VW Jetta mı Skoda Octavia mı?

Kodla Büyü

ragyu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
60000 Tl civarı araç almak istiyorum ve tam octavia için karar vermişken bir arkadaş jetta yı aklıma sordu araştırdım bir süre yine de kararsız kaldım.

Sizz ne dersiniz arkadaşlar?

Skoda octavia 1.0 manuel TSI Optimal (3 paketin ortadaki, dolu model yani)
VW Jetta 1.2 TSI manuel Trendline (boş paket)

yakıtları yaklaşık aynı, vergiler aynı.
yılda max 15bim km yaptığım için benzinli düşünüyorum.

Diğer özellikleri, motor güçlerinin tatmin edip etmeyeceğini araştırdığınızı düşünerek,
Bu kasalar için satarken 1.2 ye bile yanaşan olmuyor, 1,0 ı bu açıdan düşünün hocam. Satmayacağım diyebilirsiniz ama artık yatırım haline gelen arabayı her an satmak için bir sebep çıkabilir karşınıza.

tabiki skoda.jetta alman ama meksikada üretilip dünyaya satılıyor.wolkswegenin sitesine girersen passat ve golften daha ucuzdur jetta

2 markada volkswagen çatısı altında zaten. octavia daki tüm malzemelerde volkswagen logosu var.
4 yıldır octavia 1,6 elegans kullanıyorum. benim için octavianın yol tutuşu, özellikle bagaj genişliği paha biçilemez.

aradaugrarim' Alıntı:
Diğer özellikleri, motor güçlerinin tatmin edip etmeyeceğini araştırdığınızı düşünerek,
Bu kasalar için satarken 1.2 ye bile yanaşan olmuyor, 1,0 ı bu açıdan düşünün hocam. Satmayacağım diyebilirsiniz ama artık yatırım haline gelen arabayı her an satmak için bir sebep çıkabilir karşınıza.

çekmez bu kasayı demeyi unutmusun hocam:) bir kullanıcı bilgisi vereyim. 1.2 jetta 2 sene içinde alındığı paranın üzerine 8 bin koyarak satıldı.

jetta trendline hakketen bomboş. bu sartlarda octavia alırdım. dolu olduğu için, kasalar bir birine çok benziyor zaten. ama jettanın 2. eli çok güçlü bunuda gözardı etmeyin derim.

OCTAVİA alın bence jetta kullanmadım ama octavia kullanıcısı olarak tavsiye ederim. Birde boş araba almayın derim ben her zaman en dolusunu alırım size de tavsiyem her zaman en dolusunu alın derim.

Not: Octavia 1.0 tsi 115 ps 200 tork / Jetta 1.2 tsi 105 ps 175 tork

1.2 çekmez nedir Allah aşkına.105-110 beygir araçlardan bahsediyoruz.kullanın da görün neyi nereye çeker.artık 1.0 motorlar da çok fazla güç üretiyor.bu anlamda hiç sıkıntı olmaz.ancak bende donanım diyorum.boş araba keyif vermez.en dolusu hangisiyse onu alın.

bende sizler gibi düşünüyorum, sırf VW markası var diye bomboş arabaya o parayı vermek istemiyorum.
Ben alıp satmak için değil Allah nasip ederse uzun yıllar binmek için alıyorum.
O yüzden jetta'nın 2.eli dışında bi avantajı yok galiba.
internette de burda da kimse "jettanın şu yönden daha iyi" dediğini duymadım.
malzeme kalitesi bile diğer VW lerden düşükmüş ayrıca teee Meksika'da üretiliyormuş.

Octavia kullanıcısıyım. Bagajın büyük olması ve HB gibi açılması çok iyi oluyor. Yol tutuş, ses yalıtımı, motor (dizel) ve şanzımandan memnunum.

bir golf kullanıcısı (2015) olarak jetta yı öneriyorum yeni nesil 1.0 tsi 200 tork çok iyi değermiş gerçekten ben de 1.4 125 hp 200 tork var yeni bir golf alsam 1.0 ı tercih ederdim gerçekten. ayrıca iç kalite açısından ve tasarım açısında pek bir fark yok, ama octavia daha dolu bu tercih sebebi olur.

Octiva jettadan malzeme olarak daha kaliteli

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

1.2 motor sıfır alacağına 2013 yada 2014 dizel 1.6 motor al.orta yada en düsük kasaları var.
octaviada acayip bagaj var ve yeni nesil motor kullanıyor.
jetta nın sadece adı var.
her alanda octaviya daha üstün gelir

bende 1.2 golf var çok memnunum ama 2.çocuk beklediğimden dolayı satma kararı aldım daha siteye koymadım uygun bi zamanda koyacağım, tek sorun bagaj sıkıntısı.
Ama fazla aşırı yüküm olmaz derseniz golflere bi bakın derim

octavia almanı tavsiye ederim. Bende bütçem octavya ya ulaşamadığı için sıfır rapid 1.2 tsi aldım. Gayet memnunum.
Halkımızda nedense bilmediği konularda bilgi ve fikir sahibi olmak gibi ilginç bir huy var. Sürekli ezbere konuşuluyor. Önceki arabam da Skoda fabia 1.2 motordu ve gerçekten güçsüz bir motordu. 110 km hızı anca 3.000 devirlerde görebiliyordum. çekmez diyen arkadaşlar TSI motorlar ile atmosferik motorları karıştırıyorlar sanırım. 1,2 tsi motorlar 120 km hıca 1800 devirde ulaşıyorum ve yakıt olarak ta üzmüyor. yakıt ortalaması olarak 4.2 ye kadar indim. Aklınızda yakıt ile ilgili bir fikir oluşturması adına bu yaz istanbu avrupa yakasından Antalya ya tatile gittim. Toplamda 1900 km yol yaptım (en az 600 km si şehir içi yoğun trafik ve dağlık virajlı yolarda düşük vites ile yolculuk), klima açık 2 yetişkin 2 çocuk bagaj ağzına kadar dolu ve yakıt ortalaması 5.1 LT benzin.

