yaz tatili için çalışacağım programlar

Kodla Büyü

Ahber

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar maluum uzun bir tatil dönemine giriyoruz. kafamdakiler şunlar
photoshopu daha da geliştirmek
fireworks
flash
dreamweaver
sketchup
ve basic olur heralde programlama.

sizin fikirlerinizi de almak isterim 5-6 lara çok şey öğretmek adına

zencefil58' Alıntı:
fireworks
flash
dreamweaver
sketchup

sayın hocam yanlış anlamayın ama bunları biliyor olmanız gerekiyor zaten, birde müfredat diye bir şey var, bu ders artık seçmeli değil, müfredata uygun gitmek lazım.

serkanaytekin' Alıntı:
zencefil58' Alıntı:
fireworks
flash
dreamweaver
sketchup

sayın hocam yanlış anlamayın ama bunları biliyor olmanız gerekiyor zaten, birde müfredat diye bir şey var, bu ders artık seçmeli değil, müfredata uygun gitmek lazım.
bunların kaçını gördün üni.de hocam,böte okuduysa bunların belki 1 tanesini anca biliyordur,ben photoshop dream sketcup biliyorum o da çok iyi değil:)

by_katliam' Alıntı:
5-6 lara bu saydıklarını mı öğretecen :))

laboratuvarın teknik donanımı iyiyse, bence öğretilebilir programlar. BTE'nin asıl şimdi başlıyoruz yazısındaki gibi, yeni bir şeyler öğretmek lazım.

dijitalyerli' Alıntı:
by_katliam' Alıntı:

laboratuvarın teknik donanımı iyiyse, bence öğretilebilir programlar. BTE'nin asıl şimdi başlıyoruz yazısındaki gibi, yeni bir şeyler öğretmek lazım.
nerde öğretmenlik yapıyorsunuz bilmiyorum ama doğunun bi çok yerinde bu saydıklarınızı öğretmeniz imkansız heleki 5-6 lara..

by_katliam' Alıntı:
dijitalyerli' Alıntı:
by_katliam' Alıntı:

nerde öğretmenlik yapıyorsunuz bilmiyorum ama doğunun bi çok yerinde bu saydıklarınızı öğretmeniz imkansız heleki 5-6 lara..

öğretmen değilim, öğretim görevlisiyim. öğretmenlikte yaptım, böte mezunuyum.
bölgesel durumu biliyorum hocam. oradaki zorluklarınızı da tahmin ediyorum. bazı bölgeler bilgisayar açıp kapayı öğretmekle uğraşırken, bazı bölgelerde programlama öğretmek gerekebiliyor. Bölgesel farklılıklar var. bunu da biliyorum. öğretmenken benim de bilgisayarı olmayan ve çok iyi bilgisayar bilen öğrencilerim vardı. pc olmayan öğrencilere fare kullanmayı öğreneceği uygulamalar verirken, diğerlerine publisher da web sitesi düzenlemeleri konusunda yardımcı olurdum. bilgisayarı olmayan öğrenciye az buçukda olsa scratch dahi göstermiştim. o zaman bilgisayarı sadece oyun olmaktan çıkarabiliyorlar. basit de olsa http://scratch.mit.edu/projects/2167205/ bu da öğrencimin ilk denemesiydi.

Eğer diğer hocamızında eğer öğrencilerinin seviyesi iyiyse, tasarım ve programlama öğretmesinde hiç bir engel yoktur.

Hocam en az 1 ay hiç bir şeyle ilgilenmeyin. Ben bu hataları çok yaptım, kesinlikle dinlenin yani bir nevi formatlama yapın.
Ayrıca uzmanlaşma alanı çok önemli, bir çok şeyi bileceğine, bir şeyi çok iyi bil yeter.

CadCam67' Alıntı:
Hocam en az 1 ay hiç bir şeyle ilgilenmeyin. Ben bu hataları çok yaptım, kesinlikle dinlenin yani bir nevi formatlama yapın.
Ayrıca uzmanlaşma alanı çok önemli, bir çok şeyi bileceğine, bir şeyi çok iyi bil yeter.

