Windows Xp Kurulurken Hard-Diski Görmüyor...

Kodla Büyü

girdab

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Değerli öğretmenlerim. Windows xp'yi kurmak istediğimde kur dosyaları yüklendikten sonra aşağıdaki gibi mesaj alıyorum. Farklı hard-disk kullandımsa da sorunu çözemedim. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşanlar ya da konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilirlerse müteşekkir olurum. Alt alta 4 tane aynı yazı çıkıyor. Hard-disklerde de sorun yok.

Bilinmeyen Sürücü

<Bu sürücüde disket yok.>
Bilinmeyen Sürücü

Bilinmeyen Sürücü

Bilinmeyen Sürücü

Not: harddiskler ise ide. sata değil.

hocam öncelikle BIOS ayarlarınızdan harddiskinizin görünüp görünmediğine bakın, daha sonra farklı bir CD ile deneyin olmadı IDE kablolarını kontrol edin

hocam eğer disk görmüyor ise büyük ihtimal harddiskin sata dır. Bunun iki çözümü var

birincisi kurulumda mavi ekran gelince harici disk yüklemek için f6 ya basın diyor f6 ya basıp bekleyeceksin bir iki dakika sonra sana sata diskinin sürücülerini yüklemen için disket takmanı isteyecek takıp diski tanıtacaksın. Ama eğer bilgisayarın laptop ise bu olmaz o zaman ben kendi yaptığım yöntemi anlatayım sana. Ben kendim xp cd si üzerinde modifiye yapıp sata sürücülerini kurulum içine ekledim otomatik tanıyor.

1.ide kablolarını değiştir
2.biosu sıfırla dene
3.boot sıralamasından floopy i kapat
4.biosdan ide hdd taraması yaptır..biosdan hardisk kapasitesini görmeye çalış..hiç göremiyorsan kabloları yine kontrol et..yoksa hardisk ölmüştür..bir kısmını görürsen badsector vardır...fix lemeye çalış dos ortamından..(norton check)
5.tüm bunlardan sonuç alamadıysan başka harddisk tak..sorun yoksa hardisletedir sorun..başka hardisskte çalışmıyorsa biosu güncelle...o da mı olmadı..anakart ide slotunu değiştir..odamı olmadı geçmiş olsun...

Biosu nasıl sıfırlayabiliriz? cogullu hocamın dediklerini yaptım ama olmadı. Harddiskler sata değil. İde kablolarını değiştirdim o da olmadı.

bios sıfırlama anakarta göre değişiyor..anakart uzerinde jumper takılı olmayan 3 lü pin grubu olması lazım açıkta..tornovida ile 2 ucunu degdirirsen biosu sıfırlar..fakat her anakartta yok bu..amd anakartlarda oluyor genelde...bazı anakartlardada üstü örtülüdür...jumperi çıkarıp sıfırlaman gerekir ki bu zor yoludur...diger bir yol yine bazı anakrtlarda bios sıfırlama secenegi vardır...diger bir yol biostan fabrika ayarlarına load yapabilirsin..defauult haline yani...pili çıkarmak çözüm olmaz sanırım...ama bir pili degistir derim ben..inşallah anakart chipsetinde sorun yoktur..

Harddisk üzerinde yer alan Jumper ayarlarını kontrol etmediyseniz bi de oraya bakın . Master/Slave ayarlarında CD - DVD sürücü ile çakışma olabilir.
Kuruluma başlamadan önce Setup tan harddisi görüp görmediğini kontrol edebilirsiniz.
İmkanınız var ise başka çalışan bir makinaya takın oradan kurulumu deneyin veya çalışır bir makinaya 2.HDD olarak takın, Belkide Harddisk sorunludur

Sorunu hallettim. Şöyle ki; anakart üzerinde 3 tane ide girişi var. Bunlardan biri kırmızı diğer ikisi yeşil renkli. Yeşil renkli olanlarda biosda görmüyordu. Kırmızı renkli ide girişinde (bu diğerlerinden farklı bir yerde) ise biostan görüyor. Cd-rom ile hard diski bir data kablosuyla kırmızı ide girişine taktım ve algıladı. Böylesi bir durumla ilk kez karşılaşıyorum. Anakart Gigabyte ga 8I915P Duo. Yapana kadar bayağı uğraştırdı.

exgol' Alıntı:
http://www.notebook.gen.tr/notebook-genel-f24/windows-xp-kurarken-yasanan-sata-hdd-sorununa-kesin-cozum-t18.html

ben de sorunuma burdan çözüm bulmuştum
Benimde başıma bu geldi. Vista kurulu olarak aldım notebooku. xp kurmak istediğimde harddiski görmüyordu. biostan satanative özelliğini enabled yaptınızmı sorun düzeliyor. bu kadar meşakatli yoldan gitmenize gerek yok. bilginize.

Kardeşim Yardım edin xp cd si ile format atmak isteyince sürücüleri görümoy bunlar çıkıyo
Bilinmeyen Sürücü

Bilinmeyen Sürücü

Bilinmeyen Sürücü

Bilinmeyen Sürücü

NOT:WİN7 CD Sİ SÜRÜCÜLERİ GÖRÜYO VE FORMATI ATIYOM YARDIM EDİN BANA

Kardeş başka bir bilgisayara tak hdd'ni oradan sil ve windows kurup normal bilgisayarına al. Sürücüleri oradan yüklersin...

macar17' Alıntı:
Kardeşim Yardım edin xp cd si ile format atmak isteyince sürücüleri görümoy bunlar çıkıyo
Bilinmeyen Sürücü

Bilinmeyen Sürücü

Bilinmeyen Sürücü

Bilinmeyen Sürücü

NOT:WİN7 CD Sİ SÜRÜCÜLERİ GÖRÜYO VE FORMATI ATIYOM YARDIM EDİN BANA

hddler sata varsayıyorum.sata sürücüleri eklenmiş bir xp ile rahatlıkla format atabilirsin hocam.nlite gibi bir programla işini görebileceğin gibi netten hazır bir cd'de indirebilirsin.

Hocam Mesela nlite programı ile nasıl halledebilirim anlatabilirmisin sana zahmet

Güncel sata entegreli xp cd'si ara...Şunu indir ve kur sorunun kalmayacaktır. nlite programını kullanarak sata driverını xp'ye entegre etmeni söylemiş arkadaş...

s_kajmeran' Alıntı:
Güncel sata entegreli xp cd'si ara...Şunu indir ve kur sorunun kalmayacaktır. nlite programını kullanarak sata driverını xp'ye entegre etmeni söylemiş arkadaş...

cevabım biraz yüzeysel olmuş ama tam tercümesini yapmışsınız teşekkür ederim :)

sorun bende de var bir türlü aşamadım.,
cd den çalışan xp ile açıyorum. diski görüyor hatta içine giriyorum. fakat format atmaya gelince ne xp nede win7 diski biçimlendireğim seçenekte diski görmüyorlar.

Geri