Vistayı XP ye çevirmek...

Kodla Büyü

t_sert85

Aktif Üye
arkadşlar vista yüklü bir laptopa xp yüklemek istiyorum, dosyaları kopyalıyor, yüklenecek sürücüyü seçeceğim ekrana geldiğimde bilgisayarınıza takılı hiçbir süürcü bulunamadı diyor :(

biosdan da baktım , kurcalarım hdd yi falan ama olmadı.

bu konuda yorumlarınızı bekliyorum,yardım ederseniz sevinirim...

vistaya format atmak için biz önce linux kurup sonra xp kurduk nedenini bilmiyorummm :idea:

öel dedilerr :mrgreen:

bende Vistayı kaldırıp xp kurmak için yoğun bi araştırma yaptım bilgisayarın herbişeyini kurcaladım bios dan ayarlanıyor dediler ama bulamadım (zaten asus öyle bi ayar koymamış benim modele :x ) sonradan öğrendimki vistadan xp ye çevrilirken xp sata driverlerını istiyor (bazı modellerde bu böyle bazılarında dediğim gibi biosdan değişiklik yaparak oluyor) bunuda önceden disketten yüklüyorlarmış ama yeni nesil laptoplarda disket sürücü olmadığı için sata driverlarını barından bi xp cd si olması gerekiyormuş bunu netten araştırıp kendimiz yaptık ve artık bu cd ile rahatça xp kurabiliyorum hiç bi ayarda istemiyor

sürücüleri hiç göremiyorum ki,xp lisans anlaşmasını bile görmeden, bilgisayarınızda takılı bir disk yok diyor? :(

harddiskinin sata olmasından kaynaklanyor olabilir... harddisk marka ve modelini biliyorsan yada öğrebilirsen ata driverlerini bulabilir, daha sonra da xp kurulumu başlarkn sata harddisk yükmek için F6 ya basıp harddisk sürücülerini yükleyebilirsin...

low level formatı soruyorsun sanırım çorumlu o artık epey eskide kalan bir yöntem.

vistadan xp ye geçiş

arkadaşlar ben ne yaptıysam xp ye geçtikten sonra dosyalar çok ama çok ağır çalışıyor pentyum 2 gibi çalışıyorr bir türlü çözüm bulamadım ekte gönderdiğim dosya işimize yararmı acaba
VistaBootPRO_3.3.0.exe

hocam hdd nin tamamını formatlayıp ondan sonra kuracaksın. sadece c: yi formatlıyorsan ondan olabilir. biz öyle yaptık :)

:+1: Arkadaşlar Merhaba Vista dan xp ye geçmek için BIOS 'un falan bir önemi yok ayrıca oradan da bir ayar yapılmıyo böyle herkezin dediklerini uygulamayın bilgisayarlarınıza benden söylemesi....!

bende çok araştırmıştım. sonunda biosla filan hiç uğraşmadan yaptım. SATA entegreli ve sp2 olan bi xp cd si buldum. onunla kolay bi şekilde hallettim

arkadaşlar bir arkadaşımın masaüstü bilgisayarında vista yüklü xp kumak istiyorum. Cd den başlamıyor .del tuşu ile bios ayarlarına girmeye çalışıyorum cd den boot etmek için parola soruyor . kısaca vistayı nasıl xp ye dönüştürürüm formu okudum ama sorunuma çare bulamadım

ya neden vistadan xp ye geçmek istiyorsunuz...Lisanslı Vista kullanıcıların Windows 7 ye yükseltme hakkı varken hemde...Windows 7 yi öneriyorum..Gerçekten çok güzel iş çıkarmışlar..Vistadan rahatsız olanlara tavsiye ederim,kullanımı daha basit ve vistadan daha yeni olmasına rağmen çok sisteminiz daha hızlı işliyor..bilgisayarınız ağır işlemiyor...

slmr
xp yuklemek icin onceden vistanın yuklenmemis olması lazım.onun icin once hd ikiye bol c ye once xp yi yukle daha sonra d ye vistayı yukle xp driverlerini casperin sitesinden bulabilirsin.boylelikle hem xp in hemde vistan olur biri cokerse digerinden programlarını kullanabilirsin (onceden formatlamayı unutmayın sakın) baskaca seylerle ugrasmayın en guvenilir ve saglam yol bu.
kolay gelsin

blnt01' Alıntı:
ya neden vistadan xp ye geçmek istiyorsunuz...Lisanslı Vista kullanıcıların Windows 7 ye yükseltme hakkı varken hemde...Windows 7 yi öneriyorum..Gerçekten çok güzel iş çıkarmışlar..Vistadan rahatsız olanlara tavsiye ederim,kullanımı daha basit ve vistadan daha yeni olmasına rağmen çok sisteminiz daha hızlı işliyor..bilgisayarınız ağır işlemiyor...
bende lisanslı vista home premium var ... laptopla birlikte geldi... ücretsiz yükseltme yapılabiliyor mu peki?

