www.........k12.tr- www........meb.k12.tr

Kodla Büyü

fabe

Site Gezgini
neden bazı siteler ........meb.k12.tr iken bazıları .........k12.tr ? yani meb olmadan nasıl olabiliyor? Bizde yapabilirmiyiz? teşekkürler

www.nic.tr adresinden veya herhangi bir isim tescil sitesinden satın alabilirsin. Bnun için okul adına resmi evraklar dolduruluyor...., nic.tr de 5 ytl ama diğerlerinde en fazla 8-9 ytl olur. Malumundur "tr" uzantısı olunca bir kurum-kuruluş-şirket olması gerektiği için resmi evraklar lazım oluyor.
Satın alama işleminden sonra sana verilecek yönlendirme bilgileri siteni kuruyon..

hocam .....meb.k12.tr MEB'in kendi serverları üzeinden verdiği alana bağlı oluyor. tamamen ücretsiz. ama asp, php, mysql gibi desteklerin hiçbirini vermiyor ve 50 MBlık alan sağlıyor. www.meb.k12.tr adersinden okulunuzu ilsis kullanıcı adı ve şifresiyle bu alanı alıp kullanabiliyorsunuz.

....k12.tr ise dışarıdan (büyük ihtimalle de nic.tr'den) parayla alıp yine parayla aldığınız bir alana bağlamayla kullanabileceğiniz bir alan adı uzantısı oluyor. burada desteklediği özellikler sizin alan aldığınız yere göre değişiklik gösterebiliyor.

Bana 50MB yeterli. ASP, PHP falanda kullanmayacağım diyorsanız mantıklı olan ...meb.k12.tr'dir. Aksi halde paraya kıyıp (alan adı tescili yıllık 5ytl idi. alan ise desteğine ve büyüklüğüne göre fiyatlandırılır) ....k12.tr li bir adres almanız gerekir.

ben k12.tr lerin ücretli olduğunu bilmiyordum arkadaşlar. teşekkür ederim. cevabımı aldım.

okuldi.k12.tr = Odtü den alınır; nic.tr adresinden seneliği 5 ytl dir.

okuladi.meb.gov.tr = MEB her okul için bir tane vermiştir. Ücretsiz ve İlsis şifresi ile bağlantı yapabilirsin.

peki nic.tr den senelik 5 ytl ücretle alan adını aldık. Hosting için ücretsiz verilenlerden alıp buraya yönlendirme yapabilirmiyiz?

arkadaskar nic.tr den okul adımı satın aldım. Ama yönlendirme yok. meb.k12.tr adresine yönlendirmek istiyorum.
bu dns ayarlarını değistirmekten mi yapılıyor.
meb.k12.tr adresinin dns sini nasıl bulabilirim . Bilgisi olan varsa yardım lütfen .

Bence bu dediğinizin olması için MEB'in bir hosting firması gibi çalışması lazım. Sadece DNS sunucu adreslerini bularak bu işin yapılabileceğini düşünmüyorum. Nic tr sadce alan adı hizmeti verdiği için mecburen bir hosting firması bulmak lazım.MEB de hosting firması oladığına göre ya nic.tr yi ya da meb i seçmeniz gerekecek

Hocam yıllık 10-20 ytl den hizmet veren host firmaları var; alın 50-100 mb alan; istediğiniz gibi sayfa yapın

Geri