Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

yazma izni

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında mav96 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. mav96

  mav96 Site Gezgini

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğeni:
  0
  arkadaslar ben meb hostu kullanıyorum ben .Eklediğim ziyaretçi defterlerinde
  Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers error '80004005'

  [Microsoft][ODBC Microsoft Access Driver] Cannot update. Database or object is read-only.

  /defter/yaz.asp, line


  boyle bir sorun cıkıyo birkactane denedim acaba bu hosttanmı kaynaklanıyo
   
 2. the_korsan

  the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.936
  Beğeni:
  27
  meb hostu asp php veritabanı desteklemiyor hocam
   
 3. mav96

  mav96 Site Gezgini

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğeni:
  0
  yapma ya :(
  iyide nasıl bir ziyaretçi defteri ekleyeceğiz
   
 4. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  Hocam dogru söylemiş ASP yorumlayıcısı var ancak bu yorumlayıcıyı sınırlı kullanma izni verilmiş. Sadece okuma :) O yorumlayıcıya bişey yazabilsek okuyacazda yazamıyoz işte problem orada.

  Tüm izinleri yani bahsettiğiniz 777 yi Mav96 hocamın değiştirme yetkisi yok.

  Kısaca bu işin çözümü sizde değil. MEB sunucularında... Boşa uğraşmayın bence.
   
 5. mav96

  mav96 Site Gezgini

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğeni:
  0

  erişim izinlerini nasıl değiştiriyoruz sayın hocam
   
 6. mav96

  mav96 Site Gezgini

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğeni:
  0
  arkadaslar acaba bu yazma iznini nerden alacağım? veyahut alabilirmiyim?
  birçok ziyaretçi defteri denedim benzer sorunlar çıkıyor malesef sizler bu sorunu nasıl halletiniz lütfen yardımcı olunuz
   
 7. mav96

  mav96 Site Gezgini

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğeni:
  0
  haklısın :(
  meb hostu
  site tamamen html
  explorer
   
 8. kerox

  kerox Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2007
  Mesajlar:
  257
  Beğeni:
  0
  hıcam güel de bu ufff ne oldu bence hoş olmadı..... illaki yardım edin diyen yok
   
 9. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  Hocam yukarıda yazdıgım mesaj okunmuyormu yoksa net değil mi?

  Boşa uğraşma o izinleri değiştiremezsin. senle alakalı bir durum yok. bunu değiştirme yetkisi verilmiyor çünkü.

  aşağıdaki linkten hizmet özelliklerini bi incele istersen.

  http://www.meb.k12.tr
   
 10. mav96

  mav96 Site Gezgini

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğeni:
  0
  :) kendimi cok kotu hissettim bu aksam:):) hocam cok tsk ettim iyi geceler
   
 11. pcmaster

  pcmaster Site Gezgini

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  93
  Beğeni:
  0
  ilçe milli eğitim müdürlükleri için ayrılan web alanları için aşağıdaki yazı elinde olmayanlara yardımcı olur sanırım
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Sitenizi istediğiniz tasarım aracıyla yapabilirsiniz (Frontpage, Dreamweaver, vb). kullanıcı adı ve şifrenizle ftp adresine bağlanarak sitenize dosyalarınızı aktarabilirsiniz. Dosyalarınızı, giriş sayfanız index.html, index.htm, default.html, default.htm, index.asp(sunucu tipine göre index.php) olacak şekilde wwwroot klasörü içerisine kopyalamalısınız. Barındırma hizmetinizde ASP yada PHP sunucudan birini tercih edebilirsiniz. Kotanız İl Milli Eğitim Müdürlükleri için 100 MB İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri için 50 MB'dır. İhtiyaç durumunda kota miktarında arttırılabilir. Kota artırımı için gerekçelerinizi internet@meb.gov.tr adresine e-posta atınız. Ayrıca şu an itibarı ile Bakanlığımız sunucularında okullara web barındırma hizmeti sağlanamamaktadır.

  Alanınıza ait şifreleri başkaları ile paylaşmayınız. Gerektiğinde internet@meb.gov.tr adresi ile irtibata geçerek değiştirilmesini isteyiniz.

  PHP NUKE, MAMBO, JOOM ve benzeri güvenlik açığı bulunan hazır php portal kodları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bunların kullanımından dolayı yaşanmış, zarar görmüş pek çok site örnekleri mevcuttur. Sitede kullanılacak kodların sizler tarafından yazılması daha uygun olacaktır.

