Wordpress sitelerime virüs-worm bulaşıyor

Kodla Büyü

cevher---

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar, 2-3 tane wordpress tabanlı sitem var, hiçbir reklamın bulunmadığı siteler.
Son aylarda siteme alakasız ülkelerden girişler oluyor, trafiği artmış durumda. Yani o kadar hitlik bir durum yok ortada.
Mesela bi tanesinin ftp sine worm bulaşmış, host'u sildim yeniden kurdum, tam bir çözüm olmadı gibi.
Wordpress i sıfırdan kurdum, yeni db açtım, yeni ftp hesabı açtım, sadece eski db'yi yükledim. Galiba o eski db den geri bulaşıyor, böyle bir şey mümkün mü?
Ne yapabilirim, nasıl bir çözüm yolu bulabilirim?
Ayrıca Ekteki resimlerde kırmızı ok ile gösterdiğim
1. / işareti sitede hangi anlama geliyor, yani hangi link?
2. (not set) hangi ülke ya da ne anlama geliyor?

Ekli dosyalar

• Genel_Bakış_-_Google_Analytics_-_2015-07-24_20.38.21.jpg
    Genel_Bakış_-_Google_Analytics_-_2015-07-24_20.38.21.jpg
    105.5 KB · Görüntüleme: 1,081
  • Kitleye_Genel_Bakış_-_Google_Analytics_-_2015-07-24_20.30.21.jpg
    Kitleye_Genel_Bakış_-_Google_Analytics_-_2015-07-24_20.30.21.jpg
    85.7 KB · Görüntüleme: 1,081
Kullandığınız hosting firması ile görüşürseniz sanırım bir çözüm bulabilirler.
Firma hangisi acaba?
Benim de wp sitem var, herhangi bir sorun görünmüyor çok şükür.

Sayın hocam, öncelikle sitenizin ftp hesabına girdiğiniz bilgisayarın temiz olduğundan emin olun. Worm'ların geneli ftp hesabı üzerinden bilgisayarınızdaki zararlı yazılımlar tarafından bulaştırılıyor. Bu nedenle ftp hesabınıza girerken hep aynı bilgisayardan girip, bilgisayarın da güvenliğini artırmayı unutmayın.
WordPress'i sıfırdan kurduktan sonra temanızın dosyalarını not defteri ya da benzeri bir metin düzenleyici de açıp, kodlarını kontrol edin. Şifrelenmiş ya olmaması gereken kodlar varsa solucan temanıza bulaşmıştır, temanızı temizleyip, yükleyin; eğer premium yani ücretli bir temayı korsan kullanıyorsanız yapmayın. Eklentileri yeniden wordpress.org'tan yükleyin, başka sitelerden yüklememeye çalışın.
Solucanlar genelde index.php isimli dosyalara bulaşmaya çalışırlar, sitenizdeki bu isimdeki dosyaları inceleyin.
Tüm bunları yapmadan önce bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olun ayrıca filezilla gibi ücretsiz bir ftp programı kullanın. CuteFTP'yi korsan kullanıyorsanız bu program da sıkıntı yaşatabilir.

mtprogrammer' Alıntı:
Kullandığınız hosting firması ile görüşürseniz sanırım bir çözüm bulabilirler.
Firma hangisi acaba?
Benim de wp sitem var, herhangi bir sorun görünmüyor çok şükür.

Firma ile görüştüm, bizimle alakalı değil deyip çekildiler hocam
Turkishost

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam, öncelikle sitenizin ftp hesabına girdiğiniz bilgisayarın temiz olduğundan emin olun. Worm'ların geneli ftp hesabı üzerinden bilgisayarınızdaki zararlı yazılımlar tarafından bulaştırılıyor. Bu nedenle ftp hesabınıza girerken hep aynı bilgisayardan girip, bilgisayarın da güvenliğini artırmayı unutmayın.
WordPress'i sıfırdan kurduktan sonra temanızın dosyalarını not defteri ya da benzeri bir metin düzenleyici de açıp, kodlarını kontrol edin. Şifrelenmiş ya olmaması gereken kodlar varsa solucan temanıza bulaşmıştır, temanızı temizleyip, yükleyin; eğer premium yani ücretli bir temayı korsan kullanıyorsanız yapmayın. Eklentileri yeniden wordpress.org'tan yükleyin, başka sitelerden yüklememeye çalışın.
Solucanlar genelde index.php isimli dosyalara bulaşmaya çalışırlar, sitenizdeki bu isimdeki dosyaları inceleyin.
Tüm bunları yapmadan önce bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olun ayrıca filezilla gibi ücretsiz bir ftp programı kullanın. CuteFTP'yi korsan kullanıyorsanız bu program da sıkıntı yaşatabilir.

Hocam güncel eset kullanıyorum. Yeni farklı bir antivirüs deneyeceğim bu gidişle.
Tema ücretsiz zaten, sitesinden yeniden indirip kurmuştum.
Tema dosyalarını ayrıntılı incelemek lazım worm için, haklısınız.
Teşekkürler hocam.

yakuphan hocamın dediği gibi bilgisayardaki virüsten, ftp programıyla bağlantı yapıyorsanız o şekilde bulaşabiliyor çünkü benim de başıma gelmişti. Ayrıca Wordpress ve eklentilerinin en güncel sürümünü kullanmaya dikkat edin bir de izinleri doğru ayarlayın( Wordpress te security eklentileri mevcut yardımcı olabilir).

Re: Ynt: Wordpress sitelerime virüs-worm bulaşıyor

Ahh cute ftp
senkronizasyon özelliği güzel ama güvenlik için filezilla

Re: Ynt: Wordpress sitelerime virüs-worm bulaşıyor

Uzun yıllar oldu, site yapmadım.
Asp de fena değildim, hatta cidden ilerletmiştim,
Umarım filezilla gelişmiştir
Ama cuteftp de ki localhost-sunucu senkronizasyonu hoşuma giderdi.
Neyse filezilla da manuel olsun, virüssüz olsun.

Arkadaşlar yazmış ben şunu ilave edeyim,sizin bilgisayarınız veya WP niz temiz olabilir ama sunucuda açık vardır shell atıyorlardır. Hosting firmasıyla da görüşün.

coderfree' Alıntı:
yakuphan hocamın dediği gibi bilgisayardaki virüsten, ftp programıyla bağlantı yapıyorsanız o şekilde bulaşabiliyor çünkü benim de başıma gelmişti. Ayrıca Wordpress ve eklentilerinin en güncel sürümünü kullanmaya dikkat edin bir de izinleri doğru ayarlayın( Wordpress te security eklentileri mevcut yardımcı olabilir).

security eklentilerini deneyeceğim hocam , teşekkürler.

ebfo45' Alıntı:
Arkadaşlar yazmış ben şunu ilave edeyim,sizin bilgisayarınız veya WP niz temiz olabilir ama sunucuda açık vardır shell atıyorlardır. Hosting firmasıyla da görüşün.

Hocam hosting firması işi üzerinden attı gibi, sorunu düzeltemezsem hostingi değiştirecem artık.

Geri