Windows işletim sistemi altındaki klasörler ne işe yarar?

Kodla Büyü

tabu

Site Gezgini
windows klasörü içindeki ;
ablksr, assembly, apppatch, boot, branding, configsetroot, debug, digitallocker, ahome, en-US, fonts, IME, inf, Logs, ,Media, modemlogs, minidump,Msagent, nap, schcache security, servicing, setup, tasks, tracing, winsxs klasörleri ne işe yarar ? Yardım ederseniz sevinirim :(

Sizde Vista mı kurulu yoksa XP mi? (Sanırım vista ama ben xp de gördüklerime göre cevap yazayım.)
ablksr= ?
assembly= Microsoft Office SharePoint Server 2007 dll'lerinin bulunduğu klasördür.
apppatch= İşletim sistemi ile uyumluluk sağlaması gereken programların dosyalarının yüklendiği klasör OLABİLİR.
boot= ? (İki işletim sistemi yüklüyse bu klasör oluşmuş olabilir.)
branding= ? (Markalama manasına geliyor.)
configsetroot= ? (Başlangıç ayarlarının özelleştirildiği klasör olabilir.)
debug= İşletim sistemi kullanımında ortaya çıkan bazı hataların loglandığı klasör.
digitallocker= ?
ahome= ?
en-US= ? (Sanırım vista etkinleştirmesiyle alakalı bir klasör)
fonts= Sistemde yüklü bulunan fontların bulunduğu klasör.
IME= Klavye düzeni ile alakalı bir klasör olabilir.
inf= Driverlara ait aygıt komut dosyaları bulunur.
Logs= Birşeylerin günlüğü tutuluyordur ama anlamadım.
Media= Windowsun açılış, kapanış, uyarı... gibi küçük ses dosyalarının bulunduğu klasördür.
modemlogs= muhtemelen modem günlüğününü/hatalarının tutulduğu klasördür.
minidump= Hata raporları bulunur. Sistemde bir hata olduğu zaman kayıtlar orada toplanır.
Msagent= Character editorü klasörü diye biliyorum.
nap= ? Network Access Protection kısaltması olabilir. Buna göre ağ korumasıyla alakalı olabilir.
schcache security= ?
servicing= ?
setup= ?
tasks= Zamanlanmış görevlerin gösterildiği/ayarlandığı klasör.
tracing= ?
winsxs= Sistemde oluşan DLL hatalarını minumuma çekmek için hazırlanmıştır."WinSys" içinde windowsun bileşenlerindan oluşan sürümleri depolar güncel sürümlerde ise bu uygulamaya devam ederek sürücülerin güncel kalmasını sağlar.

Birçoğunu bilmiyorum da merak ettiğim bunları niye sorudun. Araştırma falan mı? Birde donanım sitelerinde araştırırsan yazdıklarımdan çok daha yararlı bilgiler bulabilirsin.

hocam çok teşekkur ederim bilgiler için, arkadaşlara ödev olarak vermişler, bulmakda zorlandık onun için sordum :oops:

Geri