  Unutmayınız ki web alanınızın her türlü sorumluluğu size aittir. Alanınızda ki her türlü aktivite sunucular tarafından log dosyalarınıza kayıt edilmektedir. Alanınızın dosya sistemine internet kullanıcısının erişimini sağlayan zararlı kodları, zehir.asp gibi, deneme amaçlı da olsa bulundurmayınız. İnternetten bulduğunuz, alanınızın güvenliğini tehdit edebilecek şüpheli kodları kopyalamayınız. Kanunlara aykırı içeriği alanınızda bulundurmayınız, yayınlamayınız. Kendi alanınızda veya sunucuda tespit ettiğiniz güvenlik açıklarını internet@meb.gov.tr adresine bildiriniz.

  FSO özelliğini kullanmak isteyen İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin internet@meb.gov.tr adresine isteğini belirten bir e-posta göndermesi gerekmektedir. Tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri için FSO desteği aktiftir. PHP için File Upload yüklenmiştir.

  Veritabanı olarak Access yada Mysql kullanabilirsiniz.

  Access veritabanı ile yapılan uygulamalarda yazma izni verilmesini istediğiniz mdb dosyalarınızı http://212.175.170.106/yazmahakki/index.php adresinden bildirebilirsiniz. Yazma izniniz verildikten sonra kurumsal mail adresinize gerekli bilgi gönderilecektir. Yazma izni verilen mdb dosyalarınızı sunucudan silmeden üzerine yazıldığınız takdirde hakları verildiği şekli ile kalacaktır.

  MySQL kullanmak için lütfen isteğinizi belirten bir e-posta atınız. Her kurum için MySQL'de tek bir veritabanı açılmaktadır. Bu veritabanında gerekli ve anlamlı bilgiler tutulmalıdır. MySQL'de ilave bir veritabanı açılmadan tüm tablolar mevcut veritabanı içerisine oluşturulacaktır. Kodlarınız içerisinde Mysql Server'ı 10.30.1.66 olarak tanımlayınız. Odbc kullanılacaklar için odbc tanımı "mysqlodbc" dir. MySQL veritabanında tanımlanmış 3 adet kullanıcı ve hakları aşağıdaki gibidir.

  · WEBADMIN veritabanı üzerine tüm haklara sahiptir. Veritabanınızı yönetim için bu kullanıcıyı kullanmanız gerekmektedir. Veritabanı konsolu internet adresi http://212.175.170.106 (PHPMyAdmin). Webadmin kullanıcısını asp veya php kodlarınız içerisinde kullanmayınız.
  · WEBPOWER veritabanı üzerine select, delete, update, insert haklarına sahiptir.
  · WEBUSER veritabanı üzerine sadece select hakkına sahiptir.

  DNS kaydı (alan adı) gün içerisinde açılacak, eğer sunucu tip değişikliği istemişseniz diğer sunucuya aktarılacaktır. Sunucu tipi değiştirme işlemi yapıldığında eski sunucuda kalan tüm bilgileriniz silinecektir. Alan adının aktif hale geldiğini, adresinizi yazarak yada ping atarak gün içerisinde kontrol edebilirsiniz. Alan adınız 2 gün içerisinde aktif hale gelmediği takdirde internet@meb.gov.tr adresini bilgilendiriniz.

  Siteniz bağlantısının MEB sayfasından yayınlanabilmesi için (Türkiye haritasında kırmızı nokta şeklinde gözükmesi için) site içeriğinin bakanlık sunucuları üzerinde bulunması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde yönlendirme yapan site bağlantılarının bakanlık sitesine eklenmesi mümkün değildir. Sitenizin içeriği Bakanlık sunucularına taşındığında, bağlantınız otomatik olarak harita üzerine eklenecektir.

  Web barındırma hizmeti ile ilgili soru ve sorunlarınız için internet@meb.gov.tr e-posta adresi ile yazışınız. Oluşan iş yoğunluğu nedeniyle irtibatın telefon yerine e-posta adresi ile sağlanması daha uygun olacaktır. Yazışmalarda resmi (@meb.gov.tr uzantılı) e-posta adresleri kullanılmalıdır. Kişisel e-posta adreslerinden gelen web alanı açılması, hak verilmesi, şifre talebi ve değiştirme vb. istekler dikkate alınmayacaktır.

  Milli Eğitim Bakanlığı sunucularında yeralan FTP hesabınızın bilgileri aşağıdaki gibidir.


