XP Home Kullananlara ISS Çözümü

Kodla Büyü

mystreous

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar ben xp pro kullandığım için ISS sorunum yok. Home Kullanan arkadaşların işine yarayabilir. ALINTIDIR:::

_____
Bilgisayarınızda ASP çalıştırmanın EN KOLAY yolu

Bilgisayarınızda ASP çalıştırmak için genellikle IIS (Internet Information Services-İnternet Bilgi Hizmetleri) kurmanız söylenir. Fakat illa ki IIS kurmanız da gerekmiyor. Örneğin benim bu yazıyı yazmamdaki en büyük nedenlerden birisi de Windows XP Home kullanmamdır. Her ne kadar dolaylı yollardan WinXP Home'a IIS kurabilsek de onca zahmete katlanmaya deymez.

Lafın kısası bilgisayarımıza Baby ASP Web Server yazılımı sayesinde bir ASP sunucusu kuracağız ve hemen ASP kodlarımızı çalıştırmaya başlayacağız. Bütün bu işler en fazla 2 dakika sürecek

1-) İlk önce http://www.pablosoftwaresolutions.com/h ... erver.html adresinden Baby ASP Web Server yazılımını indirin. Program tamamen ücretsiz, içerisinde casus yazılım yok ve sadece 100 KB (Vay be 100 kb'lık yazılımla ASP çalıştırmak. İnanamıyorum )

2-) Program indikten sonra winzip ya da winrar benzeri arşivleme yazılımlarından birisiyle açın. Kurulumu yok zaten. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi babyweb.exe dosyasına çit tıklayarak program çalıştırıyoruz.

http://members.lycos.co.uk/eburhan/p...p_server/1.gif

3-) Pogramı çalıştırdıktan sonra aşağıdaki ekran geliyorsa her şey yolunda demektir. İşe hepsi bu kadar.
http://members.lycos.co.uk/eburhan/p...p_server/2.gif

Şimdi de programı yapılandıralım ki bizim istediğimiz gibi çalışsın. Yukarıdaki gibi program penceresi açıkken Server -> Settings menüsüne girin. Açılan iletişim kutusunda şunlara dikkat etmeliyiz.

http://members.lycos.co.uk/eburhan/p...p_server/3.gif

Listen on port : Web sunucumuzun hangi port üzerinden hizmet vereceğini belirtir. Varsayılan olarak 80 nolu port kullanılır fakat bunu değiştirebilirsiniz. Örneğin bilgisayarınıza Apache gibi daha önceden bir web server kurmuş iseniz ve bir port çakışması oluyorsa buraya 8080 ya da 85 girebilirsiniz.

Web Pages : ASP sayfalarınızı hangi klasör içerisinden çalıştıracağınızı buradan ayarlıyorsunuz. Burası sizin root yani kök dizininizi gösterir.Varsayılan olarak C:\webpages klasörü atanmış. Fakat ben biraz da IIS’ye özenerekten C:\Inetpub\wwwroot adında bir klasör oluşturdum ve Web Pages alanına bu klasörün yolunu girdim. Artık kodladığımız tüm ASP sayfalarını C:\Inetpub\wwwroot altına kaydetmeliyiz.

Default Page : Root dizini içerisinde İLK ÖNCE hangi türdeki sayfanın web tarayıcısına gönderileceğini gösterir. Varsayılan olarak index.html atanmış. Fakat buraya isteğinize bağlı olarak index.asp, default.asp, eburhan.asp gibi değerler girebilirsiniz. Bunun sonucunda siz web tarayıcınıza http://localhost/ yazdığınızda ve enter’a bastığınızde ilk önce burada yazılı sayfa aranır ve size gösterilir.

Disable directory listing : Bu seçenek işaretli değilse dizin içerisinde ne var ne yoksa kullanıcıya gösterilir. Güvenlik açısından bu seçeneğin daima işaretli olması önerilir.

Automatically activate server at startup : Baby ASP Web Server yazılımının Windows başlangıcında otomatik olarak çalışıp çalışmamasını buradan belirliyoruz. Eğer her defasında sunucuyu başlatmak istemiyorsak bu seçeneğe işaret koymalıyız. Sunucumuz sisteme yük getirmediği için daima çalışır halde kalmasını ve bu seçeneğin işaretli kalmasını öneririm.

http://members.lycos.co.uk/eburhan/p...p_server/4.gif

Baby WEb SErver pratik güzel bir program ama
üst sürüm asp dosyalarında , veri tabanına boş alan gönderdiyseniz sorunlar yaşayabilirsiniz. Örneğin ilçe milli eğitim müdürlüğü web sitesinde bazı asp uygulamaları bilgisayarımızda IIS de sorun çıkartmıyor ama siteye atınca sorunlar başlıyor. Baby kullanırsanız aynı sorunları yaşayıp çözüm üretebilirsiniz.
teşekkürler

BABY WEB SERVER 2.72
Aynen yazılanları bu hafta hep uyguladım.Ya arkadaşlar bu ne iş?
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
ASP yi seviyorum.AMA sistemim modifiye bir XP yani IIS YOK ve xp CD sinden IIS kurulumu yapılamıyor.
Yoksa SERVİCES.MSC de gözden kaçan bir ayarmı var.
ÖZETLE
aynen hocamınyazdıklarını yaptım ama ASP sayfam çalışmıyor.

:verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad:
ADMİN ARKADAŞLAR BURADA BİR SORU SORDUM MESAJIM YAZIYOR GÖNDERDİM VE GÖRÜNTÜLEDİM .
AMA ANASAYFADA SON KONULARDA YOK: BİLGİNİZE:......................................................................

üstadım sinirlenme bak 48 saattir uyumadım anca yetişiyorum, değişkenler karışmış $zaman2 yerine $zaman1 değişkeni atamışım.. kusurumuza bakma

BABY WEB SERVER 2.72Aynen yazılanları bu hafta hep uyguladım.Ya arkadaşlar bu ne iş?
ASP yi seviyorum.AMA sistemim modifiye bir XP yani IIS YOK ve xp CD sinden IIS kurulumu yapılamıyor.
Yoksa SERVİCES.MSC de gözden kaçan bir ayarmı var :?:
ÖZETLE
aynen başlığı açan hocamınyazdıklarını yaptım ama ASP sayfam çalışmıyor.
Bu yazılımı asp için deneyip çalıştıran varmı ?herkes aynı şablon yazıyı yazıyor baby web server için.Daha yüksek size lı bir yazılımda işime gelmiyor doğrusu.

İstediğim asp destekli IIS.--------------------------------HELP --ME

Re:

formator5555' Alıntı:
helpdesk' Alıntı:
Apache server tek geçerim :)
:+1: :+1: :+1:
yazan arkadaşlar apachede asp'yi nasıl çalıştıracağım hakkında yardımlarınızı rica edeceğim.
birde bu baby asp programı kıstlı bir program..Daha önce denemiştim.alternatif ararken Abys web server diye bir programa ulaşmıştım.bu program ahtml adında bir program eklentisi ile asp yi gayet iyi çalıştırıyor ve gayetde istediğiniz verimi alabileceğiniz nitelikten fakat ben bu bahsettiğim programlararın full sürümlerini bulamadım.bulan,bilen yada bulabilecek varsa lütfen burada paylaşşsın. :)

Merhabalar Arkadaşlar.
Birde Böyle Bir Çözüm var.
XP Home IIS Kurulumu ve Gerekli Dosyalar
08.11.2006
Windows Xp Home IIS Yükleme&Çalıştırma

Öncelikle Bilgisayarınızda Xp Home Service Pack 2 kurulu olması gerekir

Windows 2000 yada 2003 cd'si gerekiyor (Ben Windows 2000 CD si ile kurulum yaptım sorunsuz çalıştı 2003 ü deneme şansım olmadı)

Windows Script 5.6 for Windows XP and Windows 2000 Eklentisi kurulur eklentiyi aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... layLang=en

C:\WINDOWS\INF\SYSOC.INF dosyasındaki

iis=iis.dll,OcEntry,iis.inf,hide,7

satırını aynen aşağıdaki gibi değiştirin büyük küçük harf duyarlıdır eğer yanlış yazarsanız çalışmayacaktır.

iis=iis2.dll,OcEntry,iis2.inf,,7

Windows 2000 cd si takılarak

I386\iis.dl_ ve \I386\iis.in_
dosyalarını masaüstünüze kaydedin

şimdi dosya isimlerini değiştirmemiz gerekiyor yanlız dosya ismini direkt değiştirirseniz dosyalar çalışmıyor.

Şimdi başlat'a tıklayıp çalıştır'a basın

cmd yazıp enter'a basın

Açılan komut satırına sırası ile bunları yazın:

expand iis.dl_ iis2.dll

expand iis.in_ iis2.inf

Bu şekilde dosya isimlerini yeni hali ile değiştirdiğimizde aynı zamanda sıkıştırılmış olan dosyayı açıyor ve dosyalar sorunsuz olarak çalışıyor.

Şimdi gelelim dosyalarımızı uygun yerlerine kopyalama işlemine:

iis2.inf dosyasını C:\Windows\INF klasörü altına

iis2.dll dosyasını C:\Windows\System32\Setup klasörü altına kopyalayın

Şimdi Denetim masası Program ekle/kaldır seçeneğini seçin.

