Yeğitek'ten Erdoğan PETÜK'ün görüşleri

Kodla Büyü

netame

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar yazıda ismi geçen Erdoğan PETÜK Bey ile telefonda görüştüm.

Soru 1: İller bu uygulamayı formatörlük gibi 8-5 mesai şeklinde algılıyor. Bu uygulama doğru mudur?

Cevap: Yok öyle bir şey.

Soru 2: Diyelim ki sabahtan 10 saat kendi okulumuzda dersimiz var. Öğleden sonra başka bir okula bt rehber öğretmen olarak görevlendirildik. Ne kadar çalışacağız.

Cevap: 20 saat.

Soru 3: Çizelgede ders olarak gösterildiğine göre 30 saat olarak işaretlenmesi gerekir mi?

Cevap: Evet, mesela bir matematik öğretmeni kaç saat derse giriyor. 30 saat. Siz de böylesiniz.

Ama uygulamada farklılıklar olabileceğini söyledi. Mesela idare programı yaptığında arada boşluklar kalıyorsa sizin için 35-36 saate denk gelebilir diye yorumladı.

Re: Yeğitek'ten Erdoğan PETÜK'ün BTR ile ilgili görüşleri

Kısacası idare ile aranız iyi değilse ders saatlerinizi yayarak 40 saate kadar sizi okulda tutabilir demek oluyor bu.

yanlış hatırlamıyorsan bir hizmetiçinde tanışmıştık erdoğan beyle ama eğitmen olarak gelmişti. görevi mi değişti .

Bu durum tüm öğretmenler için geçerli. İkili öğretim yapan bir okulda hem sabahtan hem de öğlenden sonra derslere giren bir öğretmenin derslerini idare isterse sabahtan ilk öğleden sonra son saate koyar öğretmenine işkence yapar. fakat arada olan boşluklarda öğretmen okulda bulunmak zorunda değildir. Böyle birşeyle karşılaşan arkadaşlarında okulda durmamaları gerekir.

Kendi ilköğetim okulunda görev istedim. Mem liseler dolmadan veremeyiz dedi. doğru mu acaba?

evet hocam mersin'de de öyle.liseler dolmadan bt öğretmenlerini kendi okullarına vermiyorlar.

faithahm' Alıntı:
Kendi ilköğetim okulunda görev istedim. Mem liseler dolmadan veremeyiz dedi. doğru mu acaba?

Fatih projesi kapsamındaki ortaöğretim kurumlarında ihtiyaç varken diğer kurumlara görevlendirme yapılamıyor.

diğer öğretmenelere öyle bir ders dağılımı yapmadı ise size de yapamaz.

Arkadaşlar ders programına sadece BTdersini yazsınlar öyle program yapsınlar. Sizler ilk olarak ders aralarındaki boşluklara BT rehberliği yazarak 30 saate doldurun. deyinki bu uygunmu toplam 30 yapıyo bakın... Ders çizelgsinde gösterilir denmesinden kastı 30 saat çalışacağımız aslında. Siz idareye deyinki reg,hberliğiyazmayın program dah zo olur-ki rehberlik saatlerinde size sınıf atamayacaklarına göre progrmda gösterilmesine gerek de yok- Siz programınızda boşlı,uklara ekledikten sonra idare isterse Programa o bölümlere elle de girebilir. Ama tabi bu tamamen idare ile olan iletişime bağlı.

benzer sıkıntıyı ben de yaşayacak gibiyim, eğitici arkadaşla görüştüm 30 ders saati bulanacağımı söyledi. resmi yazı geldikten sonra uygulayacağım yöntemi söyleyim, mevcut ders programımı gösterip(16 saat dersim 3 gün sabahtan öğlene) bakın 2 gün boş 7-7 bu gün geleyim buyrun yazın imzalayın dicem yok öbür günlerde öğleden sonra gel derse tabii hay hay deyip bir tam günümü boşa çıkarıcam ben 14 saat okulunuzda çalışıcam deyip papaz olunacaksa baştan olucam. tavsiye ederim.

kendinibil' Alıntı:
Kısacası idare ile aranız iyi değilse ders saatlerinizi yayarak 40 saate kadar sizi okulda tutabilir demek oluyor bu.

boş saat verirlerse sizde boş boş oturun.iş yapmayın....

ben önceki program üzerinden paintte elle düzeltme yaptım, BTR onayı gelsin programa göre devam, taviz vermeyin bence.

Ekli dosyalar

• ders.jpg
    ders.jpg
    40 KB · Görüntüleme: 2,185

arkadaşlar bir sorum olacak ben ikili eğitim yapan bir okuldayım eğer bir formatör daha vermezlerse ders programımız sadece sabah için mi düzenlenecek sonuçta bizim öğleden sonra ilkokullara hiç bir dersimiz yok. yada o döneme btr mi yazılacak mesela 9-3 ayarlanabilir mi yine

resmi yazıda Erdoğan PETÜK ismine dikkat etmemiştim. Geçen sene Ankaradaki hizmet içi kursta kurs danışmanımızdı çok cana yakın bir kişidir kendisi. Ben de aradım sabahleyin ve şu çalışma saati olayını ben de sordum. Dediği aynen şu:

Hocam diğer öğretmenler haftada max 30 saat derse girebiliyor. siz de onlar gibi max 30 saat görevlendirilebilirsiniz. Haftalık ders programına göre görevlendirmeleriniz olacağından ötürü 30 saatden fazla görev verilemez.

dedi.

Ben aradım kendisini az önce.

BT Rehber öğretmenliği görevi, bizim norm fazlası olma sorunumuzu çözmüyor, böyle bir sorunumuz olduğunu biliyorsunuz değil mi dedim. Biliyoruz ama bizim yetkimizde olan, bizim yapabileceğimiz bir şey değil, insan kaynakları genel müdürlüğünün işi dedi. Bir çalışma yapacaklarını da sanmıyorum dedi.

Bu yayınladığınız çalışma, Oğuz Temizhan'ın seminer döneminde ve bakanlığın sürekli bizimle ilgili bahsini ettiği çalışma mı dedim. Evet dedi, bildiğim kadarı ile bizden başka bu konu üzerinde çalışan yoktu dedi. Biz bunu genelde şeklinde çıkaracaktık ancak hem vakit yetersizliği, hem işlerin yoğunluğu (benim tahminim hem de fatih projesi gerekliliğinden dolayı) bir an önce çıkarmak için yönetmelik olarak çıkardık dedi. Belki genelge olarak tekrar ileride çalışır dedi.

BT Rehberliği ile ilgili her türlü sorunuza, yardımcı olabilirim ama norm bizim işimiz değil dedi.

Ben zaten sadece bilgilerinin olup olmadığı, daha önce bahsi edilen çalışmanın bu olup olmadığını sormak istediğimi ilettim, teşekkür ettim kapattım.

Anlaşılan o ki, norm olayını çözecek kimse yok bakanlıkta...

sanki bu çalışma normları da etkileyebilir gibi geliyo bana :roll:

ders çizelgesi hazırlanması ile ders sayımız 30 olarak sisteme girilmeyecek mi?

bu durumda norm sorunu bitmiş oluyor.. yanlışım var mı?

kaybil' Alıntı:

Okullar muhtemelen böyle hareket edecektir gibime geliyor ama norma esas bir görev değil BT rehberliği. Görevlendirme olduktan sonra yapılabilen birşey sonuçta. Görevlendirme yokken bize böyle bir ders verilemiyor.

eya' Alıntı:
kaybil' Alıntı:

Okullar muhtemelen böyle hareket edecektir gibime geliyor ama norma esas bir görev değil BT rehberliği. Görevlendirme olduktan sonra yapılabilen birşey sonuçta. Görevlendirme yokken bize böyle bir ders verilemiyor.

haklısınız hocam

Direkt olmasada en azından dolaylı yollardan norm durumunu etkileyebilir BT Rehberliği.

Şöyleki daha önce bi ara 6-10 saat sonra da en fazla 15 saat olayından dolayı idarelerin çoğu BT dersini seçmek istemiyordu ama yeni yazıda ders görevini aksatmayacak şekilde dediği için idareciler sırf başka okullarda görevlendirilmeyelim, BT Rehberliği olmasa bile kendi okullarında kalıp işlerini yapalım diye BT derslerini seçme ihtimalleri yüksek diye düşünüyorum.

