Vestel Öğretmen Bilgisayarında Projeksiyon Ayarı

Kodla Büyü

ssoylucicek

Site Gezgini
Arkadaşlar, Vestel Öğretmen bilgisayarında görüntü çoklayıcı cihazı kullanmadan, görüntüyü aynı anda hem monitörden, hem de projeksiyondan almak istiyorum. Ekran kartı üzerinde bir VGA, bir DVI çıkışı var. VGA çıkışını monitöre bağlayarak görüntüyü monitörden zaten alıyoruz. DVI çıkışına, DVI-VGA dönüştürücü adaptör bağlıyorum. Bu adaptöte VGA kablosu bağlıyorum. Kablonun diğer ucunu projeksiyonun VGA girişine bağlıyorum. Ama görüntü alamıyorum. Ekran kartı ayarlarında bir değişiklik yapmak gerekiyor mu? Yoksa DVI çıkışına DVI kablosu bağlayarak kabloyu da projeksiyondaki DVI girişine mi bağlamak gerekir? Bu işlemi yapıp sonuç alanlardan yardım bekliyorum.

Kolay Gelsin

----------------------------------

arkadaşım ekran kartı ayarlarında ekranı kolonlayan bi bölüm olması lazım onu aktive etmen lazım yani iki monitörün varmış gibi göstereceksin şimdi okulda değilim tam ayarları okulda yazarım

DVI VGA dönüştürücü adaptör dediğin basit bir apaat ve bahsettigin olayı gercekleştiriyor.
aynen bahsettigin gibi çalışır. çalışmıyorsa ekran kartının dirverinin kuruolup olmadıgını kotrol et. ( cok alakalı bişey degil ama yinede kontrol et)

birde dvi cıkısıındaki RGB dönüştürücüden aldıgını monitöre diger ekran kartının RGB çıkışını RGB kablosu ile direk projeksiyona götürmeyi dene.

olmazsa problem muhtemelen dönüştürücündedir.

Hacker' Alıntı:
DVI VGA dönüştürücü adaptör dediğin basit bir apaat ve bahsettigin olayı gercekleştiriyor.
aynen bahsettigin gibi çalışır. çalışmıyorsa ekran kartının dirverinin kuruolup olmadıgını kotrol et. ( cok alakalı bişey degil ama yinede kontrol et)

birde dvi cıkısıındaki RGB dönüştürücüden aldıgını monitöre diger ekran kartının RGB çıkışını RGB kablosu ile direk projeksiyona götürmeyi dene.

olmazsa problem muhtemelen dönüştürücündedir.

- Ekran kartının sürücüleri yüklü.
- DVI çıkışına bağladığımı RGB dönüştürücüden aldığımı monitöre bağladım bu defa da monitörde görüntü yok.
- Ama RGB çıkışından RGB kablosuyla aldığımı projeksiyona bağladığımda projeksiyondan görüntü alıyorum.
- Dört tane DVI-RGB dönüştürücü denedim yine görüntü yok.
Yardımlarınız için yine de teşekkürler. Çoklayıcı almaktan başka çare yok galiba.

öğretmen bilgisayarının çift ekran desteği var. sakın ha çoklayıcı alma,
bunu görüntü özelliklerinden kurcala bulursun yerini

Arkadaşlar Vestel bilgisayarda bende bu işi başaramadım. Hatta okullarla alakası olmayan bir "projeksiyon firmasını" arayıp onlardan da yardım istedim ama başarılı olamadım. Görüntü sadece birinde oluyordu. Bütün çözünürlük değerlerini bile denedim. Bende DVI VGA dönüştürücüyü attım çekmeceye gidip VGA to 2VGA diye bir aparat aldım. ÇOKlayıcı ÇOK pahalı olduğu için onu almadım.
1267te9.jpg

VGA to 2VGA yı ekran kartına takınca 2 adet ekran girişi oldu. Böylelikle kullanabildim. Yalnız Projeksiyonu tavana takabilmemiz için tavana çekilen 15 m lik VGA kablosunu kullandığımda görüntüde bulanıklık meydana geliyordu. (Bu VGA to 2VGA'dan mı kaynaklanıyordu yoksa 15 metrede veri kaybı mı oluyordu onu bilmiyorum.) 4 defa kabloyu değiştirttik ama sorun çözülmemişti. Bende projeksiyonu Monitöre yakın bir yere koyup Projeksiyonun kendi kablosunu kullandım.
Dediğim gibi DVI ile çok uğraştım ama olmadı. Sanırım sorun ekran kartından kaynaklanıyor.Markası NVidiaydı sanırım. En güncel sürümünü bile yükledim. DVI girişi var ama işe yaramıyor. Şimdi kullandığım Experde ATI ekran kartının DVI girişini çok kolay bir şekilde kullanabiliyorum.

Ayarları günlerce kurcaladım bulamadım. Son çare olarak çoklayıcı alıp taktım. Sorun bitti. Vestel Promega öğretmen bilgisayarında çoklayıcı veya benzeri cihazları kullanmadan, sadece ekran kartı ayarlarıyla bu işi becerebilen varsa, burada ayrıntısıyla açıklayabilirse bir çok kişinin işine yarayabileceğini düşünüyorum.

Hocam bu bahsettiğiniz tek ekranda çift monitor kullanmaksa o kolay. Ancak 2. monitore veya projeksiyona sadece istediğiniz uygulamayı sürükleyerek gönderirsiniz. Çoklayıcı ile 2 monitor yapmakla aynı ekran kartından iki görüntü almak arasındaki fark budur. Yani çoklayıcı olmadan 2. monitor için bir VGA ya da DVI çıkışı daha olmalı, donanım desteği varsa;
Masaüstü özellikler (Sağ tıklama) ---> Ayarlar ---> 2 (2. Ekran) Buradanda ---> Bu Windows masaüstümü bu ekrana genişlet seçeneğini seçmen yeterli.

Çoklayıcı ile tüm ekran iki monitorde de görülür, ama Masaüstünü çift monitor olarak ayarlarsanız istediğiniz uygulamayı 2. monitorde gösterirsiniz :)

slm hocam aynı problem benimde başıma geldi. çözümü çok basit .monitör çoklayıcı almanıza gerek yok DVİ Dönüştürüçü adaptör kullanmanız yeterli sanırım sizinde adaptör var.bunun için ekran kartı ayarını yapmanız yeterli. masa üstünde sağ tıkla
sonra açılan yarlar menüsünden ekrandaki ayarı yapın düzelir.

. kolay gelsin .

Bizim projeksion EPSON marka ve basit bir şekilde(ama bayağı uğraştık!:)) hallettik. PC'ler Vestel Promega...Ekran kartı ATI. Öyle pahalı aparat falan almadık. sadece bir tek dönüştürücü ile işi hallettik. Yardım isteyen arkadaşım olursa, yarın okuldayım msn den ulaşabilir. 09:00-14:00 arası...
ssedran@hotmail.com

Arkadaşlar merhaba. Bende 2 haftadır uğraşıyorum ama olmadı hatta teknik servis geldi onlarda yapamadı sorunu vga dönüştürücüde buldular bende bu parçayı kendi bilgisayarımda denedim.Taktım ve bilgisayarı baştan başlattım. Kendi kendine bütün yüklemeleri yaptı 2 monitördede görüntüye istediğim gibi ulaştım. Demekki sorun bende veya vga dönüştürücüde deil.

Benim tahminim bu sorun Vestel bilgisayarların ekran kartından kaynaklanıyor. Exper de böyle bir hatayla karşılaşmadım.

arkadaşlar ister exper ister vestel olsun farketmiyor. heppsinde çözüm aynı. ekran kartı özelliklerinden klonlama seçeneği var. bir tek oranın seçilmesi gerekiyor.

Klonlama seçeneği ancak 2. monitör gözüktüğü zaman olur. Burdaki sorun 2. monitörün gözükmemesi. Sadece monitör 1 var.Hatta biligisayarın monitörünü vga girişinden çıkarıp dvı girişine taktım normalde tek başına çalışması gerekirken çalışmadı. nvidia nın hertürlü ayarını denedim son güncelleştirmeleride dahil ama olmuyor. Bios ayarlarına baktım ordada bu kısmı aktiv edecek bir seçenek yok. Çözüm başka bir şey olmalı ama neyyy?

beyler projeksiyonunuzda çift giriş olması lazım bendeki benQ da öyle diye yazıyorum. bu girşlerden sol taraftakine kasadan bağlantı yapılacak sağ traftakine monitör bağlancak böylece görüntü hem projeksiyonda hem monitörde oluyor.

grapegate77' Alıntı:
arkadaşlar ister exper ister vestel olsun farketmiyor. heppsinde çözüm aynı. ekran kartı özelliklerinden klonlama seçeneği var. bir tek oranın seçilmesi gerekiyor.

Bahsettiğiniz klonlama özelliğini bir bulabilsek sorun kalmayacak. Öyle bir özelliği ekran kartı özelliklerinde nasıl bulduğunuzu resimli anlatabilir misiniz?

Arkadaşlar,büyük bir uğraş sonunda oldu. Servis, ekran kartını değiştirdi ve çalıştı. İlginç olan aynı marka ve model ile değiştirmesine rağmen yenisiyle çalıştı.

Arkadaşlar benim öğretmen bilgisayarımda da bu sorun var. servise tel.açtım bugün ekran kartının çift çıkışlı olduğunu fakat ikisinden birini çalıştırabildiğini söylediler. Bana çok ilginç geldi. DVI-VGA dönüştürücü aldım ama dvı çıkışına ne taktıysam çalışmıyor maalesef. Bana göre sorun ekran kartının dvi çıkışında ama servise söylediğimde bunu kabul etmiyor. Dönüştürücü takmadan dvi çıkışı çalışırmış dediklerine göre.
En son çare çoklayıcı alıcam :(

Re:

emrah0026' Alıntı:
slm hocam aynı problem benimde başıma geldi. çözümü çok basit .monitör çoklayıcı almanıza gerek yok DVİ Dönüştürüçü adaptör kullanmanız yeterli sanırım sizinde adaptör var.bunun için ekran kartı ayarını yapmanız yeterli. masa üstünde sağ tıkla
sonra açılan yarlar menüsünden ekrandaki ayarı yapın düzelir.

. kolay gelsin .

Hocam yarın ilk işim bununla ilgilenmek olacak. Teşekkür ederim...

Hocam bizimkinde Analog display diye bir görüntü seçeneği yok malesef. sadece 1772ED seçeneği mevcut. Bu yüzden yapılamıyor... :( :cry:

benim bilgisayar vestel ve ekran kartı ati radeon x1050...şimdiye kadar onlarca projeksiyonu dvidan bağladım ama bunun klonlama özelliğini yapamıyorum...

ekran kartı ati olup da bu sorunu çözenler varsa resimli olarak yardım ederlerse çok iyi olur.

bende de yok.Ati x1050 de ekran kartı ayarlarına nasıl ulaşacam.Acaba yeniden mi yüklesem.O ayarlara nasıl ulaçacam.Çok acil yardım

Geri