Yazılımda 6'ncı kez dünya birincisi oldu

Kodla Büyü

bilalca

Seçkin Üye
Seçkin Üye
http://www.memurlar.net/haber/441705/

headline.jpg

Farklı yazılım şirketlerinin dünya çapında düzenlediği yarışmalarda 2 kez 'Lisans Geliştirme Yarışması', 2 kez 'Uygulama ve Geliştirme Yarışması', 1 kez de 'Sistem Geliştirme Yarışması'nda (İşletim Sistemleri Geliştirme) dünya birincisi olan Gamze Oruç, dünya birinciliği unvanlarına bir yenisini ekledi. Oruç, ABD'de Silikon Vadisi'nde 'WowZapp 2013: Windows Uygulama Geliştirme Festivali' kapsamında düzenlenen 'Dünya İşletim Sistemi ve Algoritma Geliştirme Yarışması'nda birinci oldu.

2 YILDA 6'NCI BİRİNCİLİK

Gamze Oruç, 2 yılda 6'ncı dünya birinciliği elde etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Oruç, "Windows Azur'a benzer yeni bir işletim sistemini yazarak geliştirdim. Tasarımı da bana ait. Bilgisayar ortamında kullanılan farklı programların hepsini barındıran, aynı zamanda alan sıkıntısı olmayan bir program algoritması geliştirdim" diye konuştu.

AÇIK ARA BİRİNCİ

Bu yarışmaya 1 milyon 258 bin yarışmacının katıldığını söyleyen Gamze Oruç, "Birinciliğin yanı sıra, bu yarışmada beni mutlu eden bir başka şey daha oldu. İkinciyle aramdaki puan farkı 2.4 idi. Bu yarışma 10 üzerinden değerlendiriliyor. Benim puanım 10, ikinciliği kazananın puanı 7.6'ydı. Üçüncünün puanı ise 6.9. Bu da beni fazlasıyla mutlu etti" dedi.

HEDEFİ 'AKADEMİ KAHRAMANI' OLMAK

Aynı zamanda Microsoft Açık Akademi öğrencisi olduğunu söyleyen Gamze Oruç, şöyle konuştu:

"Akademide 4'üncü kademe usta yazılımcıyım. Bundan sonraki hedefim 'Açık Akademi Kahramanları' arasında yer almak. Üstün başarı gösteren öğrencilerin yaşam, öğrencilik ve birincilik öykülerinin Microsoft özel sayfasında yer almasına 'Akademi Kahramanı' olmak deniyor. Bu başarıyı kazananlar ömür boyu Microsoft'un önceliklileri arasına giriyor. Buraya girdiğim anda hedeflerimin bir aşamasını daha geçmiş olacağım."

REKTÖRDEN KUTLAMA

Gamze Oruç'u tebrik ederek teşekkür eden Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe ise "Çalışkanlığı ve azmiyle başarıdan başarıya koşan kızımızla gurur duyuyoruz. Işık saçan üniversitemizin dünyaya yansıyan ışığı oldu. Üniversitemize yakışan başarıların devam edeceğine inanıyorum" dedi.

kardeşimizi canı gönülden kultlar gerekli makamlarda oturan kişilerin bu değerlerin kaybolmayıp bu eşsiz cevherlerinin gerekli alanlarda olabildiğince verimli bir şekide kullanılması için ellerinden geleni yapması gerektiği görüşündeyim. inşallah bir bilgisayar veya bir kaç binlirayla ödüllendirilip geçilmez ve bu kardeşimiz devletimizin arge bölümlerinden birinde veya tubitakta hemen işe başlatılır.

hangimizin öğrencisi acaba

bygün mdr yardımcısı yanındaydım bir veli geldi söz velinin kızından açıldı müdür yardımcımızda bugün onlara ileride kendini nerede görüyorsun etkinliği yaptırmış veli kızımın yazdıklarını görebilirmiyim dedi mdr yrd tabi olur dedi benim de çok sevdiğim bir öğrencim meğer ileride bilgisayar mühendisi olmak istiyorumuş...
mdr yrd ve veli ayak üstü biraz konuştu özel sektörün zorluklarından falan konu açıldı velhasıl böyle öğrencilerimize bilgisayarı sevdirebilmişsek ne mutlu bizlere,
son birkaç gündür okulda yandex ten aldığımız mailler gündem oldu 5.sınıf öğrencilerim bu işi acayip sevdiler, küçük bir etkinlik ama bir o kadar değerli.

bu gibi haberlerin artarak devam etmesini diliyorum, kendimize gelmeye başladık arkadaşlar böyle devam

Bu arkadaşı foruma üye yapalım. Düşüncelerini paylaşımlarını bizimle de paylaşsın. Değil mi yani?

Türkiyenin Grace Hopper ı :) nasıl kendini bu kadar geliştirdi acaba.kesinlikle buraya üye olsun ulaşalım kendisine

Geri