En azından ben müdür olsam ve okulumda yararlanmak istediğim bt öğretmeni olsun isteseydim öyle yapardım.

acer50' Alıntı:
ben önceki program üzerinden paintte elle düzeltme yaptım, BTR onayı gelsin programa göre devam, taviz vermeyin bence.
hocam yazıyı okuyunca aynen bu sonuç çıkıyor, görevlendirme esaslarında 7. madde aynen şöyle diyor:
BT rehber öğretmenliği valilik onayı ,le yapılacak ve görev öğretmenin HAFTALIK DERS ÇİZELGESİNDE "BT REHBERLİĞİ" ADI İLE GÖSTERİLECEKTİR.
Bence bt rehber öğretmeni olacak öğretmen arkadaşlar işlerini idarenin insafına bırakmadan yazıyı dayanak gösterip haftalık 30 ders saatinin dışında okulda tutulamayacaklarını belirtmeleri lazım,herhangi bir branş öğretmenini 30 saatin üstünde okulda tutabilir misin? kıyamet kopar, yok öyle keyfi uygulama

eya' Alıntı:
Ben aradım kendisini az önce.

BT Rehber öğretmenliği görevi, bizim norm fazlası olma sorunumuzu çözmüyor, böyle bir sorunumuz olduğunu biliyorsunuz değil mi dedim. Biliyoruz ama bizim yetkimizde olan, bizim yapabileceğimiz bir şey değil, insan kaynakları genel müdürlüğünün işi dedi. Bir çalışma yapacaklarını da sanmıyorum dedi.

Bu yayınladığınız çalışma, Oğuz Temizhan'ın seminer döneminde ve bakanlığın sürekli bizimle ilgili bahsini ettiği çalışma mı dedim. Evet dedi, bildiğim kadarı ile bizden başka bu konu üzerinde çalışan yoktu dedi. Biz bunu genelde şeklinde çıkaracaktık ancak hem vakit yetersizliği, hem işlerin yoğunluğu (benim tahminim hem de fatih projesi gerekliliğinden dolayı) bir an önce çıkarmak için yönetmelik olarak çıkardık dedi. Belki genelge olarak tekrar ileride çalışır dedi.

BT Rehberliği ile ilgili her türlü sorunuza, yardımcı olabilirim ama norm bizim işimiz değil dedi.

Ben zaten sadece bilgilerinin olup olmadığı, daha önce bahsi edilen çalışmanın bu olup olmadığını sormak istediğimi ilettim, teşekkür ettim kapattım.

Anlaşılan o ki, norm olayını çözecek kimse yok bakanlıkta...

işte bizim durumumuz bu. Kimse bizi sallamıyor sallamaz da. Umurlarında değiliz sadece ihtiyaçları doğrultusunda bizleri kullanma peşindeler hem de elimizden haklarımızı itibarlarımızı alarak.

kendinibil' Alıntı:
okulda herkesin dersini 40 saate kadar yayıyorsa (40 saat derste şu anda sadece 9. sınıf ve meslek liselerinde var) seninkinide yayar. ama herkesinkini sıkıştırıyorsa seninkide mecbur sıkışacak.

bizim il de üzerinizde var olan ders görevlerini yaptıktan sonra BTR olacaksınız diyor. Yani 3 okula gidiyorum. Oraları 22 saatle işleyip kendi okulumda kkalan zamanı geçirecekmişim. Ne anladım ben bundan. Verimlilik nerde kaldı?

Keşke o maddeye tek okulda ders görevlerini yapar ve görevlendirilir deselerdi.

Her il eğiticilerin insafına kalmış.

biltek2007' Alıntı:
bizim il de üzerinizde var olan ders görevlerini yaptıktan sonra BTR olacaksınız diyor. Yani 3 okula gidiyorum. Oraları 22 saatle işleyip kendi okulumda kkalan zamanı geçirecekmişim. Ne anladım ben bundan. Verimlilik nerde kaldı?

Bu konuyu da konuşmuştuk hocam, kendi durumum üzerinden.. Şu anda görevlendirme olarak derse giriyorum, eğer btr görevlendirmem çıkarsa oradaki işimin biteceğini söyledi. Sizin durumu resmiyete nasıl uyduracaklar acaba, hem btr görevlendirmesi hem de diğer okullarda ders görevi, iyice olmaz işleri diretiyorlar...

netame' Alıntı:
biltek2007' Alıntı:

Bu konuyu da konuşmuştuk hocam, kendi durumum üzerinden.. Şu anda görevlendirme olarak derse giriyorum, eğer btr görevlendirmem çıkarsa oradaki işimin biteceğini söyledi. Sizin durumu resmiyete nasıl uyduracaklar acaba, hem btr görevlendirmesi hem de diğer okullarda ders görevi, iyice olmaz işleri diretiyorlar...

Akıllarınca biz BTR görevi alırsak diğer derslere kim girecekmiş? Görevlendirmeleri yapsınlar, bakalım nasıl bir yol izleyecekler.

Geri