VirtualBox ta Server-Client oluşturma. WS2003&WXP

Kodla Büyü

ersen

Aktif Üye
Windows Server 2003 anlatmak için Windows XP yüklü makinelere VirtualBox programı ile sanal olarak hem Windows Server 2003 hemde Windows Xp kurduk. Yani ana sistem Windows XP ve içinde sanal olarak hem Windows Server 2003 hemde Windows XP mevcut. Sorum şu ki sanal olarak kurduğum işletim sistemlerinin ağ ayarlarını nasıl yapmalıyım ki öğrencilere server-client olarak anlatım ve uygulama yaptırabileyim? Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Not: Dersi daha farklı şekilde anlatmam için önerisi olan varsa paylaşırsa iyi olur..

ağ kartlarını köprü bridge modunda çalıştırın yeter. hatta serveri de sanal clientleri de sanalda çalıştırabilirsiniz.

Cemal hocam sanal olarak kurulmuş iki işletim sisteminin ağ elemanlarını nasıl köprüleyeceğim? Ana sistem üzerinde bulunan bir elemanamı köprülemem lazım? Bazı sitelerde Microsoft Loopback ağ sürücüsünü kurun diyor. Fakat bu seferde tek yönlü birbirlerini görebiliyorlar. Sorunu bu noktada çözemedim. İlgilendiğiniz için teşekkürler..

Geri