windowsun hiçbir sürümü kurulmuyor

Kodla Büyü

aakcakaza

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaslar elimde P3 800 bir makina var, sorunum su;

makinaya hicbir windows surumu kurulmuyor, xp için dosyalar kopyalandıktan sonra ki ekrana gecmiyor,

diğerleri için de aynı sey geçerli, sistem hiçbir cdden açılan işletim sistemiyle açılmıyor, mini xp ya da pardus surumleriyle,

hard disk fdisk format gordu, baska makina da denendi, bad sectorsuz ve temiz.

işlemci, ram, ekran kartı, ide kabloları, optik suruculer denendi, temiz, problem yok.

bios resetlendi, yine olmadı, bir tek board denenmedi, ama board temiz gorunuyor,

makina post ekranını rahat geciyor,cdden onyuklemeyi yapıyor, dosyalar kopyalanıyor ama ilk restarttan sonra ekran gelmiyor.

herhangi bir onerisi olan var mı? ilk defa karsılastım, sizce sorun nerede olabilir?

alideniz2000' Alıntı:
1) harici olan gereksiz tüm donanımları sök. (disket sürücü, ses kartı vs.)
2) tek ram tak.
3) tek cd sürücü olsun.
4) başka bir güç kaynağı ile dene
5) boot virüsünden şüphelen.

derim.

hocam tek ram takılı,

sıfır optik surucuyle deniyorum,

guc kaynagını değiştirmeyi denemedim,

5 farklı hdd ile denedim, hepsinde aynı (hddler fdisk atılıp ve formatlanmıs)

ilginc olan su ki makina cd den acılan sistemlerle de acılmıyor. o yuzden hdd olamaz diyorum.

Dostum modifiye işletim sistemi kullanıyorsun gibime geliyor orjinal cdden kurmaya çalış oda olmadı win 98 dene.

hasarim orginal hem win98,

win me, win2000, win xp , winxp sp2, win xp sp3 hatta dediğin gibi modifiyeliyi bile denedim,

sinir oldum yaw, gecen haftadan beri, makina inat ediyor adeta!

Dostum deneyebileceğin herşeyi denemişsin zaten. Yapmışken birde power deneseydin keşke.

windows 2000 kurmayı deneyin diyecektim denemişsiniz

makinanın microsoft ürünlerine bir gıcığı var anlaşılan :D , geriye linux sürümlerini denemek kalıyor

hasari' Alıntı:
Dostum deneyebileceğin herşeyi denemişsin zaten. Yapmışken birde power deneseydin keşke.

bosta power bulamadım da ondan deneyememiştim onu da, okuldaki makinaların birinin poeriyla deneyeyim bari haklısın.

gerçi ben powerdan da oldugunu sanmıyorum ama :?

fahrican' Alıntı:
windows 2000 kurmayı deneyin diyecektim denemişsiniz

makinanın microsoft ürünlerine bir gıcığı var anlaşılan :D , geriye linux sürümlerini denemek kalıyor

Hocam onu da denedim, cd den çalışan pardus da yemedi!

Hocam geçen bir öğrenci getirdi ne yaptım sa bende kuramadım önceleri kuruluma geçerken ekran kararıyor bir daha gelmiyordu. Bende Ghost u alınmış bir makinanın cd sini kurdum daha sonrada drivers leri tanıttım sorun çözüldü.

aakcakaza' Alıntı:

işlemci p3 800, RAM de SD dir büyük ihtimalle, CD den çalışan sürümleri açmayabilir de Pardusun kurulan versiyonlarını deneyebilirsiniz

fahrican' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:

işlemci p3 800, RAM de SD dir büyük ihtimalle, CD den çalışan sürümleri açmayabilir de Pardusun kurulan versiyonlarını deneyebilirsiniz

evet sdram, kurulan linux denemedim, işimi gormeyeceği için denemedim, kullanacak kişi linuxtan anlamayacağı için.

ama onu da bir deneyeyim bari.

