Verilen zamdan memnun musunuz arkadaşlar?

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.

buzdagi83

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı ile yetkili sendika arasındaki pazarlık! sonucu verilen zamdan memnun musunuz arkadaşlar?

Bilhassa İstanbul'da yaşayan arkadaşlar ne düşünüyor? Enflasyon ortada, kiralar çıldırmış durumda. Geçinebiliyor musunuz? Durumunuz nedir? Ek iş mi yapıyorsunuz? Nasıl geçiniyorsunuz? Öğretmenin hakettiği bu mudur cidden? Ben İstanbul'da değilim ama enflasyon fena canımı yakıyor. Sizde durumlar nedir?

Allah yardımcımız olsun. İktidar olmayacak belli ki.

upload_2021-9-2_19-56-27.png

upload_2021-9-2_19-57-5.png

upload_2021-9-2_19-57-33.png

Bugün doğalgaza sanayi için %15 zam geldi. Yarında elektriğe gelir. Verilen %5 i vermeden alınmaya başladı bile.

İstanbul'da 1520 TL kira + 220 TL aidat ödüyordum. Tayin olup birkaç hafta önce Anadolu'ya döndüm. Ayrılmasam birkaç ay içinde hem kira hem aidat zamlanacaktı zaten. Ben çıktıktan sonra ev sahibi soranlara 2500 TL diyormuş. En az 250-300 aralığında da aidat olacak. İstanbul'un orta halli denebilecek bir kesiminde durum böyle.

Ya siz kimsiniz ki böyle şeyleri sorguluyorsunuz. Sizin halkın gözündeki, devletin gözündeki değeriniz ne ki? Bu ülkede parası olan adama saygı duyuluyor, eğitimli okuyan insanın özellikle öğretmenin saygı gördüğünü görmedim. Bence bu konulara fazla kafa yormayın. Zaten 11 kişilik hakem heyetinin 6'sı cumhurbaşkanlığı adına orada. Reisin kucağındasınız; zaten çocukları çok sever :) Hediye verir. Nasıl bir karar çıkmasını bekliyorsunuz? Adamlar 400 TL sendika parasıyla olayı bağladı. İstifayı da engelledi. Bugün çocuğu dişçiye götürdüm, diş temizliği için yarım saatte 350 TL aldı. Devlete gideyim dedim ama temizlik yapılmıyormuş sağ olsunlar. Bu adamlar değerli işte. Benim 40 dk lık ücretim 22 TL. Neyse daha yazarsam ağzımı bozacağım.

3 büyük sendikadan memnun insanlar.Herkes ideolojisine uygun buyuk bir tane sendika bulmus günlerini deviriyor.Küçük sendikalar da zaten büyüklerin kopyası.3 yıl önce sendika kurmak için yola çıktım bir meslektaşımla. Tüzüğümüze koyacağimız en önemli madde sendikamıza üye kimse idareci olacaksa sendikadan istifa edecek dedim ve sendika kurmak için yola çıktığım meslektaşımla bile daha bu maddede görüş ayrılığımız başladı ve maddeye sıcak bakmadı, zaten 7li yönetim kurulu için 3. kişiyi bile bulamadık. Birakin her görüşten adam bulma girişimini en yakın olduğum kişiler bile korktu, çekindi bahaneler üretti. Dedim ki; biz bunları hakediyoruz...

Memnun olsan ne olmasan ne hocam. Dün bizim okulda yetkili sendikadan geçen yıl istifa eden bi arkadaş vardı bu sene 400 lira sendika aidatını duyunca yeniden üye olacam diyor. Ama diyor o 400 lira ocakta yatacakmış bende aralıkta girecem diyor. Kardeş ozaman zamanında niye saya söve istifa ettin. Bu adama zammı bırak maaş bile çok. Çoğunluğun kafa da böyle malesef

Aynı durumu bende yaşıyorum hocam. Yaşadığım ilde 2500 liradan aşağı kiralık ev yok. Bir kaç kirayı peşin istiyorlar, depozito istiyorlar.
Birde bize verilen zamlara bakın. Halen bu durumu görmezlikten gelip kendi çıkarları için (iadrecilik, aylık 88 lira için) yetkili sendikada kalan arkadaşlara söylenecek çok şey var da neyse.
Kendi okulumda ve diğer bir kaç okulda gördüğüm kadarıyla kendine gelen, olan bitenin farkında olan bir çok arkadaşımız istifa ediyor.

Aslında zam falan almadık dostlar. Yıllardır da almıyoruz. Açıklayayım: Önceden %3+enflasyon farkı veriyorlardı. Şimdi %5+enflasyon farkı, %6+enflasyon farkı verdiler. Tüik denen kurum ne açıklarsa esasen onu alıyoruz. Burayı anlamak önemli. Yani enflasyon %10 çıktıysa %10 zam alıyoruz güya. Ben de diyorum ki, o zaman bu pazarlığı falan geçin, enflasyon ne ise onu maaşa ekleyin. %3-5-10 gibi zama ne gerek var ki? Günün sonunda zam falan almıyorsun, tüik ne açıklarsa onu maaşa yansıtmış oluyorlar. Eh! Tüik'in yalan söylediğini, istatistikleri çarpıttığını, saçma sapan kalemlerden enflasyon hesapladığını, iktidarın istediği rakamları açıklamadığında zırt pırt başkanının, başkan yardımcılarının vs. değiştini biliyoruz.

İsveç'te enflasyon 0 mesela. Orada çalışanlar %0.5 veya %1 gibi zam alıyorlar. İşte bu zamdır. %1 de olsa maaşında iyileşmedir. Bizim maaşlar dolar karşısında ve açıklanan sahte enflasyon oranı karşısında eriyip gidiyor. Zam falan değil bu. Düpedüz keriz yerine koymak, "alın bu daha azıyla idare edin" demek.

