Virüs donanıma zarar verir mi?

Kodla Büyü

hastasıyız dede

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Yazılıda sordum ben vermez diye düşünüyordum ama aklıma bir soru takıldı, mesela fanı devre dışı bırakıp işlemcinin yanmasına sebep verebilir vb. Şimdi bu sorunun cevabı sizce ne olmalı? Nedenleri ile fikirlerinizi yazarmısınız.

Bir Zamanlar çernobil virüsü vardı....

Chernobil virüsü adını 1987 yılındaki, Ukrayna'da meydana gelen Chernobil Nükleer Santralindeki patlamadan alır. O patlama sonrası bölgede kanser tehlikesi hala bulunmaktadır. Bu virüs donanıma zarar verdiği bilinen en etkili bilgisayar virüslerinden bir tanesidir. Bilgisayarlara internet, disket veya cdlerle bulaşır. Bulaştıktan sonra varlığını iyi bir anti virüs programınız yoksa algılayamazsınız. Ama aktifleşmeden bir kaç gün öncesinde kendisini hissettirir. Ve her yıl 26 Nisan tarihinde bilgisayarlarınızın ana kart üzerindeki BIOS dediğimiz chipleri bozar, hard disklerinizdeki verilerinizi bir daha kullanılmayacak şekilde tahrip eder... ve yüzlerce dolarlık zarara uğratabilir…

Sadece hırpalayabilir bence. Direkt bir etkisi yoktur .

1.İşlemciyi yorarak reset atmaya neden olabilir.
2.Bazı virüsler flash diski bozabilmekte
3. Bilgisayarın ve çevre birimlerinin çalışmasını engelleyerek sizin bozulmanız da mümkün :D

karinca_52' Alıntı:
Bir Zamanlar çernobil virüsü vardı....

Chernobil virüsü adını 1987 yılındaki, Ukrayna'da meydana gelen Chernobil Nükleer Santralindeki patlamadan alır. O patlama sonrası bölgede kanser tehlikesi hala bulunmaktadır. Bu virüs donanıma zarar verdiği bilinen en etkili bilgisayar virüslerinden bir tanesidir. Bilgisayarlara internet, disket veya cdlerle bulaşır. Bulaştıktan sonra varlığını iyi bir anti virüs programınız yoksa algılayamazsınız. Ama aktifleşmeden bir kaç gün öncesinde kendisini hissettirir. Ve her yıl 26 Nisan tarihinde bilgisayarlarınızın ana kart üzerindeki BIOS dediğimiz chipleri bozar, hard disklerinizdeki verilerinizi bir daha kullanılmayacak şekilde tahrip eder... ve yüzlerce dolarlık zarara uğratabilir…
hocam Çernobil virüsünü araştırdım biraz
1. bios çipini bozması: zaten fiziksel zarar verebilmesi için biosa bulaşması lazım ki donanımların çalışma sıcaklığını ve çalışma gerilimini ayarlayıp onları bozabilsin, eğer virüs biosa bulaşabiliyorsa bencede fiziksel zarar verebilir.
2. hdd deki bilgilere zarar vermesi fiziksel değil!
soru = donanımların driver yazılımındanda çalışma gerilimi ve sıcaklığını değiştirebilir mi?

utf8' Alıntı:
1.İşlemciyi yorarak reset atmaya neden olabilir.
2.Bazı virüsler flash diski bozabilmekte
3. Bilgisayarın ve çevre birimlerinin çalışmasını engelleyerek sizin bozulmanız da mümkün :D
beni birkaçyıl önce bozdular zaten hocam 1 müdür 2 müdür yardımcısı ile 2 yıla yakın bir boğuşmam oldu ve yazılımım bozuldu ama beyinde fiziksel hasar varmı bilmiyorum, gerçi depresyondan dolayı biraz kilo aldım oda fiziksel zarar sayılır. :)

Eğer şimdi donanıma zarar veren virüsler yoksa bile gelecekte elbet onları da yazacaklardır. 8)

Bildiğiniz üzere artık işlemci voltajı, saat hızları gibi değerler yazılımlar ile değiştirilebiliyor, aynı şekilde fan kontrolü de. Fanları durdurarak bir şeyleri yakamaz elbet (yeni sistemlerin tümünde koruma var) ama voltaj değerlerini yükselterek belki donanımların ömürlerinin daha az olmasına sebep olur.

Her donanım kendi içinde bir yazılımla yönetildiği için, zarar vermesi her daim mümkündür.

Geri