Web Tasarım ve Programlama dersi için videolu anlatımlar

Kodla Büyü

burakserdar

Site Gezgini
Web Tasarım dersinde, dersi anlama konusunda sıkıntı çeken öğrencilerimin talebi üzerine, derste anlattığım konunun aynısını bir de video ortamında anlatıyorum ve videoyu yayınlıyorum. Anlamayan, o gün derse gelmeyen öğrenciler için bir tekrar etme şansı oluyor. Siz de bu durumda olan öğrencilerinize isterseniz kanalı önerebilirsiniz.

Web Odası

Naçizane ilk eleştiri benden gelsin. İlk videonuzu izlemek için açtım. 45 saniye kadar bir intronuz var yani 45. saniyede merhaba diyip derse başlıyorsunuz. Bu kadar uzun bir intro bana fazla geldi açıkçası. Emekleriniz için teşekkürler, kolay gelsin...

İntro konusunda evet haklısınız. Bu konuda biraz öğrencilerin yönlendirmesi oldu. İlk deneme çekimini yapıp öğrencilere izlettiğimde, intronun uzunluğu konusunu onlara danıştım. İntronun bu şekilde kalmasını istediler, ben de sonuçta onlar izleyeceği için introyu öyle bıraktım. Ben de uzun olduğunun farkındayım. Yapıcı eleştiriniz için teşekkür ediyorum.

Uygulama dosyalarının linklerini normalde açıklama bölümüne koyuyorum fakat son zamanlardaki yoğunluğum nedeniyle bazılarını ekleyemedim. Bu haftasonu itibariyle eksik olan linkleri tamamlayacağım, indirebilirsiniz.

Bizimde faydalanabileceğimiz çok güzel bir çalışma olmuş. Size bir sorum olacak hocam. Web tasarım dersini bu şekil ( Tv çizme, araba çizme v.s) gibi anlattığınız zaman daha mı verimli oluyor.

Sayfa tasarımına geçmeden önce bu küçük uygulamalarla çalışmak güzel bir antrenman oluyor. Sonrasında sayfa tasarımına geçtiğimizde tasarımda çok zorlanmıyorlar. Bu uygulamalara küçük dediğime bakmayın bir sayfada olabilecek kadar yoğun div ve css kullanımı var. Hatta kimi zaman bunları hazirlamak bir sayfayı hazırlamaktan dahi zor olabiliyor. O yüzden asıl işimize geçmeden iyi bir antrenman dönemi geçiriyoruz bu uygulamalarla.

Hocam ilk olarak bu işi div kullanarak satır satır öğretmeniz harika. İkincisi sizinde dediğiniz gibi bir sayfa tasarlarken en yoğun olarak kullanılabilecek css kodlarını üzerine basa basa veriyosunuz. Tebrik ediyorum gerçekten. Bende ilk css ile tanıştığımda minibüs,ev,ağaç şeklinde şekillerle başlamıştım. Hakkını vererek çalışan bir öğrencinin bunları unutması mümkün değil. İleride mutlaka planlarınızda vardır ancak css kodlarını html kodlarından ayrı bi css dosyasına yazarsanız daha sade ve daha düzenli olacağı kanısındayım. Tebrik ve takdir ettim hocam.

Yapilacak yorumlar ve paylasilacak tecrübeler doğrultusunda geliştirileceğini düşünüyorum
Tebrikler.

bu dersi bu sene inatla aldım ve sürekli çalışıyorum öğrenmek için hem benim hem öğrencilerim için iyi bir kaynak oldu teşekkür ederim :+1:

İlginize, yorumlarınıza teşekkür ediyorum. Harici css dosyası kullanımına sayfa tasarımlarına girildiği andan itibaren geçeceğim. Okulda şu an sayfa tasarımlarıyla uğraşıyoruz, orada kullanıyoruz. Videolar okula göre biraz geriden geliyor. Diğer yöntemleri de bir süre kullansınlar istediğim için bu küçük uygulamalarda style etiketiyle css'leri hazırladık.
Her türlü yapıcı eleştirilerinize ve fikirlerinize açık olduğumu belirtir, ilginize tekrar teşekkür ederim.

Bana çok katkısı olduğunu söyleyebilirim hocam bu fikirlerin. Şuan yeni bir öğretmenim ve bu yöntemle (küçük antremanlar) çalışmalarıma devam edeceğim. Tekrar teşekkür ederim.

D.Bickici' Alıntı:
Bana çok katkısı olduğunu söyleyebilirim hocam bu fikirlerin. Şuan yeni bir öğretmenim ve bu yöntemle (küçük antremanlar) çalışmalarıma devam edeceğim. Tekrar teşekkür ederim.
Rica ederim, faydalı olacaksa ne mutlu :)

Hocam emeğinize sağlık. İntroyu nerede yaptınız çok hoşuma gitti... Resmen kodlamaya savaş açmışsınız :)... İntroyu hazırladığınız programı öğrenebilir miyim

elrond' Alıntı:
Hocam emeğinize sağlık. İntroyu nerede yaptınız çok hoşuma gitti... Resmen kodlamaya savaş açmışsınız :)... İntroyu hazırladığınız programı öğrenebilir miyim
Afterefect sanırım hocam.

elrond' Alıntı:

:) Sony Vegas'la. Hazır templatelerinden bir tanesini editledim.

