windows ekranı görünür görünmez bilgisayar yeniden başlıyor

Kodla Büyü

elf.krc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar, akşam düzgünce bıraktığım bilgisayar bu sabah açılmıyor, bios ekranında dıt dı dı dıt diye dörtlü bir bip geliyor, sonra tam windowss yükleniyor derken yeniden başlıyor sürekli bu döngüde, sizce ne olmuş olabilir, içinde günlendir uğraştığım bir çalışma var formatı en son düşünebilirim :(

içini açtım açmışken tozunu toprağını da temizledim, kontrol ettim ama çıkan parça yok, birde 2 saniye görünen windows ekranı biraz solgun

belki işinize yarar

1- Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
2- Birçok kısa bip Anakart arızası
3- 1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
4- 1 uzun 1 kısa Anakart veya BIOS çipi arızası
5- 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6- 1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
7- 2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
8- 2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
9- 3 kısa Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
10- 4 kısa Timer hatası
11- 5 kısa İşlemci hatası
12- 6 kısa Klavye işlemcisi hatası
13- 7 kısa İşlemci hatası
14- 8 kısa Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
15- 9 kısa BIOS ROM hatası
16- 10 kısa CMOS okuma/yazma hatası
17- 11 kısa Tampon Bellek Hatası

Gördüğünüz gibi bu bip sesleri hiç de hayırlı manalara gelmiyor. Bu sorunların çözüm yolları;

1. hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir denemedaha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güçkaynağı gelecek demektir.

2, 4, 10, 12, 15 e 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi veRAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenlebilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOSçipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçebastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşıkarşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yenibir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmişolacaktır.

3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizinyerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi biryabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellekmodülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devamediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerindeolduğunu bulabilirsiniz.

5, 6 ve 7 numaralı mesajıalıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitörbağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problemsürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin.Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni birekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hatamesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden“diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekildetakıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerdebulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata içinanakartınızdan şüphelenin.

http://forum.shiftdelete.net/isletim-si ... -bios.html

bip seslerini çözdüm biosun tarih ve saatini ayarlayınca artık bip lemiyor

yüksek bi ihtimal ram kaynaklı bir probleminiz var ama birde ana karta takılı aygıt varsa onları bi kontrol edin kısa devre yapabiliyolar bazen

ekran kartı var sadece harici olarak takılmış, birde bilgisayar her kapanıp açıldığında saati ilk bios ayarlarındakine dönüyor pili mi bitti demek oluyor bu

format görünüyor galiba sitede recovery my files programı yüklümü, hattım meb hattı internetten indiremiyorum

madem bip problemini çözdünüz, formattan önce bir live cd ile açılış yapıp veya usb'den çalışan bir işletim sistemi ile veya hirens boot cd dos programs file managers volcov commande(girerken chk dsk yapayım mı diye sorara) bir dsik denetimi yan ichkdsk /f yapın. chkdsk /f 'te keramet vardır :)

elf.krc' Alıntı:
ekran kartı var sadece harici olarak takılmış, birde bilgisayar her kapanıp açıldığında saati ilk bios ayarlarındakine dönüyor pili mi bitti demek oluyor bu

evet bu bios pili hatası gibi görünüyor değiştirirsenz sorun çözülür sanırım

sitelerdeyim' Alıntı:
madem bip problemini çözdünüz, formattan önce bir live cd ile açılış yapıp veya usb'den çalışan bir işletim sistemi ile veya hirens boot cd dos programs file managers volcov commande(girerken chk dsk yapayım mı diye sorara) bir dsik denetimi yan ichkdsk /f yapın. chkdsk /f 'te keramet vardır :)

cevap için teşekkürler, ama mesajı gördüğmde çoktan format atmıştım, şimdi kurtarma programı çalışıyor dosyalarımı bulur umarım

Internet' Alıntı:
virüs olabilir evet çünkü dün sinyal vermeye başlamıştı bilgisayar, bende bi kaç dosyayı almıştım neyseki ama tembellik yaptım hepsini almadım şimdide lazım oldu :p

Geri