yarı profesyonel makine tavsiyesi

Kodla Büyü

bellagio

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar 1000 liraya kadar düşünüyorum ilk baktıklarım fuji ve sony dsc hx100v oldu ama ikisininde video çekimi beni tatmin etmedi sizin tavsiyeleriniz nelerdir şimdiden teşekkür ederim

Öncelikle bir tanım karmaşası yaşıyorsunuz. Yarı Profesyonel makinelerin başlangıç fiyatları sadece gövde ya da basit bir kit lens ile 5000TL civarı.
Bahsettiğiniz makine Compact olmalı ya da size yanlış bilgi verilmiş olabilir. Makinelerin fiyatına ya da cüssesine aldanmayın. Bahsettiğiniz fiyata en az 200-300TL arası ekleyip Giriş Seviyesi Profesyonel makineler bakmanızı, Compact makinelerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Yaptığınız çekim LCD ekranda harikalar yarattığınızı gösterir ama bu dünyanın kuralı ister fotoğraf ister video çekin, bilgisayarınızda bakmak ve kontrol etmek zorundasınız!

Bu seride Canon'un(Nikon'da olabilir tabi) en düşük makinesi, 720p çekim için 29.97 ya da 25 kare/sn seçenekleri sunuyor. Ama sınıf değiştikçe, Full HD'ye imkan veren makine seçenekleri ve fiyatlar da yükseliyor. Video performansından memnun kalmadım dediğiniz için Video'nun sizin için önemli olduğunu düşünüyorum. Video çekim için ne alırsanız alın Hafıza kartınızın 6x ile 10x arası yazım hızında olması gerekiyor. Bu konuda kimse sizi uyarmaz ama çekim esnasında hafıza kartınız büyük boyutlu dosyanın yazım hızına yetişemediği için 20 sn sonra kaydınız kendiliğinden durur. Bu konuyu da aklınızın bir köşesinde tutun lütfen.

Bu arada bahsettiğiniz seviyede başlangıç diyebileceğimiz bir makinenin çekimi nedir derseniz, 1100D'ye bakalım:
Buradan

550D(T2i) ve 550D'nin LCD ekranı katlanabilen versiyonu diyeyim; 600D(T3i) güzel makineler ancak fiyatları tuzlu.
Sevgili hocam, fiyat olarak size en makul gelecek makine sanırım 1100D'dir.
Tabi çok yönlendirmiş olmayalım; bu segmentte Nikon'un ürünlerine de bakabilirsiniz.

Ancak fiyatı nedeniyle öneremeyeceğim 550D'yi kendim bizzat kullanmaktayım.
Bazı Fotoğraflar

Video gönderemiyorum, 5 dakikalık bir HD çekim yaklaşık 2-3 gb :/

hocam 550d güzel makine fakat ben çok fazla ayar yapmadan ve etkili video performanslı bir makine ile bu işe girmek istiyorum o yüzden

Geri