Resmî enflasyon kadar zam alamadıysak memnun olmak mümkün olabilir mi?

TUİK'in açıkladığı Ağustos ayı enflasyon rakamları:

TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,12, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,65, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,25 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,78 artış gerçekleşti.

Aslında zam falan almadık dostlar. Yıllardır da almıyoruz. Açıklayayım: Önceden %3+enflasyon farkı veriyorlardı. Şimdi %5+enflasyon farkı, %6+enflasyon farkı verdiler. Tüik denen kurum ne açıklarsa esasen onu alıyoruz. Burayı anlamak önemli. Yani enflasyon %10 çıktıysa %10 zam alıyoruz güya. Ben de diyorum ki, o zaman bu pazarlığı falan geçin, enflasyon ne ise onu maaşa ekleyin. %3-5-10 gibi zama ne gerek var ki? Günün sonunda zam falan almıyorsun, tüik ne açıklarsa onu maaşa yansıtmış oluyorlar. Eh! Tüik'in yalan söylediğini, istatistikleri çarpıttığını, saçma sapan kalemlerden enflasyon hesapladığını, iktidarın istediği rakamları açıklamadığında zırt pırt başkanının, başkan yardımcılarının vs. değiştini biliyoruz.

İsveç'te enflasyon 0 mesela. Orada çalışanlar %0.5 veya %1 gibi zam alıyorlar. İşte bu zamdır. %1 de olsa maaşında iyileşmedir. Bizim maaşlar dolar karşısında ve açıklanan sahte enflasyon oranı karşısında eriyip gidiyor. Zam falan değil bu. Düpedüz keriz yerine koymak, "alın bu daha azıyla idare edin" demek.

Hocam hala bu bahsi geçen rakamların zam vs olmadığını, rakamların ve pazarlıkların bir tiyatro olduğunu, sonuç olarak enflasyon oranında zam aldığımızı, bunun da bize ekstra bir katkı yapmadığını anlayamamış meslektaşlarım var maalesef.

Tüik gelsin evimi gezsin. Tüik gelsin buzdolabıma baksın. Tüik gelsin kredi kartı harcamalarıma baksın. Bunu 100 memur için yapsa memurların ortalama ne tüketip ne tüketmediği anlaşılır. Halen saçma sapan ürün kalemlerinden enflasyon hesaplıyorlar, onu da çarpıtıyorlar, düpedüz yalan söylüyorlar. Memurun temel ihtiyaçlarda bile enflasyonu %40-45.

Öğretmen ne alır? Market ürünleri alır, şeker, yağ, bulgur, pirinç, süt, peynir, yumurta, ekmek, zeytin vs. alır(iyisini de alamaz bunların, en kötü peyniri alır mesela, yoksa maaşı 30 kilo peynir etmez). Manav-pazar ürünleri alır: domates, salatalık, biber, muz, şeftali vs. alır(bazılarını da alamaz). Öğretmenin evinde başka ne var? Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, bilgisayar, telefon, klima vs. var. Öğretmen başka neye sahiptir, arabası falan vardır. Bunun bakım, onarım giderleri, yakıtı vardır. Öğretmenin bir de faturaları var. Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon vs. Bakın bakalım bunlara gelen zamlara. S*çtırmasınlar golf topuna da, yat bilmem nesine de.

Yani temel ihtiyaçlarda bile enflasyon altında eziliyoruz. Dışarı çıkıp yemek yemek, bir hobi sahibi olmak, bir yardım yapmak, senede bir kez tatile bir yerlere gitmek hayal. Öğretmen-memur ölmüş ağlayanı yok.

enflasyonun altında alınan her zam aynı kapıya çıkar arkadaşlar. %1 le %8 arasında hiçbir fark yoktur. Üstüne üstük bir de enflasyon verilerinin YALAN ve YANLIŞ olduğunu göz önünde bulundurursak bırakın zam alıp yaşam kalitemizin artmasını, alım gücümüzü bile koruyamıyoruz.

15 yıl önceki öğretmen maaşıyla kaç dolar,kaç gr altın,kaç litre benzin alınıyordu,şuan kaç alınıyor hesabı bile yapsanız anlarsınız.

Ya da hoşunuza giden bir evi,arabayı 15 sene önce kaç öğretmen maaşıyla alabiliyordunuz şuan kaç öğretmen maaşıyla alıyorsunuz.

Allah aşkına kimse her yıl daha da fazla bi tarafını sıkarak kavuştuğu şeyleri öne sürüp ülkede refahın arttığını savunmasın artık. Matematik ortada be kardeşim.

Öğretmenim deyince millet acıyor artık. Liseli ergenler asla olmam mühendis olacağım vb. diye küçük görüyor. 5000 tl maaş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye'dir."

AA

Devletin sendikalara ödediği aidat; 160 liradan, 400 liraya çıkarılmış. Yani kendi aidatlarına % 250 zam yaptırmışlar. Bundan büyük başarı olur mu? Bir de vekillik falan söz verildiyse, yemede yanında yat artık... Öğretmen eziliyormuş, geçinemiyormuş çok da tın...!

uzun zamandır buraya uğramıyordum, çok birşey değişmemiş.
Benim bir beklentim kalmayalı çok oldu bu sistemden.
Sonrasında da kısa zamanda bir düzelme olacağını düşünmüyorum.

Yaptıklarımı da paylaşmama kararı aldım.
Birşeyler yapıp para kazanınca ben de kazanayım diye sormak yerine köstek olan, kötü yorumlar yapan eleştiri dışında katkısı olmayanlar kaplıyor insanın etrafını...

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri