Yaz tatili çerçeve eğitim programı

Kodla Büyü

scsc

Üye
Arkadaşlar merhaba okul bizden kaynaştırma öğrencileri için yaz tatili çerçeve eğitim programı istedi yapabilen anlayan varmı acaba

Arkadaşlar merhaba okul bizden kaynaştırma öğrencileri için yaz tatili çerçeve eğitim programı istedi yapabilen anlayan varmı acaba
okulunuzdan örneğini de isteyin hocam, ben buraya yine de yüklüyorum.

Ekli dosyalar

• ÇERÇEVE YAZ TATİLİ PROGRAMI.rar
    18.5 KB · Görüntüleme: 2,606
Arkadaşlar 6. Sınıflar için BTY yaz tatili planı olan arkadaş varsa yükleyebilir mi... Şimdiden çok teşekkür ederim..

İstendi iatenmesine de normalde bep planı yapmadığımız için şimdi baştan tasarlamak lazım.

Bize gönderilen örnek plan çerçevesinde bölümümüzden öğretmen arkadaşımızın 11. sınıf Grafik ve Animasyon dersi için hazırladığı yaz tatili çerçeve eğitim programı. Umarım faydalı olur.

Ekli dosyalar

• ornek_GrafikveAnimasyon_BEP.rar
    95.3 KB · Görüntüleme: 519
Benden de istediler ne yapılacak şimdi bir de acilen göndermemiz lazımmış.
Aşağıdaki yönergeye göre yap birşeyler.

YAZ TATİLİ PROGRAMINI HAZIRLARKEN YAPILMASI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1. Yaz tatili programı özel eğitime gereksinimi bulunan resmi okullara kayıtlı tüm öğrenciler (Özel eğitim kurum ve okullarına devam eden, özel eğitim sınıflarına devam eden, Kaynaştırma kararı bulunup Kaynaştırma uygulamalarından faydalanan) için öğretmenleri ve okul bep birimlerince koordineli biçimde hazırlanacaktır.

2. 12. Sınıftan mezun olan öğrenciler bu kapsamda değerlendirilmeyip program hazırlanmayacaktır.

3. Yaz tatili programları öğretmenlerce her bir öğrencinin performans düzeyi, kişilik özellikleri, ailenin yaşadığı çevre ve olanaklar göz önünde bulundurularak öğrenciye özel hazırlanacaktır.

4. Eklerde yer alan örnek çerçeve programı sadece rehberlik etmesi amacıyla sunulmuş olup aynısının hazırlanması istenmemektedir, her öğrencinin ihtiyaç ve imkanları doğrultusunda çocuğa özel hazırlanmalıdır.

5. Hazırlanan yaz tatili programları en geç 10.07.2020 tarihinde, dijital ortamda okula, dijital ya da matbuu biçiminde ailelere teslim ederek 13.07.2020 tarihinde uygulanmaya başlanmasını sağlanmalıdır.

6. Yaz tatili programlarının hazırlanması ve yürütülmesi ile ilgili koordinasyonu il bazında; İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Kurulan 3 kişilik komisyon ve il koordinatörü, ilçeler bazında ise ilçe milli eğitim müdürlüklerince kurulan 3 kişilik komisyon tarafından sağlanacaktır. Sıkıntı yaşanan veya danışılması gereken tereddütlü konular öğretmenlerce okul idarelerine iletilerek çözüm aranacak, çözüm bulunamadığında ilçe komisyonlarından yardım istenecek, ilçe komisyonları ise gerekli durumlarda il komisyon üyeleri ve koordinatörü ile görüşerek koordinasyon sağlanacaktır.

7. Yaz Tatili Programını hazırlarken, Öğrencinizin eğitim öğretime ara vermeden önce bireyselleştirilmiş eğitim programında hangi hedef/hedef davranışta kaldığını belirleyin. Gerektiğinde performans belirlemek için öğrencinin ailesi ile görüşülerek bilgi alınabileceği gibi, ailesi tarafından çekilen videolardan da yararlanabilirsiniz

8. Yaz Tatili Programını hazırlarken, Öğrenciniz için eğitim öğretim yılı sonunda ulaşmasını planladığınız hedef/hedef davranışları Etkinlik Takip Çizelgesine (Tablo.1) listeleyiniz. (Yaz programı öğrencinin 2019-2020 eğitim öğretim yılında kazanması beklenen hedef/hedef davranışlardan oluşacaktır. Aynı zamanda bir sonraki öğretim yılında kazandırılması düşünülen hedef/hedef davranışlara geçiş niteliğinde olacaktır.)

9. Yaz Tatili Programını hazırlarken, Etkinlik takip çizelgesini önereceğiniz hedef/hedef davranış sayısı doğrultusunda ihtiyacınız kadar çoğaltınız.

10. Etkinlik takip çizelgesine öğrenci velisinin hedef/hedef davranışları çocuğuyla çalışırken kullanabileceği etkinlikleri, oyunları, kaynakları ve notlarınızı ekleyin.

11. Yaz Tatili Programını hazırlayıp sunarken, Aileleri çocuklarıyla yapabilecekleri etkinlik ve oyunları çeşitlendirebilmek için kullanacakları kaynaklar hakkında bilgilendirin. Tablo.3’ te yer alan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanmış kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

12. Yaz Tatili Programını hazırlarken, Etkinlik takip çizelgesinde yer alan etkinlik ve oyunları öğrenci ihtiyacına göre Tablo.2 de yer alan Yaz Tatili Programına öğrenci velisiyle iletişime geçerek birlikte yerleştirin. Yaz Tatili Programında belirtilen saatler fikir vermesi amacıyla konulmuştur. Öğrenci velisine saatlerin çocuğun özelliklerine göre esnek hale getirebileceğini belirtin.

13. Hazırlanan yaz tatili programları öğretmenler tarafından haftada bir defa aileler ile görüşülerek uygulamanın takibi sağlanmalı ve bu takipler ilgili tablolara işlenerek okul yönetimine teslim edilmeli.

14. Her bir okul öğretmenlerin teslim ettiği takip formları doğrultusunda haftalık istatistiklerini ilgili tablolara işleyerek bağlı bulundukları ilçe milli eğitim müdürlüklerine ulaştırmalı. İlçe milli eğitim müdürlükleri ise ilçe komisyonu aracılığı ile okul istatistiklerini ilgili excel tablosunda birleştirerek haftalık olarak tabloda belirtilen tarihlerde il milli eğitim müdürlüğüne ulaştırmalıdır.

15. Yaz tatili sonunda öğrencilerin yaptığı ürünleri, etkinlikleri gösteren fotoğraf ve videoları okul yönetimince istendiğinde sunulmak üzere arşivlendirilmelidir.

5. basamak, orta düzey

Ekli dosyalar

• Bilişim. T. Y. TAK. LİS-ÖZEL ÖĞR. GÜÇ.rar
    18.8 KB · Görüntüleme: 379
Son düzenleme:
https://www.memurlar.net/haber/9149...m-ogretmenlerine-ek-ders-ucreti-odenemez.html

yazının son kısmını buraya yapıştırıyorum. kalanını linkten okursunuz

Milli Eğitim Bakanlığı, Kanun ile ek dersle ilgili esaslar ile getirilmeyen ve hiç bir mevzuata dayandırılamayan tüm kademelerde kaynaştırma/bütünleştirme öğrencisi olan öğretmenler ile özel eğitim öğretmenlerinden komisyon kurarak ek ders ücreti ödenmesi uygulamasını normlar hiyerarşisinde kanunların ve Yönetmeliklerin altında olan, sadece kanunları ve yönetmelikleri açıklamak ve detaylandırmak için çıkardığı Kılavuzlar, Genelgeler, Resmi Yazılar ve Talimatlar ile uygulamaya sokamaz.

Yaz tatili olması nedeniyle de komisyon görevlendirmelerini resen yapamaz, bu görevlendirmeler isteğe bağlı gönüllülük esasına dayalı bu faaliyetlerde öğretmenlere yapılan duyuru üzerine gönüllü olanların komisyonlarda görevlendirilmesi yoluyla yapılması gerekmektedir. Komisyonlar tarafından il/ilçedeki öğretmenlerin öğrencileri takip etmesi ve komisyonca öğretmenlerin takip edilerek raporlandırılması sağlanamaz.

Yaz tatilinde olan veliler bu tür bir programı talep edip etmeyecekleri bile belli değil iken bakanlığın hiç bir mevzuat alt yapı çalışması olmaksızın tatil sürecine başlamış ve görev yerlerinde bulunmayan öğretmenlerden bu tür bir çalışma beklemesi ve bundan verim alacağını düşünmesi başlı başına bir sorundur.

NOT; Bakanlık yetililerince görevlendirmelerin isteğe bağlı yapılması, zorlamayla görevlendirilme yapılmaması yetkililere WhatsApp üzerinden duyurulmuştur.

Yahu arkadaş ne istenirse yapıyorsunuz. Biraz sorgulayın. İlden bir yazı gelmiş emredici bir yazı. Yapın edin şeklinde.Bizden de istendi ben yapmayacam dedim.Gerekçem de şu: Çocuk tatilde anası babası tatilde maaile köye gitmişler. Ben de tatildeyim Covid 19 dolayısıyla ücra bir köydeyim. Ne bilgisayar ne akıllı telefon ne de Internet bağlantım var.

Son düzenleme:
Yahu arkadaş ne istenirse yapıyorsunuz. Biraz sorgulayın. İlden bir yazı gelmiş emredici bir yazı. Yapın edin şeklinde.Bizden de istendi ben yapmayacam dedim.Gerekçem de şu: Çocuk tatilde anası babası tatilde maaile köye gitmişler. Ben de tatildeyim Covid 19 dolayısıyla ücra bir köydeyim. Ne bilgisayar ne akıllı telefon ne de Internet bağlantım var.
bir kaç mesaj üstte bende bununla ilgili memurlar netten haber linki koydum sayın hocam. ama bir faydası olmadı. diyecek bişey bulamıyorum. bir atasözü var bununla ilgili. biraz düşünenin aklına gelir.

Arkadaşlar isteğe bağlı bir çalışma gönüllülük esas !

Çocukların psikolojileri şu yaz sıcaklarında programa uyarak ders çalışacak durumda değil !

Bize hiç gönüllü mönüllü demediler
Aynen hocam, ildekiler ne olduğunu araştırmadan bakanlığın yazılarını gönderiyorlar, bak bakalım bu uygulanabilir mi, bakanlık yanlış yapmış mı? Sorgulama yok ki adamlarda. 29-30 Haziran seminer ek dersleri gibi bu mevzu da. Bakanlık yaptıysa doğrudur diye idarecilik yapılmaz. Hee, aynı yazıyı ben de arkadaşlara gönderdim bazı şeyleri esnek tutarak.

Her dersten var mı bu eğitim.
Bizim okuldan BTY için istenilmedi?
(Ortaokul)

Rehberlikci yapsin demistim bende, yapmamıştım.
Öyle de olmalıydı hocam. Işin özeti şu: Bu programları iyi hos istiyorlar da sinif öğretmenleri diğer branş ogretmenleri ile görüşecekmiş. Onlar da plan hazirlayacakmis. Sinif ogretmenleri bunlardan haftalık plan hazırlayıp veliye bildirecekmis. Veli evde uygulayacakmis ve sınıf öğretmeni ondan her gun rapor alip haftasonlari da bu bilgileri raporlastiracakmis ve il komisyonuna gönderecekmiş

Öyle de olmalıydı hocam. Işin özeti şu: Bu programları iyi hos istiyorlar da sinif öğretmenleri diğer branş ogretmenleri ile görüşecekmiş. Onlar da plan hazirlayacakmis. Sinif ogretmenleri bunlardan haftalık plan hazırlayıp veliye bildirecekmis. Veli evde uygulayacakmis ve sınıf öğretmeni ondan her gun rapor alip haftasonlari da bu bilgileri raporlastiracakmis ve il komisyonuna gönderecekmiş
Eee rehber öğretmen bunun neresinde? Ana brans ve sinif ogretmenlerine vur gitsin yükü ama asil yapmasi gerekn branş yok, her zamanki gibi. Yapmam.

Geri