Windows Server la clientlar hdd siz çalışırmı?

Kodla Büyü

idemir

Aktif Üye
Bu aralar Windows server a iyi takıldım sağolsun forumdaki arkadaşlar sayesinde baya yol da aldım. Şimdi bir sorum olacak. sunucuya bağlı makinalar clientlar arddsiksiz olurmu? yani sunucunun hdd sini kullanarak çalışabilirimi? öğrenci bilgisayarlarında hdd si sökmek istiyorum. sadece dunucudan onlara ayırdığım kısmı kullanmak istiyorum. Bunu serverla yapmam mümkünmü? Performans alırmıyım.

Hocam bahsettiğin şeyi yapabilmen için istemci makinelerde en azından işletim sistemi kerneli olan bir alan gerekli. ( sunucuya oturum açabilmek için ) bunun en uygun yolu thinclient istemci kullanmak. Onların üzerinde bulunan rom larda bu kernel yükle, onun için ayrı bir hdd gerekmiyor. Ama lab da bulunan pclerde bu işi yapmak istiyorsan mutlaka hdd olacak. En basit bir işletim sistemi yüklü olacak ve kullanıcı yerel olarak değil bir domaine oturum açacak.

Hocam peki hdd olsun ben etki alanına aldığım PCleri sunucuda kurulan programlarla Visual Studio,SQL ,Dreamwear gibi programları çalıştırmak istesek sıkıntı olurmu? Cat 5 ler buna yetermi hiç bir tecrübeniz oldumu?

sayın hocam, ne yazık ki windows server ile client bilgisayarlarda en azından oturum açacak bir işletim sistemi yüklü olması gerekiyor. Thin client PC'lerde üstteki mesajdaki gibi ROM'da böyle bir işletim sistemi bulunuyor.
diskless booting şeklinde youtube'da arama yaptığımda ccboot denilen bir program yardımıyla client bilgisayarda sabit disk olmadan ana bilgisayardaki imaj üzerinden boot yapılabiliyor ama sizin işinizi göreceğini pek sanmıyorum.

Sonraki sorunuz için RDP Remote Desktop services konusunu araştırmanız gerekiyor. Ancak 100 Mbit ağlarda bahsettiğiniz programları verimli çalıştırılabileceğini açıkçası sanmıyorum. Bu tür sistemlere thin client sistemler denir. Ancak çoğu zaman basit, ofis programların çalışmasında verimli olabileceklerini düşünüyorum. İyi bir sunucu bilgisayar olursa belki 4-5 istemci bilgisayar için bahsettiğiniz programları çalıştırabilirsiniz.
Thin client sistemli lab'ı olan arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını bekliyoruz.

yakuphan' Alıntı:
sayın hocam, ne yazık ki windows server ile client bilgisayarlarda en azından oturum açacak bir işletim sistemi yüklü olması gerekiyor. Thin client PC'lerde üstteki mesajdaki gibi ROM'da böyle bir işletim sistemi bulunuyor.
diskless booting şeklinde youtube'da arama yaptığımda ccboot denilen bir program yardımıyla client bilgisayarda sabit disk olmadan ana bilgisayardaki imaj üzerinden boot yapılabiliyor ama sizin işinizi göreceğini pek sanmıyorum.

Sonraki sorunuz için RDP Remote Desktop services konusunu araştırmanız gerekiyor. Ancak 100 Mbit ağlarda bahsettiğiniz programları verimli çalıştırılabileceğini açıkçası sanmıyorum. Bu tür sistemlere thin client sistemler denir. Ancak çoğu zaman basit, ofis programların çalışmasında verimli olabileceklerini düşünüyorum. İyi bir sunucu bilgisayar olursa belki 4-5 istemci bilgisayar için bahsettiğiniz programları çalıştırabilirsiniz.
Thin client sistemli lab'ı olan arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını bekliyoruz.

Sayın Hocam ben RDP Remote Desktop servisini kullandım ama dediğim gibi 3-5 pc de ders anlatırken benim merak ettiğim bunu tüm labaratuvarları sunucuya bağlarsam yaklaşık 80 tane PC var 3 labaratuvarda bunların bir kısmı Örneğin Lab 1 Visual studio açarken Lab 2 Dreamwear Lab 3 de SQL açacak ben bunları bağlarım çalıştırırım ama 70-80 PC bağlanırken sunucumda yada hatlarda bir sorun olurmu? Tamam öğrenci pclerinde zaten hdd var onlar dursun sökmeyecem. Bir tane sunucu PC başka okulda atıl duruyormuş onu istedik verecekler bir sorun çıkmazsa inş. Ben bunu kurup tüm öğrencilere bir hesap açmak istiyorum ve bu bahsettiğim programları bu hesapdan kullanmalarını istiyorum.2-3 makinada denedim sorun olmadı ama işte 70-80 makinada sorun olurmu özellikle kablolarda.

70-80 makine için tek sunucu işinizi görmeyecektir. Belki 15-20 PC için gerçek bir sunucu aynı switch üzerinden bağlanmak şartıyla verimli olabilir ama 80 PC'yi farklı switch ve 100 Mbit hızla pek bir verim alabileceğinizi sanmıyorum.

Hocam burada sadece hat hızına takılmayın. 80 tane pc demişsiniz. Bunların aynı anda server a yükleneceğini düşünürsek, server donanımı daha çok ön plana çıkıyor. Gelen istekleri server karşılayamadıktan sonra hattınızın 100 veya 1000 olması pek bir şey ifade etmeyecektir. En azından hdd olarak scsi yada ssd kullanmanız gerekecek. Eğer server tarafında donanım sıkıntınız yoksa, makineye 2 tane 1000 lik kart takıp, en azından hat başına 40 pc ye düşürürsünüz yükü.

Geri