windows açılmadan restar atıyor yardım

Kodla Büyü

cavzer

Aktif Üye
okulumda aidata ana bilgisayarda windows 7 yüklüydü. bu sorun karşıma çıkınca format atmak için mini xp den dosyalarımı yedekledim format attım. ayar yapılandırma sayfasına girmeden yine bu hata var. windows simgesinin göründüğü bölümden sonra restart atıyor işletim sistemi başlamıyor. ata sata kabloları değiştirdim harddiski değiştirdim bios pilini değiştirdim ramlari çıkarıp taktım sonuç aynı. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

kullandığım parçalarda sorunlu olabilr bilmiyorum fikri olanlar paylaşırsa sevinirim

Hocam aynı durum bizim sınıfın experlerde de vardı.
Format attım olmadı,
Bios pilini çıkardım taktım olmadı,
Ram leri değiştirdim olmadı,
Ana karttadır dedim sağlamla değiştirdim olmadı.
En son sağlam kasanın power supply'sini taktım oldu.

Sağlam bir kasanın power supply'si ile değiştirin çalışırsa sorun orda demektir.

Format attım olmadı,

Sağlam bir kasanın power supply'si ile değiştirin çalışırsa sorun orda demektir.

aliantep27' Alıntı:
Format attım olmadı,

Bunları yaptığın halde sorun devam ediyorsa işlemci soğutucusunu kontrol et. Gevşemiş olabilir. Ayaklarının vidalarını iyice sıkıştır.

Sorun Sata AHCI ayarlarından kaynaklanıyor olabilir.
Sata mod IDE mod Ahci Mod yada Compatipable şeklinde seçeneklerin olduğu kısmı bulup ayarları değiştirmelisiniz hocam.

ademola' Alıntı:
Sata mod IDE mod Ahci Mod yada Compatipable şeklinde seçeneklerin olduğu kısmı bulup ayarları değiştirmelisiniz hocam.

Sorun tamamen bu başka bir şey yok. Ya da sata raıt scsı driver enteğre edilmiş xp cd leri kullanacaksınız veya kendiniz entegre edeceksiniz.

hocam eğer powerda değilse anakartı kasadan çıkar, dışarda çalıştır bakalım... Kasada bir kaçak da olabilir....

Sorun tamamen bu başka bir şey yok. Ya da sata raıt scsı driver enteğre edilmiş xp cd leri kullanacaksınız veya kendiniz entegre edeceksiniz.[/quote]
hocam bunu daha ayrıntılı şekilde anlatırmısınız
ben windows 7 kullanıyorum sata raid desteği zaten yok mu windows 7 nin

kalelibilişim' Alıntı:
ademola' Alıntı:
bu ayarları nerden nasıl yapıyoruz hocam açar mısınız biostan mı

karinca_52' Alıntı:
daha önce beni,mde başıma gelmişti ...format atınca düzelmişti.
format attım hocam daha kötü oldu önce windows logosunu görüp restart atıyordu şimdi tam logunun bir noktası görünüyor öyle restart atıyor

Sata driverdan olduğunu sanmam. O zaman sistem hiç kurulmazdı zaten

cavzer' Alıntı:
okulumda aidata ana bilgisayarda windows 7 yüklüydü. bu sorun karşıma çıkınca format atmak için mini xp den dosyalarımı yedekledim format attım. ayar yapılandırma sayfasına girmeden yine bu hata var. windows simgesinin göründüğü bölümden sonra restart atıyor işletim sistemi başlamıyor. ata sata kabloları değiştirdim harddiski değiştirdim bios pilini değiştirdim ramlari çıkarıp taktım sonuç aynı. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
cavzer' Alıntı:
Sorun tamamen bu başka bir şey yok. Ya da sata raıt scsı driver enteğre edilmiş xp cd leri kullanacaksınız veya kendiniz entegre edeceksiniz.
hocam bunu daha ayrıntılı şekilde anlatırmısınız
ben windows 7 kullanıyorum sata raid desteği zaten yok mu windows 7 nin

kalelibilişim' Alıntı:
ademola' Alıntı:
bu ayarları nerden nasıl yapıyoruz hocam açar mısınız biostan mı[/quote]

cavzer' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
daha önce beni,mde başıma gelmişti ...format atınca düzelmişti.
format attım hocam daha kötü oldu önce windows logosunu görüp restart atıyordu şimdi tam logunun bir noktası görünüyor öyle restart atıyor
GÜNCEL

Evet bios dan sata raıd scsı ahcı seçeneğini bulup disable veya ıde yapıyoruz daha eski bioslarda biraz daha teferruatlı
Örn: experler için
• Bilgisayar açılırken “F2” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir
• Bios’ta “Advanced??Peripheral Configuration??Ata Controller Config” kısmındaki
değerler aşağıdaki gibi olacak şekilde değiştirilir
S-ATA Mode = Compatible
P-ATA Maps To = Secondary
• Bios’ta yapılan değişiklikler, “Exit ?? Save Changes&Exit ” kısmına basılarak kaydedilir
ve çıkılır

Ddiğin doğru wın 7 nin sata desteği zaten var o zaman yukarda verdiğim ayarların zıddını yapman gerekecek.

aak' Alıntı:
Sata driverdan olduğunu sanmam. O zaman sistem hiç kurulmazdı zaten

Haklısın ancak bazen yükleme medyaları standart kurulum yerine recovery kurulum şeklinde ayarlanmış katılımsız olabiliyor.
Verdiğim ayarları ve tam zıddını denemekte yarar var.

Ayrıca şu an aklıma gelen başka bir çözüm muhtemelen aktif part ı değiştirmek gerekiyor windows7 dvd sinden başlangıç onarmayı denemek sorunu çözebilir.
veya acronis disk direktör gibi bir programla sistemi boot edip aktif part ı manuel olarak değiştirmeniz de gerekebilir.

bilmiyorum ilgili mi acronis true imagele açtığımdamause donuyor tabla browse tuşuyla yedek göstermeye çalıştığımda yine restart atıyor başlangıç onarma yapmam için format atıp yüklediğim windows 7 nin tam kurulum yapması gerek sanırım onuda denenmiştim bi fayda vermedi sürücüler sata belirtmiştim sanırım ide niye yaptığımızı anlamadım kusura bakmayın

Hocam bende de aynı sorun vardı format attıktan sonra restart atıyordu drive vaccine yüklüydü bundan dolayıymış farketmemişim kaldırınca problem düzeldi..

ademola' Alıntı:
bende de oldu bu problem. yukarıdakileri yaptım düzeldi...

okulumda UBAK projesi ile kurulan BT Sınıfı (EXPER PC) mevcut. Geçen yıl aynı sorun 4 öğrenci bilgisayarında vardı. Ne yaptuysam olmadı, denemediğim şey kalmadı. En sonunda http://btariza.meb.gov.tr 'den arıza kaydı girdim 1 ay sonra datateknik firması bizimle irtibata geçti ve gelip 4 bilgisayarı aldı. 1-2 hafta sonra bilgisayarların olduğunu söylediler gidip aldık. Okula gelince PC'leri açıp kontrol ettiğimde anakart üzerindeki 3 tane kondansatörün değiştiğini gördüm. Evet 4 bilgisayarın da sorunu buymuş. 16V 3300MF'lık 3 kondansatörden kaynaklanıyormuş. Hatta sonradan 1 PC daha bozuldu ben kendim 1TL verip bozuk olanlarla değiştirdim ve sorun ortadan kalktı. (Sorun:Bilgisayar açılırken kendiliğinden kapanıyordu.)

Geri