Windows Vista Değerlendirmesi

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Windows Vista'yı test etme olanağı buldum ve sizinle paylaşmak istedim
Elimden geldiği kadar bu işin biraz detaylarını vereyim size..

Öncelikle belirteyim vista 'nın tüm özelliklerini rahat bir şekilde kullanmak için 1 gb ram ve 128 bit ekran kartı desteği gerekiyor..Ekran kartı problemini aşmak için ise önerim intel 946 gz ve üstü chipsetli onboard gma3000 grafik kartı olan bir anakart alırsanız (maliyet açısından) işinizi görür.

Çeşitli denemeler yaptığımda,

Core 2 duo 6300 + 946gz anakart + 512 ram + onboard ekran kartı vista puanı 2.9 çıkmıştı..
Vistanın Aero (görsel özellik) özelliğini açması için 2.9 yeterli bir puan ancak bilgisayarınız biraz yavaşlıyacaktır.Eğer 1 gb 667 mhz ram ve intel 946 üstü chipsetli onboard anakart alırsanız vistaya geçiş için hazırsınız demektir.....Birde ram için 667 mhz yazdım nedeni ise, 1066 mhz bir işlemcinin gerçek saatinin 266 mhz olduğunu varsayarsak, dual ram 266*2 =533 mhz ram işimizi görecektir.667 MHZ ram yazmamın nedeni overclock yapacaklar içindir.

Vistanın en büyük özelliği 2 ve daha fazla çekirdekli mimarileri tam olarak kullanabilmesi...Windows xp ile c2d ile işlemci performansına baktığınız zaman %50 kullanım olarak görürsünüz . bunun nedeni Xp nin tek çekirdeğe yüklenmesidir.Ancak vista bu sorunu aşmış.Gerçi her ne kadar c2d geçiş işlemcisi vistada geçiş işletim sistemi olsada bu mimarinin ilk adımları bu ikili ile atılacaktır.

Bundan sonraki 5 yılda 80 çekirdekli mimarilerin geleceğini düşünürsek XP işletim sistemini uzun bir süre daha kullanabileceğimizi zannetmiyorum.

Şuanki haliyle XP işimizi görmekte ancak server yönetimleri veritabanı işlemlerinde sinir olduğum bir yavaşlık söz konusu.

Ayrıca overclock denemelerimde, XP işlemciyi fazla zorlamakta performansta düşüş yaşanmakta..
benchmark sonuçları vista için daha iyi değerler vermekte...

Emule de Vista Build 6000 final yazarak iso cd DVD sini bulabilirsiniz.DVD indirdikten sonra Ultimate edition kurmanızı tavsiye ederim..

Anlatımımda bir yanlışlık varsa düzeltebilirsiniz, :) Vista işletim sistemini deneyen arkadaşlar; yorumlarınızı bekliyorum..

valla ben kullanmadım ama bilgisayar hocamız xp'nin kasıntı hali dedi :D kasıyomuş yani

o dediğini XP ilk çıktığındada diyorlardı. ama bak artık herkes xp kullanıyor :)

gül diken meselesi anlayacagın.

bilmiyorum valla sınıftanda kuranlar olmuş ama kaldırmışlar.Gereksiz olduğunu düşünüyolar.Ben onların yalancısıyım.

Zamanında tanıdığım bir abinin sözü vardı ;

XP' mi, geçin onu Win 98 beş basar,

o zaman gülmüştüm halende gülüyorum :lol: :lol:

hakikaten süreki güldüren şeyler bunlar. zaman geçtikçe olaylar anlaşıldıkça gülmenin şiddetini artıtırıyor diye düşünüyorum :)

arkadaşlar ben de vista yı kullandım, 1 ay süre kadar ama şu anda tam sürümü var kurmayı düşünüyorum fakat bilgisayarıma format atıp kurmak zamanımı aldığı için uğraşmıyorum.
vista hakkındaki yorumlarım ise şöyle benim makina şu anda normalin üstünde fakat vistayı kurduğum zaman makinamda inanılmaz bir yavaşlama oldu, bu birinci dezavantajı sonra nero ve cuteftp gibi programları çalıştırırken sorun olmuştu biraz uğraşmam gerekti fakat sonra değişik programlar kurararak bunun çözümüne ulaştım.