hocam hdd yi baska makinaya takıp sistemi kurun daha snra buna takın eğer bu sekilde olursa sorun bios güncellemesindedir. benzer bisey basıma gelmisti biosu güncelledim düzeldi

aynı durum bir çok kez başıma geldi.
hocam bana göre eğer kurulum başlayıp yarıda kesiliyorsa kesinlikle işlemci fanındadır. çünkü işlemcinin en çok ısındığı durumlardan bir taneside kurulumdur. bilgisayar aşırı ısınmalarda işlemciyi korumaya almak için bilgisayarı kapatır. mandallarına bir bakın iyice oturmuşmu, sallanma gevşeklik varmı kontrol edin, fan ile işlemci arasında iletken pastayı tekrar sürün, ve varsa bir tozunu alın.
başka işlemci fanı varsa onu takıp kurulumu tekrar deneyin, yoksa kasayı ters çevirip işlemci fanının üzerine ağır bir şey bırakın (mesela güç kaynağı gibi, fanın tam oturması için) o şekilde kurulum yapın.

sinaaat' Alıntı:
hocam sorun büyük ihtimal RAM sorunu.Mümkünse başka RAM deneyin.

hocam calisan farklı ram le denedim yine olmadı. ramdan degil.

bumit' Alıntı:
hocam hdd yi baska makinaya takıp sistemi kurun daha snra buna takın eğer bu sekilde olursa sorun bios güncellemesindedir. benzer bisey basıma gelmisti biosu güncelledim düzeldi

Hocam bunu da yaptım, ama daha hdd yi takmadım xp kurdum baska makina da bakalım insallah bu sorunu cozer.

ahmet27' Alıntı:
aynı durum bir çok kez başıma geldi.
hocam bana göre eğer kurulum başlayıp yarıda kesiliyorsa kesinlikle işlemci fanındadır. çünkü işlemcinin en çok ısındığı durumlardan bir taneside kurulumdur. bilgisayar aşırı ısınmalarda işlemciyi korumaya almak için bilgisayarı kapatır. mandallarına bir bakın iyice oturmuşmu, sallanma gevşeklik varmı kontrol edin, fan ile işlemci arasında iletken pastayı tekrar sürün, ve varsa bir tozunu alın.
başka işlemci fanı varsa onu takıp kurulumu tekrar deneyin, yoksa kasayı ters çevirip işlemci fanının üzerine ağır bir şey bırakın (mesela güç kaynağı gibi, fanın tam oturması için) o şekilde kurulum yapın.

Hocam işlemci ve fanı kontrol ettim, duzgun calisiyor, macunu var, ayrica fan duzgun bir sekilde oturuyor. onun da oldugunu sanmiyoırum.

Benzeri benim başıma geldi.
Benim bulduğum çözüm: Yeni format çektiğim bir bilgisayara ofis falan hepsini kurdum. Sonra Acronis ile yedek aldım. Flaş belleğe yedeği kaydettim. Sonra sonra sorunlu olan bilgisayarı C: ve D: olarak ikiye böldüm. C: ntfs yapıpı acronis ile yedeği yükledim. Flaş bellekten bayağı uzun sürüyor (1.7gb usb1 1 saat falan). İlk açılışta tüm donaımları tanıdı. Anakart, kablolar :) , harddisk falan. Sizin bilgisayarın modeli benimki gibi eski olduğu için sorun çıkmaz.

Birde SDRAMde Pardus, Knoppix, mini xp çalışıyor. 133 mhz :)

Biryerlerden ultimate XP CD s (veya acronis cd) bulabilirseniz, acronis, partition macig vs hepsi içinde var. Mümkünse xp kurar gibi format çek. Başka programlarla çok uzun sürüyor.

hocam " hard disk fdisk format gordu, baska makina da denendi, bad sectorsuz ve temiz.
işlemci, ram, ekran kartı, ide kabloları, optik suruculer denendi, temiz,problem yok.bios resetlendi, yine olmadı, bir tek board denenmedi, ama board temiz gorunuyor, 5 farklı hdd ile denedim, hepsinde aynı (hddler fdisk atılıp ve formatlanmıs)sıfır optik surucuyle deniyorum,guc kaynagını değiştirmeyi denemedim," demişsiniz.

sonuç olarak kesinlikle HDD değil, RAM ve BİOS olsa başlangıçta sorun çıkardı yükleme hiç olmazdı onuda geçtik ekran kartı olsa zaten hiç birşey görünmezdi, optik sürücü yeni demişsiniz.
ısrarla işlemci fanı diyorum düzgün çalışsa bile artık soğutamıyor. varsa bir deneyin. yoksa kasayı ters çevirip işlemci fanının üzerine ağır bir şey bırakın tekrar deneyin.

