Windows SteadyState ile Kullanıcıları Kısıtlama

Kodla Büyü

aakcakaza

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
::Windows SteadyState ile Kullanıcıları Kısıtlama::

Windows SteadyState Nedir?
Windows SteadyState, gün içinde birden çok kişinin kullandığı ve birden çok kullanıcı hesabına sahip bilgisayarlar üzerinde kullanıcılara çeşitli kısıtlamalar getirmenizi sağlayan, Microsoft tarafından kullanıcıların hizmetine sunulan bir programdır.

İnternet kafelerde, okulların bilgisayar laboratuvarlarında, kütüphanelerde yada evde tek bilgisayar üzerinde birçok hesap kullanılıyorsa bu program oldukça işinize yarayacaktır. Bu kısıtlama işlemlerini Windows bileşenlerinden Grup İlkelerini kullanarakta yapabilirsiniz. Ancak yapmış olduğunuz kısıtlamalar o makine üzerinde bulunan tüm kullanıcılara (yönetici hesabı da dâhil ) etki eder. Windows SteadyState ile böyle bir probleminiz kalmıyor. İstediğiniz kullanıcıya programın imkân tanıdığı kısıtlamaları getirebiliyorsunuz.

Hangi İşletim Sistemleri?
Windows SteadyState şu anda 2.0 ve 2.5 Beta olmak üzere iki farklı şekilde yayında. Windows SteadyState 2.0 sadece Windows XP işletim sistemini desteklerken, Windows SteadyState 2.5 Beta Windows Vista ve Windows XP işletim sistemini birlikte destekliyor.

Ürünün kullanımına ilişkin dökümanda, programın hangi işletim sistemleri ile kullanılabileceği aşağıdaki şekilde açıklanmış.

Windows XP Professional, Windows XP Home Edition, Windows XP Tablet PC Edition (Windows XP Service Pack 2 (SP2) ile birlikte).

Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Starter.

Windows SteadyState ile neler yapılabilir?

Windows SteadyState ile yapılabilecekler Global Computer Settings ve User Settings olarak iki temel başlık altında toplanmış. Kısaca bu başlıklara bir göz atalım.

Global Computer Settings

• Set Computer Restrictions (Bilgisayar kısıtlamaları): Bu kısımda eşitli güvenlik ayarlarına ilişkin seçenekler yer almaktadır.

• Schedule Software Updates (Otomatik güncelleme ayarları): Bu bölümden güncellemelerin hangi zaman aralıklarında yapılacağını ayarlayabilirsiniz.

• Protect the Hard Disk (Sabit sürücüleri koruma özellikleri): Bu bölümde diskinizi koruma altına alarak üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasını engelleyebilirsiniz. Deepfreeze adlı programın yaptığı işleme benzer bir işlem yapmaktadır. Bu seçeneği kullanabilmeniz için 4GB boş alan gerekmektedir.

User Settings

• General Settings (Kullanıcı hesabına ait genel ayarlar): Kullanıcıya ait oturum süresi, şifre değişimi ve hesabı kilitleme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

• Windows Restrictions (İşletim sistemine ait çeşitli kısıtlamalar. Başlat menüsü vb.): Başlat Menüsü ile ilgili çeşitli kısıtlamalar, sürücüleri gizleme ve kullanılmasını istemediğiniz sistem bileşenlerini gizleme seçenekleri bu bölüm altında mevcut.

• Feature Restrictions (İnternet Explorer ve Microsoft Office ile ilgili kısıtlamalar.): İnternet Explorer üzerinde bulunan çeşitli menülerin kullanımını sınırlayabilirsiniz. Bunun yanında internet çıkışını kapatabilir yada sadece istediğiniz internet sitelerine izin verebilirsiniz. Ayrıca Microsoft Office ile ilgili birkaç ayarda bu bölümde mevcuttur.

• Block Programs (Kullanımı yasaklanan programlar.): İşletim sistemi üzerinde kurulu bulunan ve kullanıcının çalıştırmasını istemediğiniz programları bu bölümden engelleyebiliyorsunuz.