Tebrik ederim hocam çok güzel bir iş yapmışsınız.Diğer dersler içinde(Php,fireworks,flash vb.) bekliyoruz. :+1:

sas7979' Alıntı:
Tebrik ederim hocam çok güzel bir iş yapmışsınız.Diğer dersler içinde(Php,fireworks,flash vb.) bekliyoruz. :+1:

Teşekkür ederim. Epeyce vakit alıyor bu video işleri. Kayıt, montaj, render, yükleme... Çok hızlı ilerleyemiyorum bundan dolayı. Ama sırayla diğer konulara da gireceğim. Bu dönem itibariyle jquery kullanımı ve js de konularımız arasında. 2. dönem konumuz ASP.NET olacak. Sırayla diğerleri de gelecek inşallah. Fakat Grafik-Animasyon dersi içerikleri şu an planlamamda yok (O derse şu an girmiyorum çünkü). Bu mevzu nereye kadar gider bilmiyorum, ileride olabilir belki :)

Hocam çok hoş çok büyük emek verilmiş. Yalnız yanlış anlamassaniz bir şey söyleyeceğim. Acaba bu şekil öğretmek css in yanlış anlaşılmasına sebep olmaz mi?

Yanı manzara yapmissiniz, ev , araba yapmissiniz tam olarak css'in amacından uzak şeyler. Yapılması tabii ki daha zor. Ama css bu değil gibi :( grafik animasyon gibi

Emeğimize büyük saygı duyuyorum cidden yanlış anlaşılmaktan korkuyorum.

pointer' Alıntı:
Hocam çok hoş çok büyük emek verilmiş. Yalnız yanlış anlamassaniz bir şey söyleyeceğim. Acaba bu şekil öğretmek css in yanlış anlaşılmasına sebep olmaz mi?

Yanı manzara yapmissiniz, ev , araba yapmissiniz tam olarak css'in amacından uzak şeyler. Yapılması tabii ki daha zor. Ama css bu değil gibi :( grafik animasyon gibi

Emeğimize büyük saygı duyuyorum cidden yanlış anlaşılmaktan korkuyorum.

Estağfurullah, tabii ki eleştiri de olacak, farklı görüşler de. Normal bir durum bu, çekinilecek bir şey yok :)

Burada ev, araba vs. yapmak bir amaç değil tabii ki. Sayfa tasarımına geçmeden önce div'lerle ve css özellikleriyle deneyim kazanma niyetiyle bu tür uygulamalara yer veriyorum derslerde. Faydası oluyor mu, şöyle bir faydası oluyor. Sayfa tasarımında neler yapacağımızı gösterme adına örnek olarak verdiğim ana sayfa tasarımlarından gözü korkan pek çok öğrenci için bir nevi kıyıda yüzme antrenmanı oluyor diyebilirim. Aslında sıkı da bir antrenman oluyor. Pek çok öğrenci bu deneyimi yaşadıktan sayfa tasarımına girdiğimizde pek zorlanmıyor, hatta daha kolay buluyor ya da şöyle diyelim kutu modeli mevzusunu kafasında bir mantığa oturtmuş oluyor. Tabii bu %100 her öğrenci aynı sonucu vermiyor, meraklı olma ya da olmama en önemli faktör yine burada da.

Ben böyle yapıyorum diye böyle yapılmak zorunda değil tabii ki, direkt mevzuya da girilebilir. Hatta burada şu bile tartışılabilir, CSS özellikleri onlarca satırda yazılmak yerine neden seçilerek hazırlanmıyor? Bunların hepsi birer tercih meselesi. Herkesin bir stili var tabii ki. Ama stilden ziyade öğrencilerden iyi geri dönüşler alabiliyor muyuz, alamıyor muyuz? Bence önemli olan bu. İyi geri dönüşler alıyorsak ev, araba çizdirmek çok da önemli değil.

Bu sizin mantığı oturtan öğrenci web sayfasını mutlaka oluşturur düzeye getirir.Tebrik ediyorum ASP videolarını 2.dönemden önce bekliyoruz hocam :)

sas7979' Alıntı:
Bu sizin mantığı oturtan öğrenci web sayfasını mutlaka oluşturur düzeye getirir.Tebrik ediyorum ASP videolarını 2.dönemden önce bekliyoruz hocam :)

Aslında biraz hızlanmam gerekiyor. Bu döneme dair 10-15 civarı ders daha var. Bu hafta arayı biraz kapatacağım sanırım. Sömestrin son haftası ASP.NET derslerini yüklemeye başlayacağım.

Hocam Webte dreamveawer da veritabanı işlemleri var ama javascripte girecekmisiniz?

sas7979' Alıntı:
Hocam Webte dreamveawer da veritabanı işlemleri var ama javascripte girecekmisiniz?

Hocam modüllere birebir bağlı gitmiyorum. En son menü yapımı ile ilgili 2 video ekledim. Bu hafta 2 ya da 3 tane jquerysiz sayfa tasarımı uygulaması yapmayı planlıyorum. Sonra yine 2 ya da 3 tane jqueryli sayfa tasarımı uygulaması ve sonra da javascript. Kafamda bu şekilde gitmek var.

Geri