voltaj korumalı priz

Kodla Büyü

saidtr

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar kullanan var mı?
KGK ların verine de olsa -hiç olmazsa- işe yarıyor mu? (25 tl civarı)

ok çıkarsa, bütün pc lere okulda, priz korumalı yapayım diyorum .

dönem başından beri 5 anakart gitti de...

saidtr' Alıntı:
arkadaşlar kullanan var mı?
KGK ların verine de olsa -hiç olmazsa- işe yarıyor mu? (25 tl civarı)

ok çıkarsa, bütün pc lere okulda, priz korumalı yapayım diyorum .

dönem başından beri 5 anakart gitti de...

hocam aynı dertten müzdaribiz...benimde 5 anakartım gitti....benim evdeki pc gitti bundan 2 yıl önce...400 tlmasraf yaptık...
şimdi yeni sistem topladım...ups aldım şimdi de voltaj korumalı priz alacağım....elektrikçilerde vardır herhalde...

ne türlü bilgi alacaksın açıklar mısın...işe yarar tabi ki bunlar...

Evet bu konuyu ben de merak ediyorum. Akım korumalı priz bilgisayarların bozulmasını engeller mi? Bu konuda kesin çözüm UPS ama daha ucuz maliyet ile sadece bilgisayarları korumak istersek korumalı priz yeter mi? Bu konuda tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Benim bildiğim akım korumalı priz yüksek voltajda koruyor. Elektrik dalgalanmaları, voltaj düşüklüğüne karşı koruması yok.
Eğer yüksek voltajdan kaynaklanan problem varsa devreye girer. LED tv gibi pahalı araçlarda fazlaca kullanılıyor.

Re: Ynt: voltaj korumalı priz

Yüksek voltaj korumanın İçinde 50krş luk varistör var.

500voltluk varistörleri her prize (220 voltluk şebeke) parelel bağlasanız aynı teknik.

Bilgi; Varistör, nanosaniyelik yüksek voltajı kırpar.Aspirin büyüklüğünde yeşil parçadır.
Kaliteli smps lerde şebeke filtresinin içinde vardır.Daha doğrusu eskiden vardı. :mrgreen:

Geri