web.whatsapp.com giriş engellemek istiyoruz...

Kodla Büyü
C:\Windows\System32\drivers\etc içerisindeki "hosts" dosyasını administrator olarak notepad veya benzeri bir programla açıyorum.
Diyelimki notpad ile açtım, içeriğinde bir değişiklik yapmadan en alta iniyorum.

Bundan sonrası önemli...

en alt satırda bulunan kısımın sonuna yani aşağıdaki kısımın sonuna

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost

aşağıdaki kısımı ekliyorum.

127.0.0.1www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com

yani en son kısım şöyle görünecek.

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost
127.0.0.1www.facebook.com (Buradaki modemin öntanımlı ipsi, açıklamasını aşağıda yaptım)
127.0.0.1 facebook.com
(Buradaki modemin öntanımlı ipsi, açıklamasını aşağıda yaptım)

kaydedip çıkıyoruz ve birdaha facebooka giremeyeceğiz....

Kaynak: https://forum.donanimhaber.com/programsiz-istenmeyen-siteleri-engelleme--33846796

hocam paylaşımınız için teşekkürler. öğrencilerden bazıları okul ağından bi program yükleyip whatsapp, facebook gibi programları kullanıyorlar. bu kodu yazarak bunu engelleyebilirmiyiz.

Hosts dosyasına yazdığınız sitelere giremezler hocam. Yalnız bunun da şöyle bir sıkıntısı var. Misal www.facebook.com yazdın, onu açamıyor ama facebook'a giden bir linke tıklarsan adres www.facebook.com/link (buraya ne gelirse artık) olacağı için girebilirler. Bütün linkleri de bu dosyaya giremiyeceğimize göre sadece ana sayfaları ya da bir kaç alt sayfayı engellemek için birebir. Ana sayfanın açılmadığını görüp bırakırlarsa olur yani istediğiniz. Uyanırlarsa duruma bu yöntem işe yaramaz.

Bazı arkadaşlar dikkatli okumamış sanırım, Okulda DEĞİL ofiste diyor.
Meb engellik bir durum yok.

hocam paylaşımınız için teşekkürler. öğrencilerden bazıları okul ağından bi program yükleyip whatsapp, facebook gibi programları kullanıyorlar. bu kodu yazarak bunu engelleyebilirmiyiz.
Onlar telefonlarına vpn dediğimiz yazılımlar yükleyip aşmaya çalışıyorlar(dı). Malesef artık bakanlık bir çok vpn i engelledi. ulaşamazlar. yeni duyulmamış vpn gerekli.

Konuya cevaba gelelim.
Modeminizin güvenlik duvarı ve içerik filtreleme özelliği var ise onu aktif edip, ilgili adresi engellenecek url ve kelime listesine yazarsınız. Bu şekilde engellemiş olursunuz.

merhaba arkadaşlar;
modemde ebeveyn ayarı var oradan web adresini ve kelimeleri girdim fakat kaydet bastığımda
ZOOJg0.png

hatayı veriyor...

jQQ2Eg.png

türktelekom sa eğer güvenli web ayarlarından da istediğiniz siteyi engelleyebilirsiniz telefona türktelekomun proğramını kurun deneyin hatta çocuk profilini secerseniz facebook youtube gibi bir çok siteyi direk engelliyor
bunun dışında bilgisayarlara birer çocuk hesabı açıp denetim masasından aile korumasındanda istediğiniz engellemeleri yapabilirsiniz ama tek tek her bilgisayara ayrı ayrı yapmak pek kullanışlı olmaz

Geri