Virüslü Sistemi Temizleme-1 GB fazla virüs sildim

Kodla Büyü
Ben de bir sefer Combofix çalıştırdığımda 1100'den fazla virüs silmişti. Öyle şaşımıştım ki, çünkü ben Combofix'i sistem hatalarını bulup düzeltir diye biliyordum. :lol:

Müdür yardımcım bilgisayarda sorun var şunu temizle desin, format atarım :mrgreen: yedeklerini aldıktan sonra ne uğraşacaksınız. Progmatikte internet üzerinden yedek alıp, geri yükleyebilirsiniz. Geri kalan diğer programlarda ıvır zıvır programlar zaten. Formatımı atar buyrun size sıfır sistem derim

hasari' Alıntı:
Virüslü Sistemi Temizleme

Bugün müdür yardımcılarımızın bilgisayarını sonunda temizlemeye niyetlendim ve tam 1 GB fazla virüs sildim. Bilgisayara programatikten dolayı format atamıyorduk. Daha doğrusu progrogmatiğin keyi ve içindeki bilgilerin kaybolmaması için. Madem format atamıyorum dedim bari temizlik yapalım.

Uyguladığım işlem adımları:

1) sil_01062008 ile bir temizliğe başladım.
2) Program ekle kaldırdan gereksiz programları kaldırdım.
3) Tüm dosyaları ağda paylaşıma açılmıştı bunada sebep olan patron virüsüydü diğer adıyla Activexdebugger32.exe dir.. Hemen bende bunun için özel hazırlanan Ankara Üniversitesine ait olan cleaner aracını çalıştırdım ve bu virüsü tüm bölümlerden sildim sistemi kapatıp tekrar açtım ağa açık olan dosyarı kontrol ettim virüs silinmişti.
4) combofix ile regedit kayıtları ve çeşitli virüsler temizledim.
5) Combofixten sonra scvshosts.exe uyarı vermeye başladı bunun sebebini ve nasıl çözeceğimi çok iyi biliyordum hemen flashımda mevcut olan Kaizer KillerV1.8 çalıştırdım ve bu sorunuda böylece halletmiş oldum.
6) Masaüstündeki yığınla dosyayı tek klasöre topladım (Bunu açılışta sistem hızlı açılsın diye yaptım). Aynı işlemi D: bölümünede uyguladım.
7) Başlangıç bölümündeki gereksiz servis ve hizmetleri devredışı bıraktım.
8 ) İnternet explorer 6.0 sürümünü 8.0 güncelledim.
9) Hdd birleştirerek dosyarın hızlı açılmasını sağladım. Tabi bu açılıştada büyük bir performans artışı sağlayacaktı.
10) Avastı yükledim ve başlangıçta taramasını onayladım ve bilgisayarı kapatıp yeniden başlattım. Bu bölümde tahmin edemeyeceğim o kadar çok virüs sildi ki anlatamam -Virüslerin çoğunu combofix ve KaiZeR ile sildiğimi düşünüyordum-. :)
11) Sistem açıldığında son ayarlamaları ve sistemin performansını test ettikten sonra artık bu makinayla işim bitti dedim ve teslim ettim.

Artık nur topu gibi bir XP karşımdaydı.

İşte bu araçları sizinle paylaşıyorum. Yararlı olması dileğiyle....

İçindekiler;
Combofix, sil_01062008, Kaizer KillerV1.8, Ankara Üniversitesine ait olan cleaner aracı, İnternet Explorer anasayfa kilidini açma aracı, Sistem dosyalarını görünür yap(virüsün gizlediği dosyalar için), Görev yöneticisi kilidini açan araç, Klasör seçeneklerinde gizlilik ayarları pasif ise düzeltme aracı,Avast browser cleanup(Taracılardan kötü niyetli eklentileri temizler), JRT (Tarayıcılardan belirli eklentileri kaldırır.), AdwCleaner (Reklam yazılımlarını temizler) ....

İndir:
Ekten indirebilirsiniz.

Avast için tıklayın.
Paketin guncellenmesi gerekebilir.
Teşekkürler

Geri