Verilene 50 kişilik Atamaya İmza Kampanyasi BTEDERNEGİ

Kodla Büyü
imza değil kusura bakmayın bir tarafımızı yırtsak yine hiçbir şey değişmez.

bir sene norm olur, öbür sene bölgeye takılırsın hop başka okulda orda yine aynı döngüdesin kaçarın yok, ders konur seçmeli olur, ama seçilmesi elzem olan başka dersler olur, yine kalırsın, dyk kursu kapatılır sadece BT kapatılır, sonra geri açılır, sonra toptan kapatılır, formatör olur lab. olmaz, BTR olur iki üç okul verilir, BTR başvuru yapılır vali imza vermez, vali imza verir müdür yeni kurallar eklemeye çalışır, lab olmaz, olsa bile eski vestel promega, vestel bile unutmuştur. yalvar yakar lab kurarsın bir süre sonra yine norm fazlası oldun, güle güle, daha da yazarım sizde yazarsanız...

milyon kere konuştuk, yazdık. ne değişti önce fatih'in fedaisi sonra biraz robotik sosu, biraz kodlama esansı, sonra yine tabakta kalan artık gibi çöpe.

böyle şeyleri görünce yıllar yıllar önce ankara eylemi geliyor gözüme, TV ye bile çıkmıştık, bir avuç 25-30 lu yaşlarda genç öğretmen klavyeleri yere atıp kırmıştık meb in önünde, ama ankara daki btcilerin en az %98i zahmet edip gelmemişti bile.

change orga isterseniz ip değiştirip milyon tane imza toplayalım. sonuç?
aslında birçok kişi bu durumun neden böyle olduğunu biliyor, ve yanıtlar belli.
edit: bende imzaladım ama change.org, nedir diye sorulsa ülkemizin %95nin aklına düğünlerde çalınan bir org markası geleceğine, eminim

Son düzenleme:

milyon kere konuştuk, yazdık. ne değişti önce fatih'in fedaisi sonra biraz robotik sosu, biraz kodlama esansı, sonra yine tabakta kalan artık gibi çöpe.

böyle şeyleri görünce yıllar yıllar önce ankara eylemi geliyor gözüme, TV ye bile çıkmıştık, bir avuç 25-30 lu yaşlarda genç öğretmen klavyeleri yere atıp kırmıştık meb in önünde, ama ankara daki btcilerin en az %98i zahmet edip gelmemişti bile.

ip değiştirmeye neden gerek olsun ki hocam? Terör örgütüne katılım belgesi mi imzalıyoruz? Altı üstü bt dersi gelsin talebi bu.

Attık bakalım imzamızı. Zahmet gerektiren bir şey değil, bir gidip görüşemesek de bte derneğinin işine yarar umarım.

Bu söylemi forumda çokça görüyorum. BU söyleme sebep olan yaşanmışlığı anlamakla beraber; ben çok aceleci olduğumuzu düşünüyorum. Gerçekten bir şeylerin bir ülke çapında değişmesi; algıların, zihniyetin, bakış açılarının değişmesinin üç beş yılda olacağına dair bir yanılgı içerisindeyiz. Eğer o kadar kolay olsaydı insanların düşüncelerini değiştirmek, inanın öğretmene gerek kalmazdı. Biz bir öğrenciye bile yıllarca bir şeyler kazandırmaya çabalıyoruz buna rağmen başarılı olamıyoruz. Bir de bunu toplumsal algılayışları değiştirmek konusuna uyarlarsak, inanın 10, 20 yıl zaman alır. Üstelik bizde tek sorun idare, öğretmen değil. Bakanlık düzeyinde anlaşılamıyoruz.

Yani hocam 3-5 kez derdimizi anlattık diye bütün bir ülkenin bir anda değişeceğini düşünmek zaten hatalı. Bu işler zaman alır. Biz teknolojiyi üreten bir ülkede yaşamıyoruz, biz teknolojiyi satın alan ülkedeyiz. Bu da bildiğiniz ülke çapında teknolojik algıların gelişmediği ve zorlanarak değişeceği anlamına gelir. Elbette düzelir ama zaman alır, alacaktır. Aslolan bu süre zarfını sağlıklı bir şekilde atlatabilmek.

Sanayi devrimini kaçırdık, otomasyon devrimi de kaydı gitti, şimdi dijital devrimi de kaybedersek ülkenin katma değeri yüksek ihraç kalemi olmayacak. Dolayısıyla refaha erişmek ancak ve ancak dijital üretimle mümkün olacak. Gel gör ki ümidim kalmadı. Teknik personel gibi çalışmaktan sıkıldım. Bundan dolayı idareci oldum. Dyklar artık yok, değil il dışı, il içi hatta eş durumuyla tayin olmak bile imkansıza döndü. İşimiz zor. Çok zor.

Bu söylemi forumda çokça görüyorum. BU söyleme sebep olan yaşanmışlığı anlamakla beraber; ben çok aceleci olduğumuzu düşünüyorum. Gerçekten bir şeylerin bir ülke çapında değişmesi; algıların, zihniyetin, bakış açılarının değişmesinin üç beş yılda olacağına dair bir yanılgı içerisindeyiz. Eğer o kadar kolay olsaydı insanların düşüncelerini değiştirmek, inanın öğretmene gerek kalmazdı. Biz bir öğrenciye bile yıllarca bir şeyler kazandırmaya çabalıyoruz buna rağmen başarılı olamıyoruz. Bir de bunu toplumsal algılayışları değiştirmek konusuna uyarlarsak, inanın 10, 20 yıl zaman alır. Üstelik bizde tek sorun idare, öğretmen değil. Bakanlık düzeyinde anlaşılamıyoruz.

Yani hocam 3-5 kez derdimizi anlattık diye bütün bir ülkenin bir anda değişeceğini düşünmek zaten hatalı. Bu işler zaman alır. Biz teknolojiyi üreten bir ülkede yaşamıyoruz, biz teknolojiyi satın alan ülkedeyiz. Bu da bildiğiniz ülke çapında teknolojik algıların gelişmediği ve zorlanarak değişeceği anlamına gelir. Elbette düzelir ama zaman alır, alacaktır. Aslolan bu süre zarfını sağlıklı bir şekilde atlatabilmek.
bazı branşların sorunları saniyede çözülüyor hocam onu ne yapacağız

Bir şey yapmamız gerekmiyor. Her sorun eşit düzeyde sıkıntılı olmadığı gibi, bir sorun çabucak çözülüyor diye dünyadaki tüm sorunlar da çabucak çözülecek diye bir kaide yok.

Kim o mesela? Sınavda alanımızdan soru çıkmıyor, bir bt öğretmeni birden fazla okulda görev alıyor milletin işi görülüyor, alanımız resmen boş beleş diye tarif ediliyor. Sendikalar koltuk kapma savaşının neferleri, toplum bilinçsiz, eee nesi sürpriz oldu 50’nin?

https://www.change.org/gelecekbilisimlegelecek Bte Derneğimizin açtığı kampanyaya destek olalım arkadaşlar

İmzaladım ama iş işten geçtikten sonra kampanya başlatmak ne işe yarar?

Nedendir bilmiyorum ama BTE derneğinin çok pasif olduğunu düşünüyorum. İmza kampanyası ile değil de MEB bürokratlariyla görüşmek lazım. Yıllardır yönetmelikte olan BTR normunu bile kadroya yansitamadik. Bilisimle üretim projesi pilot uygulamadan öteye gidemedi.

İngilizce'ye çocukları "Agu..." dedikten sonra başlatan sistemin söz sahiplerinin, erken yaşta Bilişim Eğitiminin gerektiğini, dersi koymakla işin bitmediğini, teçhizatın elzem olduğunu BİLMEDİKLERİNİ DÜŞÜNMÜYORUM !

Fatih Projesi çöp oldu. Her okuldan 3-5 öğretmen aydınlanmıştır. Ancak kendimizi parçalayarak anlattığımız kursların sonrasında kimsecikler içerik üretme telaşına girişmedi ve ülkemizin söz sahipleri o malum kapattığı yerler gibi Yayınevleri konusunda da bir dayatmaya gitmediği için okullar yol geçen hanına döndü; Z-Kitaplar, sözde Etkileşimli kitaplar bilmem ne doldu ortalık. Öğretmen derse giriyor, açıyor, hangi sayfada kalmıştık,... devam. Tahtalar bildiğiniz projeksiyon oldu. Projenin kazanım sağlayacak yönlerini kullanmadı kimse.

Tablet konusu öyle...

Vaad edilen ve sunulan Fiber hızı öyle...

Sınıflara ET'ler geldi, okullardan sınıflar ve bilgisayarlar çıktı. Benim müdürüm 4+4+4 sonrasında hatırım için sınıfı kapatmamıştı. Dönüşümle gittiğim ortaokuldan, ilkokula öğle sonraları formtörlük için geliyordum ve çatır çatır ingilizce işleniyor, bde yapılıyor, ben de ders sonrası aralarda çocukları çalıştırıyordum.

E şimdi birşeyler değişecekse bile bu iş teçhizatsız olmuyor. Üstü kapalı olarak belirtmek istiyorum; Kodlama ya da Makyajlı, Janjanlı trend konular için farklı Şirketler proje hazırlıyor, "....şu kadar çocuğa ulaştık, tır gezdirdik, bilmem ne Cup falan" derken bir bakıyorsunuz proje için seçilen teçhizatlar okullarımız için, tahtalarla, işletim sistemleriyle vs uygun değil, teçhizat geliyor numune gibi; 35 öğrenciye 10 tane araç, sonra 1-2 ünlü gelip fotoğraf çekiyor ve adı proje oluyor. Hatta doğudaysanız o da yok. Batıda AVM'lerde bir bakıyorsunuz falanca sanatçı "Geleceğin becerilerini destekliyor..." Ve bizim telaşımız, bu yapılanlardan ibaret zannediliyor halk tarafından işin kötüsü.

Okullara BT Sınıfı olmadan, Sınıflara bilgisayarlar gelmeden, bocalamalar arasında mesleğinden soğuduğu için Formatörlüğe yönelen ve tornavida ile bilgisayarlar arasında uçuşan tozlara alışan arkadaşlarımızın özüne dönmesi imkansız. Çaresiz olan arkadaşlarımızı topyekün karar alalım diyerek ikna etmemiz de zor. Öyle yerler var ki zorla görev veriliyor, öyle yerler var görev istiyorsun vermiyorlar. Memleketin ar damarı çatlamış ! Koltuktan oturan ben bu milletin geleceği için şu an neyi planladım da iyi yaptım diye düşünmüyor.

Sınıflara bilgisayarlar gelmeden bu işin ne öğretimi oluyor ne de derse giremeyen öğretmenin formatörlük dışında bir alternatifi. Resmen oyalanıyoruz.

Dün bir başlık görmüştüm, "ütopik bir düşünce" idi sanırım başlık. Kimse formatörlük istemese şeklinde bir fikirdi. Yani gerçekten hedefe ulaşsa benim gibi okulda 3 öğretmen varken ıvır zıvır işler için 4.kişi gelse bir yerden ya da sertifikalı kişi olmadığı için görevlendirilemese hiç kimse; okullardan isyan bayrağı çekilse belki dikkat çeker diyorum.

Ciddi bir şekilde gündem olmayınca da Youtube yayınlarında "Farkındayız, önemsiyoruz, onlar çok kıymetliler..." teranesi alıp yürüyor. Kıymet veriyordum malum kişinin yapmak istediklerine, düşüncelerine ancak TV'lerde birilerine hoş görüneceğim diye ya da baskı azaltmak için açıklamalar yapınca, biz Bilişimcilerin sistemin arkasını bilirken "Şurada, şu alanda 1 numarayız" denilmesi ve bizim içimizden "Yok o öyle değil, bu nasıl komedi" dememiz... Arka arkaya yalanlar söyleniyorken bu sistem nasıl oturacak bilmiyorum. Hele ki EKONOMİ bu haldeyken benim gibi çözümü BT Sınıfları ve Cihaz alımında görenler.

Güç yetiremedik her evde bir tablet ve internet olmasına. Bizim gücümüz işte bu kadar. Sorsan AY'a gidiyoruz...

Artık çok olumsuz bakıyorum maalesef...

branşımızda okulların yüzde 85 inde norm kadro fazlasıyız ne ataması fazlaları yerleştirecek yer bulamıyorlar btr varda kimse ses çıkarmıyor.
50 bile fazla.

Atanamayan değerli arkadaşlar bulunduğunuz durum sebebiyle gerçekten hepiniz ne deseniz ne yapsanız çok haklısınız, o kadar puan alıp aynı konumda olsam cidden aklımı yitirirdim

Atanmış ve dernek üyesi bir öğretmen olarak , dernek çalışmaları gönüllü esasına dayalı , gaye ortak . Siyasi bir tarafı yok , bizim işimiz eğitim

Burcu hocam , bizim çalışmalarimiza destek olmak için ilçesini karşısına alarak destek oldu, kendi ailesine ayırdığı zamandan feragat etti.

Dernekte bir çok arkadaş öyle
Ben atanmış bir dernekte de aktif rolü olmayan ama elimden geldiğince destek olan bir zumrenizim

Hep beraber böte- tef , atanmış atanmamıs , dernekten - değil

Bunları bi yana bırakıp bilişim alanımızın geleceği için uğraşalım

Yıkmak kolay , inşa etmek zordur ama inşa edersek ülke geleceğinde katkımız olacak

Hakkettiğimiz değere kavusmamiz dileğiyle

Son atama sayılarını görünce, cidden artık dersimizin vadesinin dolmuş olduğunu anladım. Bu pandemi süreci ve MEB yöneticilerinin pırıltılı söylemleri beni biraz da olsa umutlandırmıştı lakin söz uçar yazı kalır. Durum ortada... Sanki MEB dışında bir kuvvet bizim branşa yönelik acayip bir kin ve öfkeye sahip...

Son atama sayılarını görünce, cidden artık dersimizin vadesinin dolmuş olduğunu anladım. Bu pandemi süreci ve MEB yöneticilerinin pırıltılı söylemleri beni biraz da olsa umutlandırmıştı lakin söz uçar yazı kalır. Durum ortada... Sanki MEB dışında bir kuvvet bizim branşa yönelik acayip bir kin ve öfkeye sahip...
kimsenin kini aslında yok beklenti bitti sadece.

Geri