Xoops Sitelerinize Çoklu Dil Desteği Modülü Hazır!

Kodla Büyü

omerbilgin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Çinli kardeşlerimiz sağolsun yapmışlar modülü biz sadece çevirip uygulamaya çalıştık.

Xlanguage 3.2 Çoklu Dil Desteği Modülü

Kurulum ve ayarlar:
NOT: Benim ayarlarım LATİN5 olarak kurulmuş sitelere uygun anlatılmıştır. Çünkü tema ve site olarak latin5 kullanıyorum. Utf8 deneme şansım olmadı benzer ayarları UTF8 uyarlayarak yapabilirsiniz.
1- modülü normal şekilde kuruyorsunuz.
2-Modül yönetim sayfasından "xoops_data/caches/xoops_cache/xlanguage.php (Ayar Dosyasını Şimdi Oluştur) " Linkine tıklayıp dosyayı oluşturuyorsunuz.
3-Dilleri "Temel Dil Ekleme" Bölümünden ekliyorsunuz Örnek:
Türkçe için
Adı: turkish
Açıklama: Turkish
Karakter seti:ISO-8859-9
tag Kodu: tr
Sıra: 1
Resim: turkey.gif
İngilizce için
Adı: english
Açıklama: English
Karakter seti:ISO-8859-9
tag Kodu: en
Sıra: 1
Resim: english.gif
4- Dil dosyalarının karakter setlerini ayarlıyoruz.Burada dikkat edilmesi gerekn husus kullandığınız dilleirn ve sitenin temasının hatta modülleirn dilleirnin aynı tür olması. UTF8 ise UTF8 e göre yapacaksınız.
language/english/global.php dosyasını açıp karakter setini değişiyorsunuz.
define('_CHARSET', 'ISO-8859-9');
language/turkish/global.php dosyasını açıp karakter setini değişiyorsunuz.
define('_CHARSET', 'ISO-8859-9');
5- 3. bölümde belirlediğimiz tagların kullanımı şu şekildedir.
[tr]Türkçe içerik[/tr][en]English content[/en]
Bu şekilde kullandığınız menüler, haberler, bloklar, başlıklar, kısaca sitenizde ne varsa seçilen dile göre görüntülenecektir.
Ben abarttım sitemin temasının css sini bile dile göre değiştirdim. Bu yolla grafikleri bile ingilizce dil seçildiğinde ingilizce olacak şekilde ayarlayabildim.
SHOP1 Temasını nasıl ayarladığımı belirtiyorum.
Aşağıdaki kodları incelerseniz bazı bölmlerin kopyasını oluşturarak [tr]....[/tr] ve [en]...[/en] şeklinde taglar arasına aldım. Böylelikle sitemin dili ingilizce oldunca [en] tagı içindeki bölüm aktif oluyor.Türkçe olduğunda [tr] tagı aktif oluyor. style.css den de iki tane oluşturdum. grafikleri değişmekte kullandım.

Örnek:
style.css içinde ara.png ve ara2.png vardı
styleen.css içine de search.png ve search2.png oluşturdum ve grafikleride uygun dizine yükledim.
Site dili ingilizce olunca styleen.css çağrılıyor. Türkçe olunca style.css çağrılıyor. Bu ayarları theme.html içine entegre ettiğim taglar sayesinde belirledim.
Bu metnin devamı dosyaının içerisindeki okubeni.txt dedir.

Modül Dosyası Aşağıdaki linktedir.
http://www.xoops-tr.com/modules/TDMDown ... =1&lid=131

Konuyla ilgili Destek Sitesi forumu aşağıdaki linktedir.
http://www.xoops-tr.com/modules/newbbex ... umpost5801

Geri