  M.E.B. EĞİTEK
  e-Dönüşüm ve İnternet Şubesi (internet@meb.gov.tr)
  Tel : (0312 296 94 42 / 0312 223 88 05)
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------
   
 12. pcmaster

  pcmaster Site Gezgini

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  93
  Beğeni:
  0
  Sitenizi istediğiniz tasarım aracıyla yapabilirsiniz (Frontpage, Dreamweaver, vb). Aşağıdaki kullanıcı adı ve şifrenizle ftp adresine bağlanarak sitenize dosyalarınızı aktarabilirsiniz. Dosyalarınızı, giriş sayfanız index.html, index.htm, default.html, default.htm, index.asp(sunucu tipine göre index.php) olacak şekilde wwwroot klasörü içerisine kopyalamalısınız. Barındırma hizmetinizde ASP yada PHP sunucudan birini tercih edebilirsiniz. Kotanız İl Milli Eğitim Müdürlükleri için 100 MB İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri için 50 MB'dır. İhtiyaç durumunda kota miktarında arttırılabilir. Kota artırımı için gerekçelerinizi internet@meb.gov.tr adresine e-posta atınız. Ayrıca şu an itibarı ile Bakanlığımız sunucularında okullara web barındırma hizmeti sağlanamamaktadır.

  Alanınıza ait şifreleri başkaları ile paylaşmayınız. Gerektiğinde internet@meb.gov.tr adresi ile irtibata geçerek değiştirilmesini isteyiniz.

  PHP NUKE, MAMBO, JOOM ve benzeri güvenlik açığı bulunan hazır php portal kodları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bunların kullanımından dolayı yaşanmış, zarar görmüş pek çok site örnekleri mevcuttur. Sitede kullanılacak kodların sizler tarafından yazılması daha uygun olacaktır.

  Unutmayınız ki web alanınızın her türlü sorumluluğu size aittir. Alanınızda ki her türlü aktivite sunucular tarafından log dosyalarınıza kayıt edilmektedir. Alanınızın dosya sistemine internet kullanıcısının erişimini sağlayan zararlı kodları, zehir.asp gibi, deneme amaçlı da olsa bulundurmayınız. İnternetten bulduğunuz, alanınızın güvenliğini tehdit edebilecek şüpheli kodları kopyalamayınız. Kanunlara aykırı içeriği alanınızda bulundurmayınız, yayınlamayınız. Kendi alanınızda veya sunucuda tespit ettiğiniz güvenlik açıklarını internet@meb.gov.tr adresine bildiriniz.

  FSO özelliğini kullanmak isteyen İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin internet@meb.gov.tr adresine isteğini belirten bir e-posta göndermesi gerekmektedir. Tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri için FSO desteği aktiftir. PHP için File Upload yüklenmiştir.

  Veritabanı olarak Access yada Mysql kullanabilirsiniz.

  Access veritabanı ile yapılan uygulamalarda yazma izni verilmesini istediğiniz mdb dosyalarınızı http://212.175.170.106/yazmahakki/index.php adresinden bildirebilirsiniz. Yazma izniniz verildikten sonra kurumsal mail adresinize gerekli bilgi gönderilecektir. Yazma izni verilen mdb dosyalarınızı sunucudan silmeden üzerine yazıldığınız takdirde hakları verildiği şekli ile kalacaktır.

  MySQL kullanmak için lütfen isteğinizi belirten bir e-posta atınız. Her kurum için MySQL'de tek bir veritabanı açılmaktadır. Bu veritabanında gerekli ve anlamlı bilgiler tutulmalıdır. MySQL'de ilave bir veritabanı açılmadan tüm tablolar mevcut veritabanı içerisine oluşturulacaktır. Kodlarınız içerisinde Mysql Server'ı 10.30.1.66 olarak tanımlayınız. Odbc kullanılacaklar için odbc tanımı "mysqlodbc" dir. MySQL veritabanında tanımlanmış 3 adet kullanıcı ve hakları aşağıdaki gibidir.

  · WEBADMIN veritabanı üzerine tüm haklara sahiptir. Veritabanınızı yönetim için bu kullanıcıyı kullanmanız gerekmektedir. Veritabanı konsolu internet adresi http://212.175.170.106 (PHPMyAdmin). Webadmin kullanıcısını asp veya php kodlarınız içerisinde kullanmayınız.
  · WEBPOWER veritabanı üzerine select, delete, update, insert haklarına sahiptir.
  · WEBUSER veritabanı üzerine sadece select hakkına sahiptir.

  DNS kaydı (alan adı) gün içerisinde açılacak, eğer sunucu tip değişikliği istemişseniz diğer sunucuya aktarılacaktır. Sunucu tipi değiştirme işlemi yapıldığında eski sunucuda kalan tüm bilgileriniz silinecektir. Alan adının aktif hale geldiğini, adresinizi yazarak yada ping atarak gün içerisinde kontrol edebilirsiniz. Alan adınız 2 gün içerisinde aktif hale gelmediği takdirde internet@meb.gov.tr adresini bilgilendiriniz.