Kullanım Klavuzunu buradan indirebilirsiniz.
Windows SteadyState 2.0'yi asagidan indirebilirsiniz. (Windows Xp için)

http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en

Windows SteadyState 2.5 Betayı asagidan indirebilirsiniz. (Windows XP ve Windows Vista için)

http://www.microsoft.com/downloads/deta ... layLang=en

metekbil' Alıntı:
Bu programı kullanan var mı? Bilgisayar lab. için uyugun mu?
metekbil' Alıntı:
Bu programı kullanan var mı? Bilgisayar lab. için uyugun mu?

Ben şu andaki okulumda kullanıyorum hocam. Memnunum. Öğrenciler için DynEd hesabı oluşturdum ve o hesaptan sadece DynEd'e girebiliyorlar. Masaüstünde başka simge yok. DynEd simgesini sağ tıklayıp silemiyorlar. Çünkü masaüstünde sağ tıklamayı engelledim.Başlat menüsündeki bir çok öğeyi kaldırdım. Mesela Başlat'tan Internet Explorer'a giremiyorlar. Ama İnternet var ve DynEd çalışıyor. Ben bu amaçla kullandım. Öyle olması gerekiyordu.

Ayrıca programın DeepFreeze gibi C: D: gibi bölümleri dondurma özelliği var, ama zaten deepfreeze kurulu olduğundan ben SteadyState'in o özelliğini kullanmadım.

Hatta .exe dosyalarına erişimi kısıtlayabiliyorsunuz. O programı açmaya çalışan kişi hata uyarısı alıyor.

Güzel bence.

uzun süredir halletmek istediğim bir sorundu yardımlarınız için telekkürler bu programın kullanma kılavuzu elinde olan var mı arkadaşlar

arkadaşım kullanma kılavuzu linkleri boş nasıl kullanıcağımızı kısaca burdan anlatırmsın ben programı yükledim fakat programı nasıl çalıştırabilirim

Program iyi güzelde Deepfreeze veya benzerleri gibi parola koruması yok. Yani bilgisayar bilgisi biraz iyi olan birisi programı açıp ayarlarını rahatlıkla değiştirebilir. İkincisi'de belli bir süre kullanımdan sonra bilgisayarda yavaşlamaya sebep oluyor gibime geldi

aakcakaza' Alıntı:
::Windows SteadyState ile Kullanıcıları Kısıtlama::

Windows SteadyState Nedir?
Windows SteadyState, gün içinde birden çok kişinin kullandığı ve birden çok kullanıcı hesabına sahip bilgisayarlar üzerinde kullanıcılara çeşitli kısıtlamalar getirmenizi sağlayan, Microsoft tarafından kullanıcıların hizmetine sunulan bir programdır.

İnternet kafelerde, okulların bilgisayar laboratuvarlarında, kütüphanelerde yada evde tek bilgisayar üzerinde birçok hesap kullanılıyorsa bu program oldukça işinize yarayacaktır. Bu kısıtlama işlemlerini Windows bileşenlerinden Grup İlkelerini kullanarakta yapabilirsiniz. Ancak yapmış olduğunuz kısıtlamalar o makine üzerinde bulunan tüm kullanıcılara (yönetici hesabı da dâhil ) etki eder. Windows SteadyState ile böyle bir probleminiz kalmıyor. İstediğiniz kullanıcıya programın imkân tanıdığı kısıtlamaları getirebiliyorsunuz.

Hangi İşletim Sistemleri?
Windows SteadyState şu anda 2.0 ve 2.5 Beta olmak üzere iki farklı şekilde yayında. Windows SteadyState 2.0 sadece Windows XP işletim sistemini desteklerken, Windows SteadyState 2.5 Beta Windows Vista ve Windows XP işletim sistemini birlikte destekliyor.

Ürünün kullanımına ilişkin dökümanda, programın hangi işletim sistemleri ile kullanılabileceği aşağıdaki şekilde açıklanmış.

Windows XP Professional, Windows XP Home Edition, Windows XP Tablet PC Edition (Windows XP Service Pack 2 (SP2) ile birlikte).

Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Starter.

Windows SteadyState ile neler yapılabilir?

Windows SteadyState ile yapılabilecekler Global Computer Settings ve User Settings olarak iki temel başlık altında toplanmış. Kısaca bu başlıklara bir göz atalım.

Global Computer Settings

• Set Computer Restrictions (Bilgisayar kısıtlamaları): Bu kısımda eşitli güvenlik ayarlarına ilişkin seçenekler yer almaktadır.

