Windows Veri Şifrelemesi

Kodla Büyü

xapex

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar bildiğiniz üzere NTFS'da Veriyi korumak için şifreleme özelliği var. Bu şekilde şifrelenmiş bir dosya diğer bir PC de açılamıyor. Şöyle bir durum oluştu:
Flash Disk teki verilerin tamamını şifreledim. Şifrelediğim makinaya format attım ama artık o makinada da dosyalara bakamıyorum.
Aynı isim ve bilgisayar adıyla tekrar formatladıysam da artık verilere ulaşamıyorum.
Tüm kullanıcılar erişebilsin dediğim halde sertifika lazım diye bir uyarı veriyor. Bilen varmı arkadaşlar???

verdiğin linkin pek faydası olmadı hocam.
o genelde kullanıcılarla ilgili. ben onu denedim fakat hiçbir kullanıcı ekleyemiyorum.

ntfs dosya sistemi olan baska bir bilgisayarda acmayi denedinizmi....eger ntfs bilgisayarda denediginiz halde acamiyorsaniz security den advanced kismindan take ownership diye bir bolum olmasi lazim.. take ownership i o anki kullanici icin yaparsaniz dosyalarinizi acabilirsiniz...

diğer bir NTFS de denedim fakat hiç bir şekilde sahipliğini alamıyorum. sanırım formattan önce o makinaya ait bir sertifika oluşturmam gerekiyormuş.diğer makinayada oluşturduğum o sertifikayı tanıttığımda açabiliyormuşum. Microsoft öyle diyor!
ama ben sertifika oluşturmamıştım :cry:

aynen öyle xapex, yada domain ortamında olduğunu varsayarak bu problemi aşmanın bir diğer çözümüde; kurtarmak istediğin dosyaları bir klasörde toplayıp ntbackup ile backupını alıp domain controller olan başka bir pcye götürüp orada açmak. bu şekilde de bir çözüm mümkündür.

Geri