Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Vista Yüklü Bilgisayara Xp nasıl kurulur?

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında ümit tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ümit

  ümit Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  159
  Beğeni:
  0
  Vista yüklü casper bilgisayara vistayı kaldırıp xp kurmak istiyorum AMA cd den boot ettiğimde kur yapılandırılırken bir uyarı

  geliyor ve kur durduruluyor. vistayı açıp cd romdan cdyi açtığımda setup da "window xp'yi kur" bölümü aktif değil.

  Engelleyen bişeyler var ama uğraştım bulamadım yardımcı olur musunuz lütfen...
   
 2. Mustafa973

  Mustafa973 Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  127
  Beğeni:
  1
  Ben daha önceden vistayı kaldırıp XP kurdum fakat böyle bir durumla karşılaşmadım. Eğer bir veri kaybın olmayacaksa fdisk yapmanı tavsiye edebilirim.
   
 3. gizemkar

  gizemkar Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2007
  Mesajlar:
  961
  Beğeni:
  4
  bende de öyle bir sıkıntı olmadı bende kurdum daha önce xp varken farklı bir partitiona vistayı ama xp yi ucurdu ozaman acemiydim xpyi kurdum tekrardan bu sefer vista çalışmadı :) sonra vistayıda kurdum vista üzerinde easybcd diye bir program kullanarak os yüklemesi tanımladım sonra her ikisinide kullanıyorum şuan

  zaten vista acıkken işletim sistemini bi alt sürüm işletim sistemine düşüremezsin yani yine başlangıctan ön yükleme ile yapılacak bir işlem
   
 4. tmancar

  tmancar Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2007
  Mesajlar:
  285
  Beğeni:
  1
  Bu da vistanın yeni bir gıcık özelliği mi?
  Fdisk ile hallolur diye tahmin ediyorum.
   
 5. tabu

  tabu Site Gezgini

  Kayıt:
  23 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  43
  Beğeni:
  0
  galiba senin sorunun bios ayarları ile ilgili bişey, biosdan sata ayarlarını değiştiriyorsun, benimde öyle bi sorunum vardı ama benim bilgisayar vista yüklü geldi ve bu dediğim bios ayarlarıda yoktu (yeni nesil bi vista yüklü bi çok bilgisayar bu durumda )ve biz xp cd sine sata driverları gömerek bi xp cd si oluşturduk öyle kurduk yoksa xp hard diski görmüyor,
  bios ayarlarını incelemeni öneririm, :oops:
   
 6. ayhan692

  ayhan692 Üye

  Kayıt:
  20 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  peki vistaya xp kurmak istiyorum ama bilmiyıorum bi bakarmısınız nasıl kurmam gerekiyor bir yardım edin hiç birfirim yoq
   
 7. rguneri

  rguneri Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  396
  Beğeni:
  0
  fdisk yapılırsa hiçbir problem çıkmaz...
   
 8. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.411
  Beğeni:
  169
  biostan sata ayarını yap sonra cd ni tak otomatik kuruyor zaten
   
 9. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.411
  Beğeni:
  169
  Windows Vista Nasıl Kaldırılır?
  Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmakistiyorsunuz veya Vista’ yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibinedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nınbulunduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.
  Şimdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.
  Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor.“Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe”var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okuduğu işletim sistem(ler)inindisk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren“boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot ConfigurationData (BCD) var.
  Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor;
  1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yüklüyor.
  2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yüklüyor.
  3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yüklüyor.
  4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve bootmenüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windowsversiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…
  Windows Vista’ yı kaldırma;
  Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdanbahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diskiformatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi birprogramla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimizVistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.
  Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windowsişletim sistemleri için anlattım eğer Linux kullanıyorsanız How ToTriple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısınabakabilirsiniz.
  1. Yöntem, Komut satırı:
  Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ danönceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanızen başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.
  ;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
  ;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
  Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçenekleriniVista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyladüzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işiyapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayıdenemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yikullandım.
  1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.
  1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir)“d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızıkoyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.
  2. Yöntem, VistaBootPRO:
  VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center”bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip“Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.
  Bunların dışında eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız vekurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vistakurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünükaybettiyseniz şu yazıdan"http://www.jsifaq.com/SF/Tips/Tip.aspx?id=10807" faydalanabilirsiniz.Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall theVista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.
  Vista’ nın boot menüsünü geri getirmenin diğer bir yolu,bilgisayar’ ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > SystemRecovery Options’ a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec/rebuildbcd” komutunu kullanın.
  Vista yayıldıkça bu boot problemleriyle çok karşılaşılacağınıdüşünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadaş’ a yardımcı olacağıkanaatindeyim

  alıntıdır
   
 10. ercan80

  ercan80 Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  102
  Beğeni:
  0
 11. batuhan1907

  batuhan1907 Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  Ben Sorunsuzca Xp yi kurdum Xp kur Dski bicimlendirip Xp kur dosyalarını yukle di bu asamadan sonra yeniden baslattı kendini ve karsıma ''işletim Sistemi Kurulumunda Hata '' ya bezer bir cumle ile karsılasıyorum ne yapmam lzm
   
 12. teknomann

  teknomann Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Kasım 2007
  Mesajlar:
  140
  Beğeni:
  1
  sata harddisklerde problem olabiliyo,sata driverlerini bulup n-lite programı ile sata driverleri ve xp yi birleştirip bir cd oluşturursan ve ordan yükleme yaparsan sorun hallolur sanırım.tabi sorun sata hdd ise..
   
 13. rusensahin

  rusensahin Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Aralık 2007
  Mesajlar:
  738
  Beğeni:
  1

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal