win10 ET Hoparlör sorunu

Kodla Büyü

sinaaat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
herkese merhaba.
Amd işlemcili realtek ses yongalı akıllı tahtaya UEFI win 10 kurdum sorun yok ama sistem kendi hoparlörünü görmüyor :) dışardan taktığımda sorun yok ama kendi hoparlörünü çalıştıramadım sürücüler eksiksiz AMD HD ses veriyolu sürücüleri ve realtek sürücülerini sürücü paketinden kurdum.Ama bağlı hoparlör yok diyo...
Fikri veya tecrübesi olan paylaşırsa sevinirim.

Aynı sorunu geçen hafta yeni imaj oluştururken yaşadım.
D:\drivers klasöründeki chipset sürücüsünü kur deyince ekran kartı sürücüsü kuruyor ama nedenini incelemedim.
Sürücüyü kurup bitirince hoparlör üzerindeki çarpı yok oldu.
Driver güncelleyince bu problem başlamıştı.

hoparlör üzerindeki X işareti aslında 3.5 " jacka bağlı bir hoparlör yada kulaklık olmadığını gösteriyor ama sistem sanki bunu sürücü yokmuş gibi algılıyor.Örneğin winamp ile ses dosyası açmak istediğimde winamp bad drivers uyarsı veriyor ama alakası yok tabi.Bu hoparlör üzerindeki X işaretini de ,realtek ses sürücü programına girip jack saptamasını iptal et dediğinizde kaldırabiliyorsunuz ama bi faydası olmuyor..SES yine yok

Aynı sorunu geçen hafta yeni imaj oluştururken yaşadım.
D:\drivers klasöründeki chipset sürücüsünü kur deyince ekran kartı sürücüsü kuruyor ama nedenini incelemedim.
Sürücüyü kurup bitirince hoparlör üzerindeki çarpı yok oldu.
Driver güncelleyince bu problem başlamıştı.
Ekran kartı sürücüsü ile beraber HD ses veriyolu sürücülerini de kuruyor HDMI için.
Bu normal ama bende bunlar zaten yüklü

imaj oluşturan arkadaşlar sanırım Mersin grubu da bu sorunu yaşamış sonra sorunu çözüp tekrar imaj oluşturmuşlar sanırım.
Bu arkadaşlar sorunun veya çözümün ne olduğunu yazarlarsa faydalı olacaktır.

Sizin sorunla doğrudan alakası yok ama bizde de tahtaların bazılarında bazen ses çalmıyor sesi sonuna kadar kısıp açınca veya tahtayı kapatıp açınca düzeliyor bunu da servisin kendisi söyledi, bu durum vestel tahtaların bazılarında donanımsal hata olduğunu gösteriyor çünkü aynı hatayı aynı imaj yüklü diğer tahtalar vermiyor aslında donanımın değiştirilmesi gerek ama servis bu şekilde geçiştiriyor bu konuda yeğitek ile temasa geçip ilgili tahtalarda geçici çözümler değil donanımın değiştirilmesi şeklinde karar aldırılması gerekiyor, biz servise söyleyince güncelleme yapman lazım hocam gibi absürt bahaneler ile suç bize yıkılıyor.

Konuya cevap vermiştim diye hatırlıyorum ama iletimi göremedim tekrar yazıyorum. Ses kontrol tuşu olan bir klavye ile sesi sonuna kadar açın daha sonraki kullanımlarda sağ alttaki ses ayar kısmı aktif hale geliyor.

Geri