Yardım! Clonzilla imajını farklı boyuttaki harrdiske yükleme sorunu

Kodla Büyü

ironyilmaz

Site Gezgini
Merhaba arkadaslar. 500gb hdd olan bilgisayara gerekli yüklemeleri yaptıktan sonra clonzilla ile imajını aldım. Daha sonra aynı özelliklere sahip 320 gb bilgisayara imajı atmak istediğimde "disk boyutları farklı" mealinde uyarı aldım.
Bu sorunu nasıl çözebilirim. Sadece C sürücüsünü yüklesem olur mu?
Teşekkürler

clonezillayı okulda Bt sınıfında pcler için kullanıyorum ama konfigirasyonlar hep aynı oldugu için hiç sorun yasamamıstım. çözümünü bende merak ettim.

Ben sorunu bu şekilde çözdüm.Bt labındaki hdd boyutu en az olan bilgisayarın imajını aldım.Diğer bilgisayarlara yükledim hiç problem çıkmadı.

Bende farklı bir soru sormak istiyorum :) örneğin bilgisayara format atıyorum gerekli birkaç basit program yüklüyorum clonezilla ile imajını aldığımda imaj 20 GB tan aşağıya inmiyor.
Ama internette dolaşan clonezilla ile alınmış imajlar en fazla 3 ila 5 GB arasında. İmaj boyutunu düşürmek ne yapmam gerekiyor ?

Bende farklı bir soru sormak istiyorum :) örneğin bilgisayara format atıyorum gerekli birkaç basit program yüklüyorum clonezilla ile imajını aldığımda imaj 20 GB tan aşağıya inmiyor.
Ama internette dolaşan clonezilla ile alınmış imajlar en fazla 3 ila 5 GB arasında. İmaj boyutunu düşürmek ne yapmam gerekiyor ?
Bende merak ediyorum. Nasıl yapılıyor?

İmaj boyutu tamamen sabit diskteki dosya toplamı ve türleri ile alakalı.
İmaj oluşturulurken sıkıştırma yapılıyor. Bizde 25 GB veri bulunan diskin imajı 15 GB olarak oluşuyor. İmaj programları zaten geçici dosyaları, pagefile. Sys gibi gereksiz sistem dosyalarını imaj dahil etmezler.
Peki nasıl imajı küçültebiliriz? Kurulumdan sonr, imaj almadan önce disk temizleme yaparak, araştırma yapıp gereksiz Windows klasörlerini silerek, elle temp klasörlerini temizleyerek, imajı oluştururken sıkıştırma düzeyini high -yüksek (imajın yüklenmesini yavaşlatır) yaparak imaj dosyasını küçültebilirsiniz. Kısaca diskteki veri miktarını küçültmelisiniz.

Geri