Windows bileşenleri yüklemeyi seçin.

Baktığınızda Internet Information Services Aktif olacak ve bunu seçerek kurabileceksiniz.

Dikkat etmeniz gereken şey bu kurulumu Windows 2000 CD si ile yapacağız.

Internet Information Server Seçeneğini Seçin.

Seçtikten sonra çift tıklayarak ayrıntılarına bakın ve SMTP seçeneğini iptal edin.

SMTP seçili olursa yüklemeyi tamamlayamıyor (Sürekli değişik dosyalar istiyor ve bu dosyalar XP Home, XP Pro, Win 2000, Win2003 Cd'lerinde Bulunmamakta).

Normal kuruluma başladıktan sonra windows 2000 CD'sinden kurulumu gerçekleştirin.

Kurulum ilerledikçe sizden XP Home CD si isteyecek o durumda cd yi çıkarmanıza gerek yok.

Gözat seçeneğine tıklayarak:

C:\Windows\i386 klasörünü seçip tamam tuşuna basın.

Yükleme tamamlanacaktır.

Kurulum Bittikten sonra IIS'i yapılandırmanız gerekiyor.

Bunun için:

Başlat butonuna sağ tuş tıklayın özellikler i seçin.

Beşlat menüsü sekmesini seçerek özelleştir butonuna basın.

Gelişmiş sekmesini seçerek başlat menüsü öğeleri kısmından Sistem Yönetimsel Araçlar seçeneğinin altındak Tüm Programlar menüsünde görüntüle

seçeneğini seçip tamam diyerek kapatın.

Denetim masası > Yönetimsel Araçlar > Internet Hizmet Yöneticisi'ni açın.

Bilgisayar isminize çift tıklayın.

Varsayılan Web Sitesine sağ tuş tıklayarak Özellikler'i seçin.

Giriş Dizini sekmesini seçin Okuma yazma yetkilerini verin ve Yerel Yolun c:\inetpub\wwwroot

olmasına dikkat edin.

Dizin Güvenliği sekmesini seçin

Anonim erişim ve doğrulama denetimi kısmında düzenle'ye basın

Anonim erişim sekmesi işaretli, basit kimlik denetimi işaretsiz, Yerleşik Windows kimlik doğrulaması işaretli olacak şekilde ayarlayın.

Anonim erişim için kullanılan hesap yazısının yanındaki düzenle butonuna basın

Kullanıcı adı kısmına kendi yerel makina isminizi vermeniz gerekiyor bunun için gözat butonuna basın

gelen arama ekranında gelişmiş düğmesine basın Şimdi bul butonuna basın

IUSR_XXXXX (XXXXX=SİZİN_MAKİNA_İSMİNİZ) seçip tamam'a basın gelen ekranda tekrar tamam'a basın.

Gelen ekrandaki IIS'in parolayı denetlemesine izin ver seçeneğini iptal edip tamam butonuna basın.

bütün ekranlara tamam diyerek açık ekranları kapatın.

IIS (Internet Information Services) Kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not=Alıntıdır.(http://www.yucomp.org/icerik.asp?yer=gst&t=1&id=106)

Re:

pcmaster' Alıntı:
üst sürüm asp dosyalarında , veri tabanına boş alan gönderdiyseniz sorunlar yaşayabilirsiniz. Örneğin ilçe milli eğitim müdürlüğü web sitesinde bazı asp uygulamaları bilgisayarımızda IIS de sorun çıkartmıyor ama siteye atınca sorunlar başlıyor. Baby kullanırsanız aynı sorunları yaşayıp çözüm üretebilirsiniz.
teşekkürler

Baby WEb SErver programını yada onun gibi ufak boyutlu olanını ASP için çalıştırıp kullanabilen bir arkadaş varmı?
Yani boyutu Baby WEb SErver gibi olan bir yazılım tavsiyesi bekliyorum.
ASP için.

Re: Re:

COBOL' Alıntı:
pcmaster' Alıntı:
teşekkürler

Baby WEb SErver programını yada onun gibi ufak boyutlu olanını ASP için çalıştırıp kullanabilen bir arkadaş varmı?
Yani boyutu Baby WEb SErver gibi olan bir yazılım tavsiyesi bekliyorum.
ASP için.
açık konuşmak gerekirse benim Bu işten anladığım kadarı ile Bu tür programlar (boyutu çok az ve ücretsiz) Size İstediğinizi tam olarak veremez.. :(
Lakin belki birşeyler çıkabilir.
Durmayın Aramaya Devam.... :D :) İnşallah bulursunuz..

Geri