ahmet27' Alıntı:
hocam " hard disk fdisk format gordu, baska makina da denendi, bad sectorsuz ve temiz.
işlemci, ram, ekran kartı, ide kabloları, optik suruculer denendi, temiz,problem yok.bios resetlendi, yine olmadı, bir tek board denenmedi, ama board temiz gorunuyor, 5 farklı hdd ile denedim, hepsinde aynı (hddler fdisk atılıp ve formatlanmıs)sıfır optik surucuyle deniyorum,guc kaynagını değiştirmeyi denemedim," demişsiniz.

sonuç olarak kesinlikle HDD değil, RAM ve BİOS olsa başlangıçta sorun çıkardı yükleme hiç olmazdı onuda geçtik ekran kartı olsa zaten hiç birşey görünmezdi, optik sürücü yeni demişsiniz.
ısrarla işlemci fanı diyorum düzgün çalışsa bile artık soğutamıyor. varsa bir deneyin. yoksa kasayı ters çevirip işlemci fanının üzerine ağır bir şey bırakın tekrar deneyin.

Tamam hocam onu da deneyecegim insallah bir p3 işlemci fanı bulabilirim. :eek:

Bence de sorun işlemcide ya da fanında. Macun diyecektim ama macun da yeni demişsiniz... Düşündürücü ama işlemci problemi olması kuvvetle muhtemel...

hasan' Alıntı:
Benzeri benim başıma geldi.
Benim bulduğum çözüm: Yeni format çektiğim bir bilgisayara ofis falan hepsini kurdum. Sonra Acronis ile yedek aldım. Flaş belleğe yedeği kaydettim. Sonra sonra sorunlu olan bilgisayarı C: ve D: olarak ikiye böldüm. C: ntfs yapıpı acronis ile yedeği yükledim. Flaş bellekten bayağı uzun sürüyor (1.7gb usb1 1 saat falan). İlk açılışta tüm donaımları tanıdı. Anakart, kablolar :) , harddisk falan. Sizin bilgisayarın modeli benimki gibi eski olduğu için sorun çıkmaz.

Birde SDRAMde Pardus, Knoppix, mini xp çalışıyor. 133 mhz :)

Biryerlerden ultimate XP CD s (veya acronis cd) bulabilirseniz, acronis, partition macig vs hepsi içinde var. Mümkünse xp kurar gibi format çek. Başka programlarla çok uzun sürüyor.

Hocam bunu da deneyebilirim, sizler biseyler yazdıkca yeni seyler geliyor insanın aklına, eyvallah...

hocam özellikle ram dememin sebebi yazma ve okumanın her 2sinin birden sistem yüklenirken çok daha etkin kullanılıyor olması.Yani İşletim sistemi kurarken mavi ekrana sebep olan bir RAMi hazır kurulmuş bir sistemde bazen sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.Ama başka RAm ile de denedi iseniz ve özellikle dosyalar kopyalandıktan sonraki resetten sonra yani HD den boot olacakken takılması akla eski bir bela olan MBR virüsü getiriyor.hocam hirens boot CD deki acronis disc director programını manuel modda açıp tüm partisyonları silip daha sonra tekrar partisyon oluşturup ve bölümleri formatladıktan sonra Win kurulumunda dosya sistemini olduğu gibi bırak seçeneği ile denemekte fayda var. Bir sistemde belkide en son şüphelenilecek bileşen işlemcidir ama, eğer gerçekten işlemci aşırı ısınıyosa bunu bios hardware monitor kısmından izleyebilirsiniz.Bu işlemciler öyle çok fazla ısınan işlemciler değiller üzerine pasif bir soğutucu koyup yada fanın altındaki bloğa dokunarak da sıcaklığın şiddetini hissedebilirsiniz.Eğer gerçekten fanın altındaki soğutucu dokunulamayacak seviyelere geliyorsa işlemci önerilen gerilim değerleri dışında çalışıyodur, yani bozulmuştur.

http://www.hirensbootcd.net/

Geri