birde vista'da işletim sistemi kurarken 5 tane işletim sistemi sunuyor. ben bunlardan vista ultimate kurmanızı öneririm arkadaşlar teşekür ederim.

windows xp 1 cd yaması ise 250 mb gerisini siz düsünün :D
vista farklı olmayacak ( ilk yama mcafee den geldi )

1.5 gb ramli makinamda hala windows 2000 pro kurulu :D

Değerli arkadaslar Windows Vistayı Bilgisayarıma Kurdum Sistemi Açılması Kapanması Değişti...
Windows Vistayı Kullanmak İçin Bilgisayarımın Değiştirme vaktinin geldiğini anladım...
Suan Kendi Okulumda Ana Bilgisayar Dısında Kaldıracak ne yazık ki Bilgisayar yok...
:)

Vista ile ilgili ilk izlenimi Öğretmen arkadaşlardan birinin Laptop'unda karşılaştığım Vista'dan yapıyorum.
Makine özellik olarak harika ama Yavaş çalışması insanın canını sıkan bir özellik şuan ve wireless bağlantı yapamadığım için problem oldu.
Ama şimdilik diyorum gerçekten Win 98 daha çok hoşuma gidiyordu bundan 3 sene öncesinde ama şimdi XP kullanıyorum.
Önyargılı olmayın derim...
Vista da bir gün gereksinimlerimizi karşılayacak.

Vista'ya geçiş Xp ye göre daha yavaş olabilir. çünki insanlar eski bildikleri iler yetinme eğilimindeler. Birde yeni bilgisayar alan birisi Vistayı rahat kurabiliyor ama bir yıl önce aldığınız bilgisayarın donanımı yetersiz geliyor. Şua Türkiyede 3 milyona yakın ADLS abonesi olduğunu düşünürsek 5-10 milyon arasında bilgisayar var ve bunların %80-85 i Vista için yetersiz.

Şu an benim Vistayı kurmam için 0 "sıfır" bir bilgisayar almam gerkiyor. Bir bilgisayar öğretmeni oalrak şu ana kadar yaptığım işlerin %95 inde sorun çıkmadı. Vista'ya ekonomik nedenlerden sıcak bakmıyorum.

Bilgisayarımda ikinci işletim sstemi olarak PARDUS 2007.1 var. bilgisayarı fazla zorlamıyor. Okulda Windows kullandımdan tam olarak Windows'tan kurtulamıyorum.

Allah herkese son modelinden Bilgisayarlar almak nasib etsin. :D

hocam şu anda bende vistanın tam sürümü var makinamda gayet iyi fakat kurmayı düşünmüyorum dediğiniz gibi makinayı çok yavaşlatıyor birde bazı programlar tam çalışmıyor sebebini bilmiyorum ama 1 yıl kadar kurmayı düşünmüyorum adamlar bütün programların vista uyumluluranı çıkartsınlar ondan sonra geçeriz.

Vista'nın en çok eleştirilen yanı, bilgisayarları kasması. ama arkadaşlar hatırlayacak ki; xp ilk çıktığında kullanılan bilgisayarlarımız genelde 128 veya 256 mb ram, en fazla 40 gb harddisk ve işlemcisi ise genelde p2 veya 3'tü. ama şimdi ise 1 gb ramler ve 80 120 gb harddiskler var. yani anlayacağınız Vista ile birlikte zamanla 200 gb harddisklere ve 2 gb ramlere geçeceğiz.
şimdiden yeni teknolojiye "hoşgeldin" deyin bence.

Geri