• Schedule Software Updates (Otomatik güncelleme ayarları): Bu bölümden güncellemelerin hangi zaman aralıklarında yapılacağını ayarlayabilirsiniz.

• Protect the Hard Disk (Sabit sürücüleri koruma özellikleri): Bu bölümde diskinizi koruma altına alarak üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasını engelleyebilirsiniz. Deepfreeze adlı programın yaptığı işleme benzer bir işlem yapmaktadır. Bu seçeneği kullanabilmeniz için 4GB boş alan gerekmektedir.

User Settings

• General Settings (Kullanıcı hesabına ait genel ayarlar): Kullanıcıya ait oturum süresi, şifre değişimi ve hesabı kilitleme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

• Windows Restrictions (İşletim sistemine ait çeşitli kısıtlamalar. Başlat menüsü vb.): Başlat Menüsü ile ilgili çeşitli kısıtlamalar, sürücüleri gizleme ve kullanılmasını istemediğiniz sistem bileşenlerini gizleme seçenekleri bu bölüm altında mevcut.

• Feature Restrictions (İnternet Explorer ve Microsoft Office ile ilgili kısıtlamalar.): İnternet Explorer üzerinde bulunan çeşitli menülerin kullanımını sınırlayabilirsiniz. Bunun yanında internet çıkışını kapatabilir yada sadece istediğiniz internet sitelerine izin verebilirsiniz. Ayrıca Microsoft Office ile ilgili birkaç ayarda bu bölümde mevcuttur.

• Block Programs (Kullanımı yasaklanan programlar.): İşletim sistemi üzerinde kurulu bulunan ve kullanıcının çalıştırmasını istemediğiniz programları bu bölümden engelleyebiliyorsunuz.

Kullanım Klavuzunu buradan indirebilirsiniz.
Windows SteadyState 2.0'yi asagidan indirebilirsiniz. (Windows Xp için)

http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en

Windows SteadyState 2.5 Betayı asagidan indirebilirsiniz. (Windows XP ve Windows Vista için)

http://www.microsoft.com/downloads/deta ... layLang=en

Aakcakaza hocam programı bt sınıfında ben de kullanıyorum. Fakat Office programlarını açarken Windows İnstaller yüklüyor deyip hata veriyor. Tamam tamam deyip geçince açılıyor. Program kurulu olmayan bilgisayarda denendim hiçbir sorun olmadı. Bunun çözümü ne olabilir acaba?

Hocam bu programla ben öğrenci hesabı oluşturdum. Fakat öğrenci hesabında access'de yeni veri tabanı yapılmıyor. "BİLGİSAYARINIZDAKİ KISITLAMALARDAN DOLAYI AÇILMIYOR!!" ve benim 7. sınıflarda 6. sınıflarda access işlemem gerekiyor.
ingilizce olduğu içinde hangi ayarı değiştirmem gerekli bilemedim..

Arkadaşlar bu program elinde olan var mı? microsoft siteden kaldırmış galiba ben bulamadım. Bunu kullanmak istiyorum da bıktım sürekli sistem de değişiklik yapılmasından. deepfreeze de kullanılabilir de ben dersteyken de oyun indirip kurmalarını istemiyorum bu yüzden bu veya bu tarz bildiğiniz bir prograrma varsa o da olabilr

Arkadaşlar başka fikirler de olabilir. yok mu program yüklemeyi değişiklik yapmayı engelleyecek bitr rogramA

aak' Alıntı:
Arkadaşlar başka fikirler de olabilir. yok mu program yüklemeyi değişiklik yapmayı engelleyecek bitr rogramA

Merhaba hocam ben bu programı bugün yükledim 2.5 versiyonunu sonrada türkçe yamasını yükledim. Tamamen türkçe olmasada çok ağır bir ingilizce yok. Programı beğendim gayet kullanışlı. Microsoft sitesinde yok oradan kaldırılmış farklı adreslerden indirdim. Dosyayı hotfile yükledim. Önce normal kurulum yapın ardından türkçe yamayı kurun. Hata verirse yeniden başlatmayı deneyin. Programın kullanım videosu internette var takıldığınız yer olursa sorarsınız hocam.

İndirmek için link
http://hotfile.com/dl/141424746/7a5aa78 ... e.rar.html

Video için
http://www.uzmanweb.net/steadystate-ile ... etimi.html

Hocam teşekkürler. Kurulumları yaptım ama yinede deniycem.

Geri