VPS hosting nedir? Dikkat edeceğimiz Hususlar..!

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Yazar: Ghost

Bu yazıma vps ile host satışı yapacak yada sitesi büyümüş ve barındıracak alan bulamayan üylerimize yol göstermek amacıyla başlıyorum..

VPS nedir? Virtual Private Server?
Bir sunucunun virtuozzo gibi yazılımlar sayesinde x parçaya bölünerek son müşteriye kiralanmasına VPS denir.Kimi firma 5 parçaya böler kimi firma 15..
Vps nin en büyük özelliği, bir sunucuda bulunacak çoğu özelliği beraberinde getirmesidir. Dolayısıyla size ayrılan bölüm içerisinde sunucunuz varmış gibi rahat hareket edebilirsiniz.

Peki ne demek rahat etmek ?

Bir reseller ile günlük yedek alamazsınız ama vps de günlük haftalık aylık olarak crontab -e de yapacağınız ufak bir değişiklikle bütün hesapları günün istediğiniz saatinde yedek alabilirsiniz.

Reseller da hesaplarınızın cpu ve sql kullanımlarını göremezsiniz.Hesaplardan biri sınırı geçerse firma tarafından site kapatılacaktır.Müşterinizin hesabını kurtarmak için firmaya olmadık laf anlatmanız gerek.Vps de böyle bir sorun yok dediğim gibi sanki sunucunuz varmışcasına rahatsınız.Sınırı geçen müşterinizi kendiniz uyarırsınız, hesabı durduracak olan sizsiniz, müşterinizin mağdur olup olmaması sizin elinizde, 3. bir şahısla uğraşmanıza gerek yok.Tabi sitelerin sağlığınıda siz düşünmek zorundasınız, sınırı aşanı farkedecek olanda sizsiniz.Dolayısıyla sisteminizi günlük kontrol etmelisiniz.

İstediğiniz birimi kapatıp açabilir sunucunuzu restart edebilirsiniz.Diyelim mail server da sorun var, yada ftp çalışmıyor, whm panelinizden istediğiniz servisi restart edebilirsiniz.Ayrıca yine servis deki sorunları ve ayarlamaları ssh ile girip yapabilirsiniz, exim, php.ini, http.conf, crontab gibii ayarlar vps ile çok kolay editlenebilir.Hatta kendiniz çeşitli kurumlar bile yapabilirsiniz.Mesela firmanız apf bfd gibi ddos koruma kalkanlarını kurmamış, ona bildirmenize gerek yok, bir kaç komutla kendiniz bu tür yazılımları kurabilirsiniz..

VPS nin rahatlıklarından bahsettik, ancak bu rahat ve özgürce kullanım komutlar ve yönetimle sınırlı kalacaksa, siteniz ağır çalışacaksa, müşterileriniz sürekli hattan kopacaksa, sürekli sql bağlantı sınırını aşacaksanız VPS çokda iyi bir tercih değildir. O zaman size dedicated yolu gözükür ancak unutmayın her vps firması aynı değildir. ? ? ?

Peki bir vps de neler aranmalıdır ?

1-VPS kiralayacağınız sunucu güçlü olmalıdır. en az xeon yada opteron işlemcisi olan 8 gb ram li bilgisayarları tercih edin.
Böyle bir makinadan alacağınız vps eğer firma tarafından en fazla 10 parçaya ayrılacaksa bence

512 ram opteron vps > p4 3.0 1 gb ram sunucu

bizzet test ettim ve gördüm, sunucuya 2 kat para vermenize gerek yok, tabi firma dediğim ölçülerde iş yapıyorsa

2-Size ayrılan bölüm kısıtlı olduğundan dolayı, RAM iniz ne kadar yüksek olursa işlemcideki yükünüz o kadar azalacak ve daha çok site barındırabileceksiniz.Ram inizi yüksek tutmaya çalışın tavsiyem en az 512 mb olmasıdır.zaten cpanel kullanacaksanız firma size 256 mb altı ram vermeyecektir.

3.Firmanın nasıl bir network hattı olduğunu öğrenin. datacenterlarını iyi kontrol edin. Ping atın ve en kısa süreli olandan almaya çalışın.Tabi süre yetmez dosya download testi koymuşlardır sitelerine, oradan bir dosya indirerek hızı test edin.Bunu günün değişik zamanlarındada deneyin, aynı sonuçları alabiliyormusunuz.Dosya download testi koymadılarsa oradan kesinlikle VPS almayın.Koyanlarada güvenmeyin testlerinizi iyi yapın.

4-Firmaya sql bağlantı limitini sorun...olabildiğince yüksek bulunDüşük olduktan sonra vps de ne işiniz var..o zaman reseller alırsınız..

Bu anlattıklarımdan sonra bir diğer önemli konu ise, yoldan geçenden vps kiralamayın.Firmanın açılış tarihine bakın, vergi levhasına bakın, Yurtdışından alacaksanız, tanınmış bilinmiş bir firmamı webhostingtalk forumlarından kontrol edin.Yoksa hem siz hem müşterileriniz mağdur olursunuz.Bunu kimse istemez.

kalın sağlıcakla

Teşekkürler hocam; 1 Yıllık Wbs bayiliği yapıyorum

++ ve -- leri var. Eğer ben bu işi yapacam derseniz size formatörlük kadar ek ders kalır :) Yeterki tanıdığınız çevreniz olsun

Gezgin-®' Alıntı:
Teşekkürler hocam; 1 Yıllık Wbs bayiliği yapıyorum

++ ve -- leri var. Eğer ben bu işi yapacam derseniz size formatörlük kadar ek ders kalır :) Yeterki tanıdığınız çevreniz olsun

hocam aslına bakarsanız suanda istanbuldan bir firma ile calisiyorum. ancak onlarla da bir takım problem yasiyoruz. kısmet kim bilir belki sizinle de calisabiliriz.
ayrica ben formatör değilim :D teknik öğretmenim meslek lisesinde. bu isin getirisinin guzel oldugunun farkındayım :wink:

Geri