Öğrenci kimlik kartı hazırlayan var mı?

Kodla Büyü

ybilgin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okuldaki tüm öğrenciler için kimlik kartı hazırlamak istiyoruz. Şablon hazırlayıp e okuldan öğrenci bilgilerini çekmeyi düşünüyorum. Daha önce bu şekilde öğrenci kimlik kartı hazırlayan var mı ya da nasıl yapabiliriz deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Bunun için kendi okulumuz için geliştirdiğimiz bir sistem vardı hocam. Başta basit şekilde hazırlayıp daha sonra işi biraz daha ilerlettiğimiz 2 yöntem oldu ikisiniz buraya ekli şekilde anlatıp dökümanlarını ekleyeceğimn...

1. Yöntem :
1. Sınıf veya okul listesini direkt olarak access veri tababına ekleyiyoruz..

1663499615254.png

2. Daha sonra oluşturduğumuz bu listeye kayıtları tek tek giriyoruz(bu listeyi okuldaki ihtiyaç olan bilgilere göre doldurduk, yurt içinde yaptığımızda resim koymuştuk okul için yaptığımızda resim eklemedik. (resim url olarak eklemiştik.))..

1663499837961.png

3. İhtiyaça göre kendi firework, illisturator vb programlardan 9x6 cm yüksek çözünürlü kimlik tasarlıyoruz(Okulumuz ve yurt için tasarladığımız bir kaç kimlik örneği)..
kart.png
kimlik kartı.png

4. Daha sonra bunlar için çıktısını alabileceğimiz bir Access de rapor bölümünde daha önceden tasarladığımız kimlikte uygun olan yerlere bilgileri tablodan eklemek yapıyruz.. burada ufak detaylar oluyor(kenarlık-arkaplan vb. ) onlarıfa düzenleyince ortaya güzel bir kimlik çalışması çıkıyor..

1663500183820.png

5. Artık girilen bilgilere ve tasarlanan kimliği göre çıktı alma zamanı tasarım alanın kimlik boyutlarında daralttıp çıktı almak istediğimiz

1663500362769.png
1663500384051.png

6. Artık çıktı alıp öğrencilere dağıtılabilecek bir kimlik ortaya çıkıyor (Access ve kimlik için örnek belgeyi rar şekilde ekledim)..

2. YÖNTEM :
1. Birinci yöntemde kullandığımız adımları sürekli yapmak yerine artık bir visual studio üzerinden bir program olarak yapıp bilgileri girebileceğimiz ve öğrenci resimlerini access otomatik olarak ekleyebileceğimiz bir program yazmaya karar vermiştir..

1663500784891.png

2. Bu arayüz üzerinden gerekli bilgileri girip gerekliyse öğrenci fotoğrafını da çekerek 1. yöntemde anlattığımız işlemleri otomatik yapacaktır. Burada dikkat edilmedi gerekenler programın program kayıtları otomatik girmek için yapıldı çıktı almak için yine access üzerinden çıktı alınmaktadır. Program üzerinden herhangi bir çıktı alma bölümü bulunmamaktadır. (Program içerisi içerisinde kullanılan a3 boyutlarına kimlik tasarlanmıştır..) Program geliştirilebilir halini vereceğim ekte sizlerde üzerine eklemeler yaparak daha geliştirebilirsiniz.

Not: Yinede aklınıza takılan birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım iyi günler..

Ekli dosyalar

• Okul Kimlik.rar
    631.6 KB · Görüntüleme: 149
  • YurtProgram.rar
    6.2 MB · Görüntüleme: 94
Son düzenleme:
Ücretsiz bir çözüm arıyorsanız Bu konuya bakabilirsiniz.

Veya kaçak program kullanırım derseniz nonstop programının netten ilaçlı halini bulabilirsiniz.

Arkadaşlar okuldaki tüm öğrenciler için kimlik kartı hazırlamak istiyoruz. Şablon hazırlayıp e okuldan öğrenci bilgilerini çekmeyi düşünüyorum. Daha önce bu şekilde öğrenci kimlik kartı hazırlayan var mı ya da nasıl yapabiliriz deneyimlerinizi paylaşır mısınız?
Sevgili hocam,

Ben ihtiyaç duyduğum okul başlıklarına bir görsel ekleyip Kimlik Şablonu oluşturdum ancak fotoğraf alanını bir yerden veri aktararak hızlıca almadım, bu kartı isteyen öğrenciler güncel fotoğraflarını getirdiler,yapıştırıldı. Bu şablonu Corel içine alıp kartı A4 içinde 8'li hale dönüştürdüm. Corel'de tıpkı Word'deki gibi adres-mektup birleştir fonksiyonunda olduğu gibi elinizdeki bir veritabından bilgileri Corel'de belirleyeceğiniz alanlara yerleştirebiliyorsunuz. Size her bilgiyi farklı bir görsel olarak veriyor. Sonra topluca çıktı aldım ve okulumdaki PVC makinesiyle kapladık. Ben öğrencilere dağıtacağım Kullanıcı Adı ve Parola ikililerini bile bu yöntemle veriyorum.

Aşağıya Görseli, Kullanılan fontları ve düzenleyebileceğiniz PSD(Photoshop) formatını ekliyorum. Tabi ben Öğlen okuldan ayrılmaları için bir İzin belgesi hazırlamıştım siz uygun şekilde düzenlersiniz kullanmak isterseniz...

***Öğrencilerin birbirlerinin kartını kullanmalarını engellemek için güncel bir fotoğraf olmasını tavsiye ederim. Ancak bu fotoğrafı da onlardan isteyerek bu karta yapıştıracaksanız gecikmeler nedeniyle saç baş yoldurtabilirler.

bbnet için.jpg

Ekli dosyalar

• Kullanılan Fontlar.rar
    874.3 KB · Görüntüleme: 45
  • bbnet için.rar
    2.4 MB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:
Geri