Windows Failed to Start

Kodla Büyü

Tus

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba herkese,

5 saat ders için görevlendirme gittiğim okulda ilginç bir sorun ile karşı karşıyayım. İdarenin söylediğine göre yaz tatilinde bilgisayarlar elden geçmiş. Hepsine Windows 7 Pro kurulmuş. İlk hafta gittiğimde sadece 2 adet makinada aynı sorunu yaşadım. Bu hafta ise aynı sorundan müzdarip 8 bilgisayar olduğunu gördüm.

Hatanın detaylarını paylaşmak istiyorum,
Bios menüsü geçtikten sonra, HDD ile ilgili bir ekran geliyor ve ardından Windows'a geçiş beklenirken siyah ekranda Windows Boot Manager başlığı ile;

Windows failed to start
A recent hardware or software change might be the cause hatası alıyorum.
Alt kısımda hata detaylarında ise
File:\Boot\BCD
Status: 0xc000000F
Info: An error occured while attempting to read boot configuration yazıyor.

Yükleme diskini tekrar takıp, onarın veya firma ile görüşün diye akıl veriyor ekranda.
Devam etmek için Enter diyor, Entera basıldıktan sonra bir resetin ardından aynı ekranda kalıyorum.
Windows 7 ile ilgili bir CD bırakılmış değil. Xp cdleri ile boot edip, format atmayı düşündüm. First Boot Device olarak Cdrom seçip işleme başladım. 1 makinada Vga.sys bozuk uyarısı olduğu için Cd-Boot ile format ekranına ulaşamadım. Diğer makinada ise Xp Kur ekranı bilgisayarda harddisk olmadığını iddia ederek, kurdan attı.

Bilgisayarlar Vestel, Celeron işlemcili makineler.

Sizce sorunun potansiyel sebepleri ne olabilir? Windows 7 Pro Cd'si ile durumu onarmaya çalışacağım ama bu problemle daha önceden karşılaşanlar oldu mu? Önce 2, ardından toplam 8 makinada hata sebebi aynı. Görevlendirmem o okul için belki sona erecek ama BT Sınıfını bu şekilde bırakmak istemiyorum. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler

Elimdeki tüm Cdleri deneyerek sadece format atmayı başarabildim makinelere. XP yüklemelerinde bilgisayara takılı bir Hard Disk bulunamadı uyarısı alıyorum. Win 7 yüklemeleri yarıda kesiliyor çeşitli hatalar sebebiyle. Sata-Raid bir şey olayı var ama anlayamadım. Biostan değişiklik yapmaya çalıştım (award bios) sata ile ilgili menüleri integrated per. kısmında bulamadım. Açılışta Samsung hdd raid bir şeyler diye yazı beliriyor. Ctrl-S menu için diyor. Ctrl-S yapıyorum o menüde hiçbir işlem yaptırmıyor. Sadece menü üzerindeki quit tuşu aktif. Quit ile çıktığımda da uyarı almaya devam ediyorum. Çaresiz kaldım :( :(

sata raid özelligi acik olabilir
sata özelligini ide seklinde göstermeyi deneyin ya da raid olayini biostan iptal edin

Hocam Award Bios'un altını üstüne getirdim. Sata-Raid olayını bir türlü kapatamadım. Google'da araştırma da yaptım ama biosta bahsedilen menülere ulaşamadım. Biosu güncellemeyi düşündüm belki menüler değişir diye, yapamadım. Bios'u optimize ayarlara default ettim belki değişir diye yine olmadı. Yapılacakları yazmışsınız ama söylediğim gibi menüleri bulup IDE olarak çevirmeyi ya ben başaramadım ya da biosta gerçekten yok. Lab. kullanılmaz duruma gelmiş tüm makinelerde aynı problem var. Win7 Cd'si ile başlangıç onarma vs. menüleri geliyor ama hiç biri çözüm olmuyor. :cry: :cry: Acaba bios pilini söküp taksam, ayarlar normala döner mi?

NOT:bu işlemler için kurulum yaptığınız/yapılan sisteme(win7) ihtiyaç vardır...

Tuncay hocam sağolun. Çok faydalı olacak gibi gözüküyor. Deneyince yazarım tekrar. Bu hatayı alıyorum ve Win7 cdsi ile sadece konsola ulaşabiliyorum. Çözüm olabilir bunlar. Teşekkür ederim tekrar.

Tuncay hocam sayenizde 9 tane bilgisayarı çalışır hale getirdim. Linkteki bilgi çok yararlı oldu.
Teşekkür ederim.

Ben iki gun once bilgisayari acik biraktim uyudum uyaninca 0xc000000f hatasi verdi format atmaya calistim fakat dili falan sectikten sonra simdi yuke deyince kurulum basliyor diyor fakat baslamiyor. Onar diyince de mavi win7 arkaplani cikiyor linkte yazdiginiz ingilizce oldugundan yapamadim satayi ide olarak sectim yine olmadi acil yardim edermisiniz

Geri