Whatsapp yerine ödev kontrol konusunu nasıl çözüyorsunuz?

Kodla Büyü

ucamus

Süper Üye
Süper Üye
okulda herkesin cep telefonları kitlendi artık bir sürü grup var sürekli resim evrak vs ödev kontrol .bu konuda çözümü olan yada okulunda farklı bir uygulaması olan var mı?

whatsapp vb uygulamaların okul işleri için kullanılmasına kesinlikle karşıyım. bugüne kadar hiçbir öğrencim yada veli ile telefon numaramı paylaşmadım, paylaşmam da. eğer böyle bir ihtiyaç var ise bakanlık bir uygulama yazsın onu kullanalım. ben haberleşmeyi eba üzerinden ve ayrıca alternatif olarak eposta ile yapıyorum.

whatsapp vb uygulamaların okul işleri için kullanılmasına kesinlikle karşıyım. bugüne kadar hiçbir öğrencim yada veli ile telefon numaramı paylaşmadım, paylaşmam da. eğer böyle bir ihtiyaç var ise bakanlık bir uygulama yazsın onu kullanalım. ben haberleşmeyi eba üzerinden ve ayrıca alternatif olarak eposta ile yapıyorum.
Hocam kurumda bu şekilde bir kültür oluşmuş zaten veliler hep ilgili iyi bir okul lakin pandemi dolayısı ile velilerin de en rahat iletişim kurması sebebiyle whatsapp tercih ediliyor ama bu uygulamayı değiştirmek istiyoruz alternatif fikirlere açığız

Geçen gün başka bir konuda yazılmıştı ; EBA üzerinden toplu mesaj gönderip, öğrencilerin dönüş olarak fotoğraf yüklemesi sağlanabilir.

discord incelemenizi tavsiye ederim. biz discord da sınıflar oluşturduk. ister dosya paylaşımı, ister canlı ders. kullanılabilir hocam

Google formları kullanarak öğrencilerin ödevlerini göndermelerini sağlayabilirsiniz. gönderdikleri ödevler google drive da saklanacaktır.

Ekli dosyalar

• form.PNG
    form.PNG
    29.8 KB · Görüntüleme: 228
Google classroom bu işler için biçilmiş kaftan fakat asıl problem @erakcora nın dediği gibi gmail hesabıdır, eposta hesabıdır tarzı konularla hiç ilgileri olmadığı için bir süre adaptasyon sorunu çekebilirsiniz. Adam telefonunu kurarken ileri ileri yaparak hasbel kader bir google hesabı açmış fakat ne açtığından haberi yok. Sonra şifresini unutuyor, şifremi unuttum diyorsun eski telefonu veya bambaşka birinin bilgileri kayıtlı.. yeni hesap aç desen doğrulamalar şunlar bunlar beceremiyor.. Ebaya girişi bile hala halledemeyenler var. İşimiz zor..

handsapp diye bir uygulama geliştirdi bir jhocamız ama appstore da yok deneyemedim ben ..tam olarak istediğiniz şey mi bilmiyorum gerçi

Telefon numarasını bu sıkıntılı zamanda öğrenciyle paylaşmaz isek kimle paylaşacağız. Öğrenciler varki biz varız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar çocukların ve velilerin bilişim okuryazarlığı berbat , ne zoom kurabiliyor ne eba şifresi alabiliyor basit adımlarla yapılacak şeyler bile işkenceye dönüşüyor , onlarca oyun uygulama indiren adam zoom indirip görüşmeye katılamıyor aklım almıyor bunu. Üstte denilen eposta ya da drive önerileri ütopik geliyor bana yapabilen var mı gerçekten herkesi kapsayacak şekilde

Arkadaşlar çocukların ve velilerin bilişim okuryazarlığı berbat , ne zoom kurabiliyor ne eba şifresi alabiliyor basit adımlarla yapılacak şeyler bile işkenceye dönüşüyor , onlarca oyun uygulama indiren adam zoom indirip görüşmeye katılamıyor aklım almıyor bunu. Üstte denilen eposta ya da drive önerileri ütopik geliyor bana yapabilen var mı gerçekten herkesi kapsayacak şekilde
Bende aynı düsünüyor ve bunlara adım atsammı bilemiyorum.

Telefon numarasını bu sıkıntılı zamanda öğrenciyle paylaşmaz isek kimle paylaşacağız. Öğrenciler varki biz varız.
Siz paylaşın sayın hocam. Engel olan mı var ? Bu benim düşüncem. Telefonun parasını da ben verdim. Faturasınında ben ödüyorum. Ayrıca öğrencinin bana anında ulaşmasını gerektirecek hiç durum yok. Pekala eposta veya eba üzerinden mesaj ile bana ulaşabilir.

Şimdi ülkemizde insanlar eposta bilmeden, temel düzey bilişim bilmeden akıllı telefonla tanıştılar, önce whatsapp kullanmayı öğrendiler. Gerekli ekrakları e posta ile gönder diyorsun whatsapptan gönderiyor. Temelde sıkıntı var.
Öğrenmek zorunda kalınca öğrenirler hocam. Biraz zorlansınlar bişey olmaz.

telegram da numara gizleme var. whatsapp yerine kullanılabilir. ancak yaygın olmadığı için velilerin ve öğrencilerin indirmesi sıkıntı olabilir.

kahoot ile sınav oluşturdum. hocam ordan nickmame olarak da adsoyadsınıf yazmalarını istiyorum. bu şekilde başladım bakalım.

Geri