Windows XP Kurulumunda Mavi Ekran

Kodla Büyü

ESKİŞEHİR

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar,

windows xp kurulumda dosyalar kopyalanıp bilgisayar yeniden başlatılırken mavi ekran veriyor. 0x0000007b diye başlayan hata. bu sata ahci ayarları ile ilgili problemlerden nedenli olduğu düşünerek bios ayarlarına baktım. ahci ayarını bulamadım. phonix bios ama biraz eski. kurduğum xp sp3 pro cd si. sata dosyaları içinde vardı. konu hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. BIOS'un ekran görüntüsünü ekledim.

Ekli dosyalar

• mini.jpg
    mini.jpg
    79.4 KB · Görüntüleme: 1,075
Ram veya HDD sorun olmalı. Ramlar çift ise tek tek deneyin. Sorun HDD ise format sırasında yavaş biçimlendirin.

kurulumlardaki mavi ekranların genel olarak sebebi donanımsaldır donanım birimlerini deneyerek bulabilirsiniz...

Hocam kullanmış olduğunuz cd'deki sata dirver ile bios sürümünüz muhtemelen uyuyşmuyor yahut sata driverler sizin chipseti desteklemiyor. Onun için sata mode'da ide/s-ata ayarını seçmeniz gerekmektedir. Ahci mode ise genellikle ssd'lerde max hız ve max trim desteği için kullanılır. Bios sürümünü güncellemeyi deneyiniz diyeceğim ama sistem çökmüş ise yemez. Anakartınızın sata driverlerini nlite ile cdye entegre ederek format atabilirsiniz. Olmadı biosu kurcalayarak dediğim ayarları yapmalısınız. Kolay gelsin.

Ram veya HDD sorun olmalı. Ramlar çift ise tek tek deneyin. Sorun HDD ise format sırasında yavaş biçimlendirin.

kurulumlardaki mavi ekranların genel olarak sebebi donanımsaldır donanım birimlerini deneyerek bulabilirsiniz...

windows kurmadan önce bilgisayar açılıyordu. yavaşlamıştı, o yüzden windows kurma ihtiyacı hissettim. söylediğiniz anlamda donanımsal olduğunu sanmıyorum.

Hocam kullanmış olduğunuz cd'deki sata dirver ile bios sürümünüz muhtemelen uyuyşmuyor yahut sata driverler sizin chipseti desteklemiyor. Onun için sata mode'da ide/s-ata ayarını seçmeniz gerekmektedir. Ahci mode ise genellikle ssd'lerde max hız ve max trim desteği için kullanılır. Bios sürümünü güncellemeyi deneyiniz diyeceğim ama sistem çökmüş ise yemez. Anakartınızın sata driverlerini nlite ile cdye entegre ederek format atabilirsiniz. Olmadı biosu kurcalayarak dediğim ayarları yapmalısınız. Kolay gelsin.

işte bu ayarı bulamadım biosda. nereden yapılacağını bulamadım bir türlü.

Hocam o halde kendinden sata destekli xp cdleri denemelisiniz yahut oluşturmalısınız. Benim önerim o makineye windows starter kurmanız sata driverle falan da uğraşmazsanız.

Geri