Yaşasın Kodlama :)

Kodla Büyü
ahh Adnan hocam ahhh, Aytekin İŞMAN hatırlarsan hep derdi siz öğretmen değil teknologsunuz, sadece teknolojik olarak diğerlerine destek olacaksınız...adam haklıymış.ders sizin neyinize diyorlar da tam dillendiremiyorlar

Ne demis hocam haberimiz yok
ttkb başkanı Alpaslan durmuş bilişim tek. Dersinin başka sınıf düzeyinde de gelmesi ya da kodlama dersi olarak bir dersin gelmesinin bir planı var mı sorusuna,"Böyle bir çalışmanın olmadığını ve böyle bir şeye de gerek olmadığını "ifade etti. Scratch Powerpoint gibiymiş bunu eğitim almadan kendisi yapmış dolayısıyla ve de 18 milyon öğrencinin tamamının kodlama eğitimini bilmesine gerek yokmuş. 8 ayda 180 derece dönerek dediklerini yalanlayan başkanı alkışlıyorum

8 ay önce https://twitter.com/btoplatformu/status/890921104331689984

Son düzenleme:
ttkb başkanı Alpaslan durmuş bilişim tek. Dersinin başka sınıf düzeyinde de gelmesi ya da kodlama dersi olarak bir dersin gelmesinin bir planı var mı sorusuna,"Böyle bir çalışmanın olmadığını ve böyle bir şeye de gerek olmadığını "ifade etti. Scratch Powerpoint gibiymiş bunu eğitim almadan kendisi yapmış dolayısıyla ve de 18 milyon öğrencinin tamamının kodlama eğitimini bilmesine gerek yokmuş. 8 ayda 180 derece dönerek dediklerini yalanlayan başkanı alkışlıyorum

E öğrensin madem herkes kendi ne diyelim

Nerde ne zaman söylemiş. Kaynak var mı hocam?

scratch te yaptığı bir oyunu paylaşsada görsek nasıl bir şaheser program yada oyun olşturduğunu. herkes kendi kenoine öğrenecekse kaldırsınlar dersi ortaokuldan liseden ve üniversiteden. neyse herşey olacağına varıyor ne desek ne yapsak boş.

Bende duydum konuşmasını kodlama dersi gibi düşünceleri olmadığını hatta dersi aşağılayıcı bir şekilde konuşmuş yazık. Birde konuşmasında bizim dersimizin hangi sınıflarda okutulduğunu dahi bilmiyor yazık gerçekten. Kendisini çok tanımıyoruz yalnız insanlara tepeden bakan bir insan izlenimi verdi konuşması

Haketmeyen insanların tanıdıklarıyla veya yalakalıkla bir yerlere geldiği sistemde herşey mümkün olabiliyor.

Sayın Alparslan Durmuş yapmış olduğu bu konuşmada yetkili ama bizim bilişim konusunda bilgili olmadığını çok güzel göstermiş. Kendisi Marmara ilahiyat mezunu, eğitimde yüksek lisansı olan ttkb başkanı ve önemli görevlerde bulunmuş biri. Bilişime bakis açısı kendine yakışmamış. Konuşmasinda tamamen kişisel görüşüne göre yorum yapmış. Bty dersinin hangi sınıfta zorunlu oldugunu bilmiyor ki daha. Kaldı ki daha önceki yaptigi Bty dersi açıklamalarıyla örtüşmüyor yorumları. Öğrenci zaten bilisimi kendi öğreniyor Bty dersine ne gerek vardira getirmis. Bilişim cagindaki yaptığı bu aciklamalar ne derece bilisime önem verdigimizi gösteriyor . Biz öğretmenler işimizi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Keske öğretmeni seçerken ya da öğretmende aradıkları kriterleri eğitimde yetki verecekleri kişilerde de arasalar.

Bu Ülkeyi kodlamanın kurtaracağını bilse böyle konuşmazdı. Bugün bir matematik bir fen bilgisi zorunlu ise kodlamada AdanZye zorunlu olmalı. Bunun esnetilebilir, hafifletilebilir, sağa salo bükülür hele hele siyasi ya da idolojik saplantılarla harçanacak en ufuk bir tartışmaya gerek duymadan kabul görmeli herkes tarafından benimsenmelidir Nokta

kodlama için en basit araç sayılabilecek scratch bile çoçuklara karmaşık geliyor, döngü neymiş, değişken neymiş sorsun bakalım cevap alacak mı. maksat derslerin nerdeyse hepsi öğretmen olmadan öğrenilebilir zaten. ingilizce için de aç kitabı aç videoyu öğren, o zaman okulları tümden kapatsınlar

Başlığı görünce nasıl mutlu oldum ama sonraki yazılanlar hevesimi kırdı. Sonra düşündüm acaba bu tarz kamu spotu bizim kendimizi değerli hissetmemizi sağladığı için mi mutlu oldum yoksa öğrencilere kodlama dersinin önemi mi mutlu hissettirdi ?

Aslında Bilişim Teknolojileri branşı tüm branşları kapsayabilecek bir özelliğe sahiptir. İnterdisipliner yaklaşımlarla bu branş bütün branşaların kapsayıcı şemsiyesi olma potansiyeline sahiptir. Başka hiç bir branşın böyle bir poatansiyeli yoktur dersem abartmış olmam sanırım. İyi çalışıp mental çökmüşlük varsa merhem olmalıyız. İçeriklerimiz çok zengin olmalı. Öğrencilerin beynini biraz açacak etkinlikler geliştirmeliyiz. Bilişim Teknolojileri bu düşünce harmanının merkezi olmalı. Bu branş çok önemli ve kıymetli ancak onu temsil edecek karamanların sayısının artmasına ihtiyaç var. Gelecek Bilişim Teknolojileri branşınındır. Merak etmeyin. Moralinizi hiç bozmayın.

Son düzenleme:
Geri