ruzigar' Alıntı:
arkadaşlar bir arkadaşımın masaüstü bilgisayarında vista yüklü xp kumak istiyorum. Cd den başlamıyor .del tuşu ile bios ayarlarına girmeye çalışıyorum cd den boot etmek için parola soruyor . kısaca vistayı nasıl xp ye dönüştürürüm formu okudum ama sorunuma çare bulamadım

hocam kasanın içini açın sora bios pilini çıkartım 5 dakika bekledikden sora açın sorun çözülür porola sıfırlanır

arkadaşlar notebook.gen.tr dekini uyguladım ama bilgisayar hale harddiski tanımıyor bi yardımcı olsanız?

Bios dan 1.driver'ı CD-Rom olarak atayın. Bu, Cd'den ön yükleme yapabilmenizi sağlar. OutoBoot'lu bir XP cdsi bulup formatlayın. HardDisk tamamı formatlayacaksınız. Sonra yeniden bölümlere ayırırsınız. C olarak ayırdığınız kısma da Xp yükleyin...

uncu55 merhaba şimdi vistayı cpye çevirirken normal bi cp cd'si ile format atıoruz deilmi ben öle bliorum hiç bir ayarda gerektirmiyor .?

merhaba ben bilgisayarımı vistadan xp ye çevirmek için xp cd si ile formatladım. formatladıktan sonra driverlerini yüklemeye çalıştım fakat anakart cd si yüklenmedi ve modemin bütün ışıkları yanmasına rağmen internete bağlanmadı. ağ görüntüleden baktığım zamanda hiç ağ simgesi yoktu. bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Re:

t_sert85' Alıntı:
sürücüleri hiç göremiyorum ki,xp lisans anlaşmasını bile görmeden, bilgisayarınızda takılı bir disk yok diyor? :(

zaten hdd yi gormemesinin sebebi kurulum yapmak istediginiz cd icerisinde sata driverlerin bulunmamasi hocam.
sata driverli xp cdsi olusturmakla ilgili arama yaparsaniz tonla kaynak bulursunuz.

Hocam XP cd nizde sata driver ları yokmuş anlaşılan. Bios tan hdd seçeneğini ATA yapmak sorunu çözmezse sata driverleri exlenmiş yeni bi XP cd si oluşturman gerekecek. bunu yapan bi proğram vardı ama ismini tan hatırlayamadım. Kolay gelsin, sorunu çözünce paylaşın bizde öğrenelim..

http://www.tnctr.com/topic/56076-tncxp-sp3-cikti/

sata sürücüleri eklenmiş güzel bir xp deneyebilirsiniz. Biostan sata sürücülerini iptal edebiliyorsunuz. Bios ayarlarında var. İptal ettiğiniz zaman bilgisayar ide modunda çalışıyor format süresi uzuyor ama formattan sonra sata sürücülerini tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Sata ayarlarına erişmek için örnek olarak

Bios-->Main-->Ide Configuration-->SATA Configuration-->Configure SATA as-->IDE

Bios-->Advanced-->Chipset-->Onboard Devices Configuration-->Jmicron Sata/PATA Controller-->Jmicron Sata Controller Mode-->IDE

Bios--->Config--->Select Serial ATA (SATA)--->Compatibility.

verebilirim

İnternetten x64 x32 bit sata driverini indirin nlite programı ile elinindeki xp ye ilave edin ben öyle yaptım. dikkat etmeniz gereken sadece x64 mi x32 onlara. problem ortadan kalkacaktır

problemimi nasıl çözmüştüm:

Vista yüklü bir bilgisayara XP yüklerken, 1 adet çalışan XP cd, NLite Programı ve Bilgisayarın Sata Driverını kullanmıştım.

(İnternette NLite diye aratırsanız kullanımı ile ilgili binlerce kaynak var.) Bilgisayarın Sata drivernını elinizde var olan xp cd sine NLite programı ile gömüyorsunuz. (Embedded)
Daha sonra XP (Embedded) ile XP yi kurabiliyorsunuz. Yani ilk başta kutacak sabit disk bulamazken, oluşturduğunuz xp cd sinde gömülü olan sata sürücüsü sadit diskleri görmenizi sağlıyor... İyi çalışmalar.

Geri