  Siteniz bağlantısının MEB sayfasından yayınlanabilmesi için (Türkiye haritasında kırmızı nokta şeklinde gözükmesi için) site içeriğinin bakanlık sunucuları üzerinde bulunması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde yönlendirme yapan site bağlantılarının bakanlık sitesine eklenmesi mümkün değildir. Sitenizin içeriği Bakanlık sunucularına taşındığında, bağlantınız otomatik olarak harita üzerine eklenecektir.

  Web barındırma hizmeti ile ilgili soru ve sorunlarınız için internet@meb.gov.tr e-posta adresi ile yazışınız. Oluşan iş yoğunluğu nedeniyle irtibatın telefon yerine e-posta adresi ile sağlanması daha uygun olacaktır. Yazışmalarda resmi (@meb.gov.tr uzantılı) e-posta adresleri kullanılmalıdır. Kişisel e-posta adreslerinden gelen web alanı açılması, hak verilmesi, şifre talebi ve değiştirme vb. istekler dikkate alınmayacaktır.

  Milli Eğitim Bakanlığı sunucularında yeralan FTP hesabınızın bilgileri aşağıdaki gibidir.


  M.E.B. EĞİTEK
  e-Dönüşüm ve İnternet Şubesi (internet@meb.gov.tr)
  Tel : (0312 296 94 42 / 0312 223 88 05)
   
 13. aakcakaza

  aakcakaza Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.425
  Beğeni:
  28
  Hocam illa ziyaretci defterim olsun istiyorsan hazir ziyaretci defterleri var direk kodunu ekliyorsun, yok ben illa kendi hazirladigim ziyaretci defterini calistirmak istiyorum dersen asp destegi veren bi host al, ve k12.tr li siteni yonlendirme yap bence!
   
 14. rtyucel

  rtyucel Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  718
  Beğeni:
  0
  hocam eger yazma izniniz yoksa MEB ile baglantiya gecin. yalnız telefon ile destek veriyorlar. bende bulundugum ilcenin web sitesini hazırlarken karsılasmıstım boyle bir problemle. ilgili sube müdürü bakanlıkla görüştü ve oradan bir link verdiler. o link ile bir siteye baglaniyorsunuz ve buradan ilce mem'e ait kullanıcı adı ve sifre girişinden sonra yazma izni vermek istediginiz klasörün yolunu girerek izni veriyorsunuz.

  bildigim kadarıyla da okul sitelerinde böyle bir destek yok.  gerçi pcmaster hocam ayrıntılı yazmış. ben okumamaıştım tümünü. :oops:
   
 15. amdturion

  amdturion Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  643
  Beğeni:
  2
  ilçe mem için veritabanı kullanmak istediğimizi belirten bir mail attık arkdaşların verdiği mail adresine tabi kurumun kendi adresinden. onlar da bize mysql kullanıcı adı ve şifresi gönderdiler. girmeye çalıştığımda aşağıdaki mesajı alıyorum. nedeni hakkında bilgisi olan var mı?

  [​IMG]

  resim küçük görünüyo sanırım resim linkini de yazayım
  http://www.fotografekle.com/share-5778_4B7DB83C.html
   
 16. amdturion

  amdturion Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  643
  Beğeni:
  2
  böle bişeyle karşılaşan yok mu :(
   
 17. runalone

  runalone Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.149
  Beğeni:
  2
  veri tabanı desteği sadece il ve ilçe mem sayfalarında var hocam...
   
 18. amdturion

  amdturion Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  643
  Beğeni:
  2
  ilçe mem zaten hocam bana kullanıcı adı ve şifre gönderdiler. verdikleri bilgilerle phpmyadmin sayfasından myqsl'e giremiyorum. önceki mesajımda koyduğum resim çıkıyor...
   
 19. hhakanking

  hhakanking Site Gezgini

  Kayıt:
  30 Mart 2008
  Mesajlar:
  31
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar konu biraz eskide kalmış ama ilçe milli eğitime joomlada site hazırladım(tabi gerekli iznleri aldıktan sonra) ve bildiğim kadarıyla modulleri ftp dizinine kurduktan sonra yüklenebiliyor fakat ne yaptıysam modulleri kuramadım. Kuracağımız modulu hangi dizine atmamız gerekiyor? ve adresi nasıl yazmamız gerekiyor?
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal