulda da saolsun bizleri çekemeyen öğretmenler olduğunda mır mır ettiğinde idare arkamda duruyor bence tavrınızı koyun. idarenin işlerini halledin onlar da size yardımcı olacaklardır. ama öğretmenlere ise (özellikle selam vermeyipte ay ferdison hocam bilgisayarım şöyle olmuş ne yapayım gibi davrananlara ise) hiç taviz vermeyin oralı dahi olmayın

not: kusura bakmayın forumu biraz iç dökme vesilesiyle kullandım. tekrardan özür dilerim.

acer50' Alıntı:
Kesinlikle yapma, nezaketen yaptığın işler üzerine vazife kalır, görevinmiş gibi algılanır sonra. Evine pc getirenlrt mi dersin, gece vakti int. bağlanamıyom diye arayanlar mı, sonradan yaptığın işlerde beğenilmemeye başlar. 12 yıllık öğretmenim, kesinlikle yapma derim.

arkadaşların dediği gibi üzerine vazife kalır.

Ayrıca format atılması gerketiğinie kim karar verdi?

Öğretmenler formatı duyunca bilgisayarın fişek gibi çalışacağını zanneder.

eğer denileni yapmaya karar verirsen bilgisayarları bir incele,

Çalışmayan sınıf bilgisayarının, sizin eliniz değdikten sonra çalışmadığını söyleyecek veya formattan sonra bozlduğunu yavaşladığını söyleyebilecek .........'lar var.

1 kişisel ilişki,
2 okul idarecilerinizle münasebetiniz,
3 sizin özel zamanınız,
4 okulun durumu, sınıf sayısı, bilgisayarlar ne zaman alındı,

bunlar şimdi aklıma gelenler,

yapmak istemiyosan yapma.

Ancak BTR isen boş ders saatlerinde zaman ayır ve kendini yıpratma,
bakıma, formata gerek yok ve en önemlisi HAYIR diyebilmeyi öğren.

hocam sana karşı üslub önemli noktadır, şunu yap diyenin işini hiç yapmadım. şu işim var yapabilir misin diyene nezaketle yaklaştım.
hayır diyeceksem de uygun dille söyledim, durduk yerde insanları karşına almaya gerek yok. ama illa inatlaşan olacaktır, onlara da 40-50 tl ye tamirat işlerini yapan dükkanlar olduğunu da, ağızlarına lafı tıkayarak hatırlatmak gerekiyor.
sen kendinden ne kadar çok verirsen, karşındaki senden bi okadar daha istiyor, vaktin çok ise ve içinden yardım etmek geliyor ise kendini yıpratmadan, akşam mesai bitene kadar okulda kendini parçalamadan yap. bu yardımlar rutine binmesin, rutine binerse yani her denildiğinde hizmet edersen, o işler senin görevinmiş algısı oluşur.
gerçekten yapamayacağın bir durum olduğunda veya başka bir işin dolayısıyla, zaman yokluğundan yapamayacağın bir durumda görevini yerine getirmemekle, hatta ve hatta senin yüzünden başkalarının işinin aksaması ile suçlanabilirsin. yazdıklarımın hepsi tecrübeyle sabittir.
yeni göreviniz hayırlı olsun.

emos249' Alıntı:
bt öğretmeni malesef şaşırtıcı durumlarla karşılaşan branş. müdür yardımcım da bana "(gülümseyerek) -size kızıyorum- dedi nedenini sorunca da arada da bir odasına gidip "iş var mı" diye soracakmışım :? sanki müzik öğretmeni arada bir kendisine konser veriyor, türkçe öğretmeni şiir dinletisi yapıyor da bt öğretmeni böyle olacakmış
Türkçe öğretmeni 2-3 ayda bir evinizde şiir dinletisi yaparsa,
Resim öğretmeni, 2-3 yılda bir evinizi boyar ise
Müzik öğretmeni ayda bir-iki evinizde konser verirse
Beden öğretmeni hafta sonları size özel step yaptırırsa.
Sizde arkadaşlarınızın evindeki bilgisayarlara format atarsınız.
.

Bizim apartmandaki doktor evinden gece komşu vs. çağırınca gidiyor.Parasını da alıyor.Tıpkı düğünde, cenazede, sünnette yasin-i şerif okuyan cami imamımız gibi.

darkle3' Alıntı:
Hocalarım ben yeni atandım adaylığım kalkmadı henüz. Okul müdürü okuldaki bilgisayarlara format atmamı istiyor. Lab. daki bilgisayara değil diğer öğretmen bilgisayarlarına. Bizim böyle bir görevimiz var mı? Okulumda BTR değilim. Normal dersime girip çıkıyorum.

Hocam böyle bir göreviniz yok. Ancak iyi niyetle yapabilirsin. " El ele muhtaç" diye bir ata sözü vardır. Gün gelir izin alman gerekir. Okuldan erken çıkman gerekir. Şimdi görevin olmayanları yap ki sonradan da başkaları sana gebe kalsın. Bazı yerlerde bırak kendi okulunu tüm ilçenin bilgisayarlarının bakımını yapan arkadaşlar var. Bu hafta iki gün müdürden izin aldım. hiç bir problem çıkarmadı. Bazı günler geç gelirsin bazı günler erken çıkarsın. bana kalırsa birbirinizi idare edin derim.

göreviniz yok ama pc lere format atabilirsiniz bize gelen onlarca saçma istek arasında en masum olanı olanı budur sanırım hemde kendinizi geliştirirsiniz

GRİNGO' Alıntı:
emos249' Alıntı:
bt öğretmeni malesef şaşırtıcı durumlarla karşılaşan branş. müdür yardımcım da bana "(gülümseyerek) -size kızıyorum- dedi nedenini sorunca da arada da bir odasına gidip "iş var mı" diye soracakmışım :? sanki müzik öğretmeni arada bir kendisine konser veriyor, türkçe öğretmeni şiir dinletisi yapıyor da bt öğretmeni böyle olacakmış
Türkçe öğretmeni 2-3 ayda bir evinizde şiir dinletisi yaparsa,
Resim öğretmeni, 2-3 yılda bir evinizi boyar ise
Müzik öğretmeni ayda bir-iki evinizde konser verirse
Beden öğretmeni hafta sonları size özel step yaptırırsa.
Sizde arkadaşlarınızın evindeki bilgisayarlara format atarsınız.
.

Bizim apartmandaki doktor evinden gece komşu vs. çağırınca gidiyor.Parasını da alıyor.Tıpkı düğünde, cenazede, sünnette yasin-i şerif okuyan cami imamımız gibi.
:++:
:puhaha:

ikili ilişkiler bu konuda belirleyici
ama ben herşeye karşı çıkan bu tiplere de sinir oluyorum.
aman format atma görevin değil, aman kimsenin pc sini yapma görevin değil, aman ders haricinde hiçbişey yapma diğer öğretmenler gibi dersine gir çık vs vs... ne kadar saçma şeyler ya...
biz bilgisayar öğretmeniyiz, adamına göre yaparız da yapmayız da. Allah işimizle imtihan etmesin bizleri. şükürler olsun halimize. ben daha ne isteyim Rabbimden...

yapsan Allah razı olsun demezler, yapmasan ne uyuz adam bi iş yapmıyor derler. sanırlar ki tek tuşla uzay gemisi fırlatıyoruz.

En gıcık olanı da seni görünce benim bilgisayar ...... yapmıyor. neden? Ebenin ......dan

Arkadaşların dediği gibi ikili ilişkiler çok önemli bu konuda. Okulda pek sizinle konuşmayan slm dahi vermeyen insanlarında hiçbir isteğini yapmayın. Bunun yanında idare var idare var! Sizin yaptığınız işe saygı duyan, sizi kollayan bir idareciniz varsa genellikle kırmayın onu ama size görev verirken emrivaki şekilde yapın diyorsa ya da görev tanımınızı sallamıyorsa net tavır alın hayır yapmam demek istemiyorsanız bile yaparız bir ara deyip geçiştirin gitsin sizde sallamayınca zaten kuzu gibi oluveriyorlar :) 7 yılda benim öğrendiklerim bu.

kakababa' Alıntı:
Arkadaşların dediği gibi ikili ilişkiler çok önemli bu konuda. Okulda pek sizinle konuşmayan slm dahi vermeyen insanlarında hiçbir isteğini yapmayın. Bunun yanında idare var idare var! Sizin yaptığınız işe saygı duyan, sizi kollayan bir idareciniz varsa genellikle kırmayın onu ama size görev verirken emrivaki şekilde yapın diyorsa ya da görev tanımınızı sallamıyorsa net tavır alın hayır yapmam demek istemiyorsanız bile yaparız bir ara deyip geçiştirin gitsin sizde sallamayınca zaten kuzu gibi oluveriyorlar :) 7 yılda benim öğrendiklerim bu.
+1
:+1:

suckan10' Alıntı:
yapsan Allah razı olsun demezler, yapmasan ne uyuz adam bi iş yapmıyor derler. sanırlar ki tek tuşla uzay gemisi fırlatıyoruz.

En gıcık olanı da seni görünce benim bilgisayar ...... yapmıyor. neden? Ebenin ......dan

:+1: :puhaha: Bide demezler mi bu bilgisayarcı da bi b.k tan anlamıyor diye al kör bıçağı kesiver orda...

"AAAA bilgisayar az önce çalışmıyordu. sizi görünce nasıl çalıştı anlamadım." anlasaydın ben yanında olmazdım zate. Bilgisayar benim evcil hayvanım ya beni görünce kendine geliyo. Bu ara bide bu moda

bu tarz şeylerde görevim mi değilmi sorularını bence bırakmak lazım eğer yapabiliyorsak anlıyorsak!!! oturup yapın neolacak zaten 23 saat derse giriyoruşsunuz 3 ten sonra herkes boş hafta içinde belli saatlerdede boşluklarınız oluyo en fazla 1-2 saatinizi alıcaktır. bu tarz şeylerle uğraşmayalım bence yapın kafanız rahat etsin sıkıntı olmaz

bu tarz şeylerde görevim mi değilmi sorularını bence bırakmak lazım eğer yapabiliyorsak anlıyorsak!!! oturup yapın neolacak zaten 23 saat derse giriyoruşsunuz 3 ten sonra herkes boş hafta içinde belli saatlerdede boşluklarınız oluyo en fazla 1-2 saatinizi alıcaktır. bu tarz şeylerle uğraşmayalım bence yapın kafanız rahat etsin sıkıntı olmaz
Yapın demesi kolay ondan sonra her türlü işi sana yaptırmaya çalışıyorlar. En iyisi yapmayacaksın. Şahsen ben çok ezildim bu sene. Formatörlük tam bir hizmetçilik bidaha yapmayı düşünmüyorum. İlk yılımda öğretmenlikten soğudum özel bir şirkette çalışsam bu kadar yorulmam. :x

özel şirkete çalışan arkadaşlara sor istersen ne durumdalar ve yaptıkları işe göre aldıkları maaşı...
oyüzden büyütmemek gerekir

Özel şirkette çalışsam en azından işimin adı olur. Tüm gün okuldayım her türlü işi yapıyorum. Boş derse gir, fotokopi çek, ıvır zıvır bilgisayarla ilgili her şeyi yaptırıyolar. Otururken görmek istemiyorlar. Formatör olmak isteyen kişilere tavsiye kesinlikle olmasınlar.

Geri