Çok yerinde tespit,herşeyi öğrenmeye çalıştım yıllarca durduramıyorum kendimi ; ) Bilgisayarın her alanında uzman olmaya insanın ömrü yetmiyor, bir alan belirleyip o alanda üst düzeye çıkmak lazım bilgi açısından...

edit : Özel sektörde mühendis olan bir arkadaşım çok kabarık CV'lerin kişi işe alınırken olumsuz etkileri olduğundan bahsetmişti..

Çok yerinde tespit,herşeyi öğrenmeye çalıştım yıllarca durduramıyorum kendimi ; ) Bilgisayarın her alanında uzman olmaya insanın ömrü yetmiyor, bir alan belirleyip o alanda üst düzeye çıkmak lazım bilgi açısından...

edit : Özel sektörde mühendis olan bir arkadaşım çok kabarık CV'lerin kişi işe alınırken olumsuz etkileri olduğundan bahsetmişti..

bende yabancı dil gibi, birkaç dili derdini anlatabilecek seviyede olmak gibi,
bir çok programdan temel düzeyde derdini çözebilecek konuda bilgi olması lazım ama 1 alanda uzman olmak lazım.

serkanaytekin' Alıntı:
zencefil58' Alıntı:
fireworks
flash
dreamweaver
sketchup

sizin görüşünüzdür hocam herkes herşeyi bilecek diye bişey yok ama 1 i hariç diğerlerini biliyorum ama yenilemek yenilenmek için çalışacağım. Müfredat yeni seçmeli derslerde olan müfredat olur ve içeirisinden seçeriz bakalım hayırlısı.

Csharp,asp.net ve android uygulama geliştirmeye bakmakta fayda var. Tabii bu işler okulda öğrencilere öğrettemiyeceğiz ama kişişel uygulamalar yapabiliriz. Yoksa sürekli office programı göstere göstere köreleceğiz :)

Bir de şöyle bir durum var; Öğrenmek istediğiniz her ne ise proje üzerinde öğrenmek çok daha verimli oluyor...Herhangi bir kitabı ya da dökümanı baştan sona bitirmek tabii ki verimli fakat hem zaman kaybı oluyor hem de gereksiz birçok şey öğrenmiş oluyoruz.
Ben genelde özel sektörde çalıştığımı varsayıp öğrenmek istediğim bilgisayar konusu hakkında bir proje belirliyorum ve zaman kısıtlaması koyuyorum kendime...
Proje sürecinde ise karşılaştığım problemleri ve çözümleri de listeliyorum bir text dosyasına..
Gayet eğlenceli ve dinamik oluyor. Proje üzerinde öğrenilenler de kalıcı bilgi olarak yerleşiyor ve kolay kolay unutmuyorsunuz.. tavsiye ederim.

zencefil58' Alıntı:
fireworks
flash
dreamweaver
sketchup

:+1:

Açık kaynak ya da lisansı ücretsiz yazılımlara yönelmek gerekli biraz fikrimce. Ayrıca bilginiz olsun müfredatın (BT ve Yazılım Dersi Öğretim Programı) kesin çizgileri yok. Müfredat çok açık biçimde tercihlerin hemen hepsini öğretmene bırakıyor. Önemli olan 6 düzeyin ve belirtilen yeterliklerin kazandırılması. Dileyen DW ile dileyen PAINT ile.
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi ( 5, 6, 7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programı :
http://ttkb.meb.gov.tr/program2.aspx/pr ... =1&kno=196

Kişisel gelişim için birçok konu var. Konu başlığına yazan meslektaşlarımızdan bazıları iyi noktalara değinmişler. Çok bilmek aslında "çok" da bilmek olmuyor. Aspirin olunca kıymetsiz olunuyor. Ancak derinlemesine bir ya da ilintili 2-3 yazılım çok şey katıyor. Ben de hala aspirinlikten kurtulmaya çalışıyorum. "Şu konuda uzmanım!" demek istiyorum artık.

Geri