WİN 98 LEEEER

Kodla Büyü

zkz

Aktif Üye
:eek: ARKADAŞLAAAR YA,
BEN bıktım artık bu faz1 bt sınıfmdan!!!
her Allah'ın günü birini kaybediyoruz..
bir bakarsın biri bir gün çalışıyo yarın hiçç açılmıyor.
yine çocuklar yazı , resim falan çiziyolardı, yazıyolardı.
arkadaşlar mesela bir tanesi sadece GÜVENLİ KİPTE çalışıyor.
BU ŞEKİLDEDE CD DİSKET SÜRÜCÜ FALAN tanınmıyor. bu bilgisayarı bari esiki durumuna döndüremezmiyim?? lütfen yardımmmmmm

hocam bende çok çalıltım faz 1 le eğer bilgisayarların sağlam kalmasını istiyorsan deep kullan ben bu sayede yılda bir iki defa hariç tamir etmiyorum. önceden her Allah'ın günü tamir yapıyordum şimdi çok rahatım. formatla düzelir. dosta format çek. ben senin dediğin faz 1 lere xp kurdum hep canavar gibi çalışıyorlar.

valla hocam ben de 3 sene çalıştım bu bilgisayarlarla :). windows 2000 tavsiye ederim. Zira power düğmesine bastıklarında çocuklar windowsu kapatıyor. 98'de ki genelde bu yüzden oluyor bilgisayarı kapatıyor. Ayrıca klavye ve fareleri de usb girişli aldırmıştım. Anlıyacağın tavsiyem win2000 kurman. Ve ucuz yollu usb klavye ve fare aldırman okula.

valla hocam,sizin yaşadığınız sorunların aynılarını hatta daha fazlasını bende yaşıyorum. hergün en az biri bozuluyor.daha bugün format atmak zorunda kaldım.cd romlar bile çalışmıyor.sağlam bulduğum bitanesini söküp hepsinde onu kullanıyorum.herhalde hepsine yeniden format atıp deep freeze kurmak en mantıklısı.biraz zaman alacak ama temiz ve kalıcı bi çözüm olabilir.

bende 3 yıldır 1.faz bilgisayarlarla çalışıyom. çalışan haldeki bir bilgisayarın ghost dos'la yedeğini alıp ağdan tüm bilgisayarların d'sine kopyaladım. herhangi bir problem olduğunda bu yedeğini kopyalıyom rahat oluyor.

hocam ben şimdi nasıl ghost oluşturucam onu bilmiyorumm
aslında bu da çokk mantıklı olabilir..
birde deep freeze bilgisayarları çooook yavaşlatmıyormu???
zaten kaplumbağa hızındalaaaaar....
şu ghost işini biri anlatsın lütfeeen... :(

haaa birde arkadaşlar, benim Bt de bazı bilgisayarlar idaredeki yazıcıya bağlıydı şimdi ağda yazıcıyı görmüyolar ? yazıcıyı yeniden nassssı tanıtıiiiiim??

bende şimdi tam bu lanet olası 1.fazların bulunduğu bir BT sınıfında dersteyim. Deep freeze yükleme konusuna katılmıyorum bilgisayarı çok yavaşlatıyor...

arkadaşlar bende aynı sistemden 2 tane var iki okulda derse giriyorum ve ikiside 1. faz kapsamındaki win 98 li bilg. bunlar tam bi baş belası...........Allah kolaylık versin

sevgili doslar, yanlış bilgi vermeyin milete yaw. adam win xp kurdum demiş 1.faz bilgisayarlara. yaw sen 1.faz bilgisayarların özelliklerini biliyor musun? 32 mb ram ile hangi bilgisayara xp kurulmuş? senin bahsettiğin sonradan 128 mb sd ram takviyesi yapılan 1. faz bilgisayarlar. benim labda da var xp kurdum evet ama ram takviyesi olduktan sonra. ayrıca bu bilgisayarlarla birlikte bir imaj cd si vermiş olmaları lazım. bende bu imaj cd si hala mevcut, bir sorun olduğu zaman 10 dk içinde kuruluyor bu imaj cdsinden. çok da hızlı oluyor. tavsiyem 1 bilgisayarı kurun ve onun imajını bir cd ye alın. sonra da o imajı kullanarak diğerlerini zahmetsiz kurn..nası imaj alınır v.s. için pm atabilirsiniz..

Mesela arkadaşlar bir bilgisayar var daha düne kadar çalışıyordu,
şimdi bugün sadece güvenli kipte çalışıyor.
ne yapim giderekk azalıyor bilgisayarlar ben bunların bazılarını yeniden kurmalıyım ama hiç açılmayanları güvenli kipte çalışanları nasıl yapiim :(

Bu bilgisayarlardan benim gittiğim okuldada var. Her ne kadar toparlasamda hepsi ayrı bir sorun. 32 Mb ram olduğu için xp kuramazsın. 2. Partion ı olmadığı için imagını alamaz yada deepfreeze i kurmanın bir anlamı olmaz. 98 yeniden kurarsın net support u çalıştırmaz. Kimileri ağı bazen görür. Disket sürücüs yada CD sürücüsü çalışmaz. Ekranların kimisi yanmıştır yada pinleri kırılmıştır. vb... :cry:

dediğiniz bilgisayarlar beko 1.faz değil mi? Ah, ah..... Elinde ghost cd si olan arkadaşlarımızın biri onu herhangi bir siteye yükleyip sonra da linkini verse çok makbule geçer...

hocam ghost cd si var elimizde 5 dk da yüklüyor birkaçta ek programoyun filan atıyoruz hazır duruma geliyor

atalar' Alıntı:
ilter hocam netsupprt çalışıyor. deep freze çok işe yarıyor. Eğer denemediyseniz kesinlikle deep freze i denemelisiniz.[/quote

Evet çoğunda çalışıyor. Ama benim yeni kurduğum win98 de kurulum hatası veriyor. Ağ ayarlarında hata yaptım desem bilgisayar ağı göremez. Tüm sürücüleride düzgün çalışıyor halbuki... Ayrıca bilg. tek partition olduğu için defreeze i kurmakta mantıksız. Aksi halde öğrenciler çalışmalarını nereye kaydedecek!!!

Win2000 i kurmayı düşündüm ama cd ve prgram arşivim ank de kaldı. Asker öğretmen olduğum için buraya pek birşey getirmedim açıkcası. win2000 i indirebilirim gerçi ama onunda Türkçe versiyonunu bulmam lazım.

Neyse sorun bir bilgisayarla bitmiyor. Her bilgisayarda ayrı bir sorun. Geldiğimde faz1 lab ının 6-7 bilg. çalışıyordu. Şimdi bu sayıyı 12 çıkardım ama. Dün çocuğun biri temizlik yaparken ekran kablosunun pimini kırmış. Alsana bir sorun daha.

Burdaki esas görevlendirmem And. Lisesinde oranın labratuvarıda ayrı bir sorundu. Bilgisayarlar 2002 de gelmiş. Bilg. labratuvarı gelişi güzel geçen yıl kurulmuş. Geldiğimde 3-4 ü anca çalışıyordu. Çoğunun ya power supply yada Ram i yanmıştı. Şimdi 11 tanesi çalışıyor. Müdür 5 ram ve bir ekran kartı alırsa bu sayıya 5 bilgisayar daha ekliycem gerçi ama. Bu seferde boşa ayırdığım ekranların 3-4 ü açılışı gerçekleştirmiyor. Buda büyük ihitmalle burdaki şehir gerilimindeki ani oynamalar nedeniyle ekranlar yanmasından kaynaklanıyor.

Depoda eski 14" lik ekranlara bakacağım artık onlardan çalışan varsa ileride onları kullanacağım.

Ayrıca network kablolalaması olmadığı için gerekli malzemeleri erzurumdan alıp lab ın kablolmasını ve kurululumunuda yaptım.

Burada karşılaştığım labratuvarlar açıkcası meslek hayatımda gördüğüm en kötü lablar ve önceki öğretmenler hiç ilgilenmemiş. İdarecilerde hep bunu söylüyor... :(

ilter hocam , ben şimdi çalışan bir bilgisayardan bir yedek alıp diğerini nasıl çalıştırıcam?

Ghost programı ile 2. sürücüye imajını aldıracaksın. Daha sonra aynı konfigürasyona sahip olan diğer bilgisayarın 2. sürücüsüne bu imajı atacaksın. Yada 2. sürücüsü yoksa aldığın image bir dvd ye yada cd ye aktarıp bootable bir disk oluşturacaksın. Bootable oluşruamıyorsanda Ghost programı ile bir boot disketi oluşturup bilgisayarın ilk açışını onunla sağladıktan sonra bilg. yada cd/dvd ye yüklediğin imajı ghostla image açıp c sürücüsüne çakman gerekiyor...

Biraz karışık oldu ama resimsiz ancak bu kadar olur...

ilter hocam ağı bazen görür bazen görmez demişsin..
evet ağdan düşenler var. tekrar ağa nasıl bağlicam.....

Eğer kastettiğin ağ bilg. ağ bağlantısıysa tüm bilg birer statik ip verebilirsin ağ ayarlarından. Hepsinin aynı ağ grubunda olmasına dikkat et. Ethernet kartı ve switch bağlantılarını kontrol et. Eğe bilg. yukarıdakilerin hepsini yapmana rağmen ağa bağlanmıyorsa işletim sistemi kaynaklı bir problemde olabilir. O zaman yeniden kurmanda gerekebilir.

Geri