pakgun' Alıntı:
octavia almanı tavsiye ederim. Bende bütçem octavya ya ulaşamadığı için sıfır rapid 1.2 tsi aldım. Gayet memnunum.
Halkımızda nedense bilmediği konularda bilgi ve fikir sahibi olmak gibi ilginç bir huy var. Sürekli ezbere konuşuluyor. Önceki arabam da Skoda fabia 1.2 motordu ve gerçekten güçsüz bir motordu. 110 km hızı anca 3.000 devirlerde görebiliyordum. çekmez diyen arkadaşlar TSI motorlar ile atmosferik motorları karıştırıyorlar sanırım. 1,2 tsi motorlar 120 km hıca 1800 devirde ulaşıyorum ve yakıt olarak ta üzmüyor. yakıt ortalaması olarak 4.2 ye kadar indim. Aklınızda yakıt ile ilgili bir fikir oluşturması adına bu yaz istanbu avrupa yakasından Antalya ya tatile gittim. Toplamda 1900 km yol yaptım (en az 600 km si şehir içi yoğun trafik ve dağlık virajlı yolarda düşük vites ile yolculuk), klima açık 2 yetişkin 2 çocuk bagaj ağzına kadar dolu ve yakıt ortalaması 5.1 LT benzin.

hocam çok fiyat farkı kalmamış çok yaklaşmışsınız :)
dün octavia ambition (boş paket) + hız sabitleyici + park sensörü 62bine anlaştım ama kesin karar vermedim.
hocam ulaştığınız yakıt değeri çok iyi. yeni 1.0 TSI motorlarda bu değerin 0.5 lt daha düşeceğini söylediler.
hayırlı olsun.kazasız belasız kullanın inşallah.

Araba fiyatları uçmuş demek isterdim ama bildiğin Elon Musk'ın Mars roketi olmuşlar.

Dün de tam bu mesajın üstüne okul çıkışında hocalardan biriyle denk geldik. O da sıfır Jetta almıştı, yan yana park etmişiz. Şöyle bir bindim, bagajına falan baktım. Gerek göğsün tasarımı, gerek iç malzeme kalitesi, gerekse bagaj açısından Octavia ile ne kadar doğru bir seçim yaptığımı gördüm. Sıfır araba olduğunu bilmesem inanmazdım; yani malzeme kalitesi o kadar kötüydü bence. Göğsü de yüksekte duruyor ve dolayısıyla ön cam yüksekliği yetersiz geldi bana. Bu da arabaya boğucu bir hava katmış çünkü görüş alanı kısıtlanmış. Almadan önce kesinlikle gidip ikisine de binin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

yataylimit' Alıntı:
Dün de tam bu mesajın üstüne okul çıkışında hocalardan biriyle denk geldik. O da sıfır Jetta almıştı, yan yana park etmişiz. Şöyle bir bindim, bagajına falan baktım. Gerek göğsün tasarımı, gerek iç malzeme kalitesi, gerekse bagaj açısından Octavia ile ne kadar doğru bir seçim yaptığımı gördüm. Sıfır araba olduğunu bilmesem inanmazdım; yani malzeme kalitesi o kadar kötüydü bence. Göğsü de yüksekte duruyor ve dolayısıyla ön cam yüksekliği yetersiz geldi bana. Bu da arabaya boğucu bir hava katmış çünkü görüş alanı kısıtlanmış. Almadan önce kesinlikle gidip ikisine de binin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

hocam siz hangi octavia'yı aldınız. fiyatta indirim yaptılar mı?
bir de hediye olarak herhangi bir şey verdiler mi?

Dizelin en dolusunu aldım hocam. Ekstra olarak da otomatik vites, sunroof, 17" jant ve krom paket var. 2016 yılında 2015 model aldığım için fiyatı biraz daha indirimli oldu.

ragyu' Alıntı:
pakgun' Alıntı:

hocam çok fiyat farkı kalmamış çok yaklaşmışsınız :)
dün octavia ambition (boş paket) + hız sabitleyici + park sensörü 62bine anlaştım ama kesin karar vermedim.
hocam ulaştığınız yakıt değeri çok iyi. yeni 1.0 TSI motorlarda bu değerin 0.5 lt daha düşeceğini söylediler.
hayırlı olsun.kazasız belasız kullanın inşallah.
hocam ben alırken de fiyatlar öyle idi boş paket almak istemedim. Aracı değiştirmemde ki amaç biraz güvenlik ve konforu arttırmak idi DSG li octavianın fiyatı baya fark ediyor. octavia ambitionda nasıl bilmiyorum ama rapid style pakette ön ve arka frenler disk ve perde hava yastıklarıda var. arkada çocuklar olacağı için arka tarafta hava yastığı olsun istedim. hayırlı olsun şimdiden.

sizin dediğiniz özellikler var hocam. boş oaket bende düşünmüyordum fakat aradaki 7.000₺ ye verdikleri donanımlar benim için önemsiz ve ayrıntı. o yüzden ddğmez dddim ve boş paket alacam

Geri