Windows XP Ses Yoksa Resimli Anlatım

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bu belge, sadece Windows XP yüklü HP ve Compaq masaüstü bilgisayarları için geçerlidir.
Bilgisayarda hiç ses yok ve Denetim Masasından Ses Efekti ve Ses Aygıtları Özellikler penceresini açtığınızda, ses özelliklerine erişilemiyor ve “Hiç ses aygıtı yok” metni görüntüleniyor. Sesi etkinleştirmek ve mesajı kaldırmak için şu adımları uygulayın:
Şekil 1: Hiç Ses Aygıtı Yok

c01427559.gif

Adım 1: Windows Ses hizmetini etkinleştirmek

Sesle ilgili yazılımları veya yazılım güncellemelerini yüklemek, ses hizmetini devre dışı bırakabilir. Bazı durumlarda, Windows Ses Hizmeti kendisini otomatik olarak tekrar etkinleştiremez. Bunun nedeni çoğu durumda muhtemelen bu tür bir ses arızasıdır. Eğer durum buysa aşağıdaki adımları uygulayın ve eğer gerekirse hizmeti manüel olarak etkinleştirin.

Başlat ve Çalıştır öğelerine tıkladıktan sonra Aç alanına services.msc yazın.
Hizmetler penceresi açılır.
Hizmetler listesini aşağı doğru kaydırarak Windows Ses'i bulun.
Windows Ses 'i sağ tıklayın ve Özellikler 'i seçin.
Şekil 2: Windows Ses Özelliklerinin Seçilmesi

c00908842.gif

Başlat aşağı açılan listesinden Otomatik (eğer mevcutsa) seçeneğini seçin ve Başlat (eğer mevcutsa) seçeneğine tıklayın. Başlat düğmesi gri tonda ise, Hizmet halihazırda başlamıştır.
Şekil 3: Başlama türü ve Hizmet durumu

c00908843.jpg

Tamam 'a tıklayın ve ses için test edin.
Simdi ses onarıldıysa, bir yazılım programı Windows Ses'ı devre dışı bırakmış veya Windows açıldığı zaman Windows Ses'in otomatik olarak açılmasını engelliyor olabilir. Eğer yeniden başlatıldıktan sonra, bilgisayarınızda hala ses yoksa, Windows Ses Hizmeti'ni tekrardan etkinleştirmek üzere bu adımları uygulayın.
Eğer bilgisayar bu adımları tamamladıktan sonra yine sese sahip olmazsa, bir sonraki adıma geçin.
Adım 2: Ses aygıtını etkinleştirme

Ses aygıtının devre dışı olup olmadığını görmek için aşağıdaki adımları uygulayın ve eğer gerekiyorsa etkinleştirin:
Başlat seçeneğine tıklayın, Bilgisayarım seçeneğine sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini belirleyin.
Şekil 4: Bilgisayarım için Özellikler bölümü

c01427560.gif

Donanım sekmesine ve ardından Aygıt Yöneticisi düğmesini tıklatın.
Şekil 5: Donanım sekmesindeki Aygıt Yöneticisi düğmesi

c01427561.gif

Aygıt Yöneticisinde, listede aşağı doğru kaydırın ve Ses, video ve oyun kumandası seçeneğinin yanındaki artı (+ ) işaretine tıklayın .
Eğer Ses, video ve oyun kumandası kategorisinin altında listelenen herhangi bir öğe, kırmızı bir X işaretli bir hoparlör simgesine sahipse, bu simgeye sağ tıklayın ve Etkinleştir seçeneğini seçin.
Eğer herhangi bir kırmızı X işareti görmüyorsanız, bir sonraki adıma geçin.
Şekil 6: Bir ses aygıtı devre dışı bırakılmış (ses aygıtının ismi değişir)

c01427562.gif

Sesle ilgili tüm öğeler etkinleştirildikten sonra aygıt Yöneticisini kapatın.
Sesi test edin. Eğer bilgisayar bu adımları tamamladıktan sonra yine sese sahip olmazsa, bir sonraki adıma geçin.
Adım 3: Orijinal ses sürücüsünü geri yükleme

Bilgisayarınızda büyük olasılıkla Realtek Audio Codec veya Creative Audigy yazılımı kullanılmaktadır. Eğer sahip olduğunuz ses donanımının türünü bilmiyorsanız, Aygıt Yöneticisini tekrar açın ve Ses, video ve oyun kumandası bölümüne bakın. Ses donanımınızın ismine bakın (Creative, Realtek veya başka bir marka ismi).
Ses sürücülerini aşağıdaki üretici sitelerden birinden indirip yükleyin:
Realtek destek sitesi: http://www.realtek.com.tw/downloads/ (İngilizce)
Creative destek indirmeleri: http://us.creative.com/support/downloads/ (İngilizce)
Ya da Aygıt Yöneticisindeki öğe ile eşleşen üreticinin web sitesinden.
Sesi test edin. Eğer bilgisayar bu adımları tamamladıktan sonra yine sese sahip olmazsa, bir sonraki adıma geçin.
Adım 4: Yerleşik Sesi BIOS’ta Otomatik olarak sıfırlamak

BIOS'taki yerleşik ses ayarı, ses donanımı yapılandırmanıza uygun şekilde ayarlanmalıdır. Yerleşik Ses ayarlarını Otomatik olarak sıfırlamak için şu adımları uygulayın:
Bilgisayarı açın ve BIOS Kurulum ekranı açılana kadar sürekli F1 tuşuna basın.

NOT:Bazı Compaq Presario bilgisayarlarında (2002 öncesi) kuruluma girmek için F1 yerine F10 tuşuna basın.
BIOS Kurulumu ekranında F5 tuşuna basın.
Evet veya Tamam'ı seçin (Enter tuşuna basın).
F10 tuşuna basın. Varsayılan ayarları kaydetmek için Evet veya Tamam tuşuna basın (Enter tuşuna basın).
Windows'u başlatın ve sesi kontrol edin. Hala ses gelmiyorsa, bir sonraki adıma geçin.
Adım 5: Ses kartını yerine oturtun

Eğer bilgisayarınızda bir ses kartı varsa, yerine tam olarak oturtulması gerekiyor olabilir. Ses kartının nasıl yerine yerleştirileceği konusundaki talimatlar için Bir Ses Kartının Takılması veya Değiştirilmesi bölümüne bakabilirsiniz .
Adım 6: Sistem kurtarma işlemi yapın.

Bilgisayarın tüm ağ bağlantılarını kesin ve tüm orijinal sistem dosyalarını geri yüklemek için bir sistem kurtarma işlemi gerçekleştirin. Daha fazla yardım ve bilgi için, lütfen Windows XP’de bir HP Sistem Kurtarma İşlemi Gerçekleştirme kısmına bakınız .
Eğer sistem kurtarma işleminden sonra da bilgisayar yine sese sahip olmazsa, bilgisayarın servise ihtiyacı olabilir.

Geri